Република Илинденска Македонија е одлична база за решение


Министрите за надворешни работи договорија еден пакет кој што двајцата премиери начелно го потврдија. Она што беше нашата цел, а тоа е да најдеме решение коешто ќе биде позитивно и за Македонија и за Грција, сметаме дека е постигнато со овој предлог пакет.Не случајно премиерот вчера јасно порача дека сметаме дека пакетот којшто беше усогласен нуди шанса сите да излезат од овој процес како победници, истакна Шекеринска, одговарајќи на новинарско прашање по свеченоста на која беше одбележан 23 мај – Меѓународниот ден на Власите.Посочи дека Република Илинденска Македонија претставува одлична база за решение, заради тоа што, таа подразбира временска одредница, се поклопува со важни датуми од историјата и покажува дека Република Македонија ниту имала, ниту ќе има територијални претензии.– Сите елементи во решението одговараат и на очекувањата и на барањата во Македонија и во Република Грција. Тие даваат одговор на нашите национални и државни интереси и го заштитуваат нашиот идентитет. Ќе продолжиме да работиме на ...
| | веќе видена | слични

Грчките опозициски партии се против предлогот „Република Илинденска Македонија“. Освен грчката водечка опозициона партија Неа демократија која се изјасни дека е против, предлогот го одбија и останатите опозициски партии. Претседателката на Пасок и Движењето за промени Генимата рече дека предлогот значи „враќање на иредентизмот“. Шефот на „Река“ Ставрос Теодоракис изрази резервираност за предлогот и посочи дека ставот на партијата ќе го кажат кога ќе го видат целиот пакет за решение за спорот. Генералниот секретар на Комунистичката партија на Грција, Димитрис Куцумбас вели дека тие се противат на вклучување на соседната земја во НАТО и во ЕУ без договор со кој ќе се гарантира уставна ревизија во соседната земја и ќе се елиминираат сите прашања од иредентизам и дека името мора да биде строго географска одредница, што не е загарантирано со новиот предлог “Република Македонија Илинден”. Претседателот на Неа демократија Мицотакис изјави дека „името е поврзано со историска референца која е поврзана со создавање на ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на преговорите за името во Њујорк ги бранеа националните интереси, но покажаа одлучност дека решение за 25-годишниот спор мора да се постигне. Двајцата министри вчера и завчера преговараа во седиштето на ОН во Њујорк, под покровителство на медијаторот Метју Нимиц, откако минатата недела преговори имаа премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, по кои од македонска страна беше објавен предлогот Република Илинденска Македонија, како решение најприфатливо за двете земји. Сепак по завршувањето на преговорите во Њујорк медијаторот Нимиц излезе со куса изјава во која посочи дека се уште нема конечно решение за спорот за името, но напомена дека двете страни се одлучни да продолжат да работат се додека не се пронајде. - Како што знаете имавме средба вчера и денеска, разговаравме еден и пол ден. Можам да кажам дека многу работевме. Прашањата се добро дефинирани, ...
| | веќе видена | слични

Со оглед дека договор не беше постигнат, очигледно е дека грчката страна и формално го отфрлила предлогот на македонската, за решение Илинденска Македонија, ерга омнес. Атина и понатаму инсистира името да биде од четирите предлозите на Нимиц кои имаат одредница пред терминот Македонија. Грчкиот премиер Ципрас, вчера оцени дека доколку тоа го добијат, за нив ќе биде голема победа. Со оглед на ставот на македонскиот премиер Заев, кажан уште пред неколку месеци, за македонската страна од четирите предлози, взаемно прифатливо решение може да бидат трите со географска одредница. Скопје единствено го отфрла предлогот со временска одредница Нова Македонија. А, од трите што остануваат како можни, најголеми шанси веќе месеци наназад и се дава на одредницата Горна, иако според последните брифинзи објавени во некои од грчките медиуми по вчерашаната рунда преговори, овој предлог бил отфрлен од Димитров, а како најсериозно решение сега се наметнува предлогот Северна Македонија. Сепак, главниот проблем за кој се уште нема ...
| | веќе видена | слични

Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на посредникот Метју Нимиц беа дел од темите на жешката преговарачката маса во седиштето на ОН во Њујорк, на која се разменуваа мислења речиси два дена зад затворени врати, а преговараа шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас за да се дојде до заемно прифатливо решение за наметнатиот спор со нашето уставно име. Иако вчера до затворањето на весникот сѐ уште не беа завршени преговорите, во пресрет на новата рунда разговори за името, која почна во четвртокот во 16.30 часот по македонско време, Димитров и Коѕијас одржаа посебни средби со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, на кои, како што пренесоа агенциите, се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на светската организација. Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор – порача Димитров по средбата со Гутереш. ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев пред споменикот на АСНОМ во Меморијалниот центар Пелинце Картите се отвараат. Една по една. Како во тарот. И ни ја претскажуваат иднината. Сега сме некаде пред „светла и среќна утрешнина“, а веднаш по неа следува „бришење од книгите на родените“. Некој може да забележи дека овие две работи не можат да одат заедно. Но, можат и тоа како можат. Особено тука во Република…Македонија! Грчкиот премиер Алексис Ципрас од Солун јасно порача дека грчката страна во преговорите со македонската не оди да даде нешто, да го даде името Македонија, како што тврделе некои, туку оди да земе назад нешто што е дадено пред 70 години. – Се наоѓаме во преговори кои што се чувствителни, критични, направени се чекори напред. Ние одиме напред бранејќи една национална позиција и кога веќе се наоѓам во Солун, во Македонија, сакам да кажам, затоа што слушам некои што велат не го давајте името. Ние тука се стремиме да добиеме нешто назад, а не да дадеме нешто. Да земеме нешто што веќе 70 години е дадено, од други, не од нас, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Критики до грчкиот премиер упатија од опозициската Нова демократија, по изјавата на Алексис Ципрас од Солун дека Владата не дава име, туку се стреми да добие назад нешто што веќе било дадено. Како што јави дописничката на МИА од Атина, од грчката партија, преку соопштение, коментираат дека „Ципрас смета дека неприфатливото име како што е Илинденска Македонија е победа за земјата“. „Премиерот, кој имаше неуспех во сите преговори што ги водеше за Грција, денес има храброст да тврди дека неговата Влада се стреми да земе назад, а не да даде име на Скопје. Очигледно смета дека е победа за нашата земја, неприфатливото име како она „Илинденска Македонија“ за кое разговара со господинот Заев“, пишува во соопштението од грчката конзервативна, опозициска партија. Од Нова демократија додаваат дека единствено што му останува на Ципрас да земе е „одговорот што го заслужува на изборите за непотребниот четврти меморандум што го потпиша одново кратејќи плати и пензии по наводниот чист излез од кризата“.
| | веќе видена | слични

Двајцата министри вчера и завчера преговараа во седиштето на ОН во Њујорк, под покровителство на медијаторот Метју Нимиц, откако минатата недела преговори имаа премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, по кои од македонска страна беше објавен предлогот Република Илинденска Македонија, како решение најприфатливо за двете земји. Сепак по завршувањето на преговорите во Њујорк медијаторот Нимиц излезе со куса изјава во која посочи дека се уште нема конечно решение за спорот за името, но напомена дека двете страни се одлучни да продолжат да работат се додека не се пронајде. - Како што знаете имавме средба вчера и денеска, разговаравме еден и пол ден. Можам да кажам дека многу работевме. Прашањата се добро дефинирани, нивниот опсег е стеснет. Можам да кажам дека ова беа преговори на кои многу работевме, рече Нимиц, по завршувањето на состанокот со двајцата министри. Медијаторот истакна дека Димитров и Коѕијас заминуваат за Брисел, каде ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Никола Димитров и Никос Коѕијас заминуваат во Брисел каде што разговорите ќе продолжат. Медијаторот Метју Нимиц вели дека иако сé уште нема конечно решение, двете страни се подготвени да работат напорно за да го најдат. Сѐ уште нема конечна одлука на спорот за името меѓу Македонија и Грција, но двете страни се решени да продолжат да работат, додека не се најде решение, изјави вчера во Њујорк посредникот на ОН во разговорите меѓу двете страни, Метју Нимиц по разговорите со првите дипломати на земјите Никола Димитров и Никос Коѕијас. „Како што знаете, имавме средби вчера, а денес разговаравме ден и половина. Прашањата се добро формирани и точни. Можам да кажам дека ова беа преговори на кои работевме многу”, рече Нимиц по состанокот со двајцата министри вчера. „Преговорите се значително зајакнати, при што двете страни имаат важни позиции, а нивните ненационални интереси се дискутабилни. Двете страни ја признаваат важноста на она што е постигнато и се решени да го комплетираат”, додаде Нимиц. На прашањето дали ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема конечна одлука на спорот за името меѓу Македонија и Грција, но двете страни се решени да продолжат да работат, додека не се најде решение, изјави вчера во Њујорк посредникот на ОН во разговорите меѓу двете страни, Метју Нимиц по разговорите со првите дипломати на земјите Никола Димитров и Никос Коѕијас. „Како што знаете, имавме средби вчера, а денес разговаравме ден и половина. Прашањата се добро формирани и точни. Можам да кажам дека ова беа преговори на кои работевме многу", рече Нимиц по состанокот со двајцата министри вчера. Медијаторот нагласи дека Димитров и Коѕијас заминуваат во Брисел каде што разговорите ќе продолжат. Тој додаде дека иако сé уште нема конечно решение, двете страни се подготвени да работат напорно за да го најдат. "Преговорите се значително зајакнати, при што двете страни имаат важни позиции, а нивните ненационални интереси се дискутабилни. Двете страни ја признаваат важноста на она што е постигнато и се решени да го комплетираат", додаде Нимиц. На прашањето дали ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Силно невреме го зафати вчера регионот, а беснееше и во Македонија.Врнеше и грмеше во повеќе градови, а поплави имаше во Скопје, во Кисела Вода, особено кај ...
сите 248 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 185 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 96 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Република Илинденска Македонија е одлична база за решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: