Владата на Ципрас размислува договорот за името во грчкиот Парламент да се гласа од 180 пратеници


14 копии

Најблиските соработници на грчкиот премиер Алексис Ципрас размислуваат евентуалниот договор за името во грчкиот Парламент да се гласа со зголемено мнозинство од 180, место досегашните 151 пратеник, што како предлог веќе се наоѓа на маса, наведуваат грчките медиуми. Информативните портали In и Eurotoday пишуваат дека во кабинетот на Ципрас постои дебата за тоа договорот да пристигне во Парламентот, но да биде усвоен од 180 пратеници, пренесува дописничката на МИА од Атина. „Доколку постои договор за името со ПЈРМ, соработниците на премиерот разговараат за тоа договорот да го достават за гласање во Парламентот и да се одобри, но не со обично мнозинство. Дискусијата сега се води да се побара зголемено мнозинство од 180 пратеници. Ова е поради теоријата дека станува збор за меѓународен договор и не треба да биде усвоен со обично мнозинство“, пишува порталот In. Со слична анализа е и Eurotoday. „Никаква уставна одредба не го обврзува грчкиот премиер да ја постави границата на 180 пратеници, но како што објаснува ...
| | веќе видена | слични

Грчката конзервативна политичка опозиција нема да го поддржи договорот за решавање на спорот за името со Македонија се’ додека Скопје не го промени својот Устав, изјави во четвртокот опозицискиот челник Кирјакос Мицотакис. „Ќе го изразиме своето несогласување во парламентот, доколку и кога ќе дојде таков договор“, изјави лидерот на опзоциската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, чијашто партија во најновите анкети има поголем рејтинг од владејачката левичарска Сириза. „Уставните промени се неопходниот услов за ваквиот договор“, додаде Мицитакос истовремено кога шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Охрид се сретна со својот македонски колега Никола Димитров каде што заклучи дека „има напредок, но оти тепките прашања остануваат“. Промените кои ги посакува Нова демократија се однесуваат на поглавјата од македонскиот Устав кои ја опфаќаат националноста и јазикот, како и други поглавја. Во секој случај грчката влада во моментов може да ги прифати секој договор и без поддршката од Нова демократија. ...
| | веќе видена | слични

Во Охрид врие полиција по доаѓањето на Коѕијас, шефот на грчката дипломатија, кој ќе има неформална средба со својот македонски колега, Никола Димитров. На местото каде што престојува Коѕијас има многу полициски службеници и полициски коли, пренесе Сител. Шефовите на дипломатиите се оптимисти.
| | веќе видена | слични

Што може да се очекува на билатералната средба меѓу Коѕијас и Димитров во Охрид? Дали е веќе договорено за иднината на името, јазикот и државјанството? Што ќе се случува со промената на Уставот? Каков ќе биде статусот на јазикот во ООН и што ќе биде напишано во графата државјанство? „Сремен сум да ја жртвувам политичката кариера за да се реши прашањето со името кое ја кочи Македонија во евроатлантските аспирации“ , изјави премиерот Зоран Заев. Медијаторот за името Метју Нимиц испратил писма до двајцата министри. Според досегашните информации од 7-те отворени прашања, не е можно едната страна да ги добие сите 7. Свесен и Коѕијас за тоа и неговиот фокус е насочен кон поглавјата што важни за грчките интереси. „Нова демократија останува цврсто на потребата за едно комплетно, сеопфатно и конечно решение, кое целосно ќе одговара и на конкретните предуслови што од почеток ги поставивме и на оправданата чувствителност на Грците. Без такво решение, нема да ѝ се даде на ПЈРМ можност за било каков нејзин натамошен ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Ако не се постигне целосен договор, ќе падне предлог Скопје да стане набљудувач во НАТО, предвидува пратеникот од грчката опозициска партија Нова демократија и потпретседател на грчкиот парламент, Никитас Какламанис, во интервју за грчкото радио 247. Тој смета дека тешко може да се постигне комплетен договор до јули, а како една од главните причина ја споменува промената на Уставот. - Моето предвидување е дека на НАТО Самитот, бидејќи мислам дека нема до тогаш да се постигне договор, онака како што има бара Грција, особено за промените во Уставот, може да падне предлог на маса и да го прифати тоа владата на Ципрас и на Каменос, дека во ред, не е постигнат целосен договор, но да го ставиме Скопје во НАТО како набљудувач, вели Какламанис. Како што јави дописничката на МИА од Атина, пратеникот од Нова демократија, во интервјуто за радиото упати критики до грчката влада поради тоа што не ги известила опозициските партии и не формирала една национална линија, особено пред посетата на Коѕијас на Скопје. Тој додава ...
| | веќе видена | слични
7 копии

По брифингот со Коѕијас интензивирана е нашата загриженост, вели одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, по вчерашната средба со шефот на грчката дипломатија. - По брифингот на господинот Коѕијас со опозицијата за скопското прашање, нашите грижи се интензивираа. Нова демократија останува цврсто на потребата за едно комплетно, сеопфатно и конечно решение, кое целосно ќе одговара и на конкретните предуслови што од почеток ги поставивме и на оправданата чувствителност на Грците. Без такво решение, нема да ѝ се даде на ПЈРМ можност за било каков нејзин натамошен пристап во НАТО и ЕУ, вели надлежниот за надворешна политика во Нова демократија. Како што утрово јави дописничката на МИА од Атина, Кумуцакос и Коѕијас во грчкото МНР разговараа нешто помалку од 2,5 часа, на средбата што е во рамки на активностите на Никос Коѕијас за информирање на партиите за преговорите за името. Надлежниот за надворешна политика во најголемата грчка опозициска партија, на заминување од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Информативните портали In и Eurotoday објавија дека во кабинетот на Ципрас постои дебата за тоа договорот да пристигне во Парламентот, но да биде усвоен од 180 пратеници. - Доколку постои договор за името со ПЈРМ, соработниците на премиерот разговараат за тоа договорот да го достават за гласање во Парламентот и да се одобри, но не со обично мнозинство. Дискусијата сега се води да се побара зголемено мнозинство од 180 пратеници. Ова е поради теоријата дека станува збор за меѓународен договор и не треба да биде усвоен со обично мнозинство, напиша порталот In. Со слична анализа е и Eurotoday. „Никаква уставна одредба не го обврзува грчкиот премиер да ја постави границата на 180 пратеници, но како што објаснува негов близок соработник, решавањето на едно национално прашање, што е нерешено 25 години можеби и да не дозволува обично мнозинство“, пишува порталот Eurotoday. Токму прашањето за изгласување евентуален договор со зголемено мнозинство од 180 пратеници беше упатено до портпаролот на грчката влада и ...
| | веќе видена | слични

Тој смета дека тешко може да се постигне комплетен договор до јули, а како една од главните причина ја споменува промената на Уставот. - Моето предвидување е дека на НАТО Самитот, бидејќи мислам дека нема до тогаш да се постигне договор, онака како што има бара Грција, особено за промените во Уставот, може да падне предлог на маса и да го прифати тоа владата на Ципрас и на Каменос, дека во ред, не е постигнат целосен договор, но да го ставиме Скопје во НАТО како набљудувач, вели Какламанис. Како што јави дописничката на МИА од Атина, пратеникот од Нова демократија, во интервјуто за радиото упати критики до грчката влада поради тоа што не ги известила опозициските партии и не формирала една национална линија, особено пред посетата на Коѕијас на Скопје. Тој додава дека за испратените грчки и македонски предлози за решение, дознале од медиумите. - Правилно ќе беше, господинот Ципрас, самиот тој да ги повикаше лидерите на политичките партии да каже, ова е тоа што го предлагаме ние, овие работи ни ги предложија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас очекува договорот за спорот за името на Република Македонија да биде одобрен од најмалку 180 пратеници. Ова е објавено од страна на неколку портали во Грција. Во парламентот во Атина има 300 пратеници. Владејачкото мнозинство на премиерот Ципрас има 154 пратеници. Владата во моментов разговара за тоа како, откако Договорот ќе влезе во Националното собрание, да добие поддршка од 180 пратеници. „Ако се постигне договор со ПЈРМ, соработниците на премиерот разгледуваат варијанти како тој да биде поднесен во парламентот и да биде одборен, но не со просто мнозинство. Дебатите имаат за цел да се зголеми мнозинството на 180 пратеници. Ова е потребно бидејќи станува прашање за меѓународен договор и тој не треба да биде усвоен со просто мнозинство”, соопштува грчкиот портал in. faktor.mk Related
| | веќе видена | слични

Тензии во грчкиот парламент околу преговорите со името. Се кршат копја меѓу владејачката партија на Алексис Ципрас и опозициските партии. Рокот за компромис меѓу двете земји е краток. Во исчекување на новиот самит на НАТО закажан за во јули, постојат неколку сценарија. Доколку нема јасен договор за спорот со името, Македонија може да биде поставена како набљудувач во НАТО, предлага најголемата опозициска партија во Грција, „Нова Демократија“. Пратеникот Никитас Какламанис и потпретседател на грчкиот парламент, смета дека ова е разумно решение и го повика Ципрас, да изрази еден јасен национален став околу преговорите. „Моето предвидување е дека на НАТО Самитот, бидејќи мислам дека нема до тогаш да се постигне договор онака како што бара Грција, особено за промените во Уставот, може да има предлог и тоа да го прифати владата на Ципрас и на Каменос, дека во ред, не е постигнат целосен договор, но да го ставиме Скопје во НАТО како набљудувач“ - изјави Какламанис, за грчкото радио 24/7. Дека времето за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 257 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 62 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата на Ципрас размислува договорот за името во грчкиот Парламент да се гласа од 180 пратеници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: