Ѕанакопулос: Нова демократија да каже за кои имиња се има согласено во минатото


Нова демократија да каже кои имиња ги предлагала во преговорите во минатото и со кои сега се согласува, бараат од грчката Влада во одговор на изјавата на портпаролката на опозициската партија која обвини за тајна дипломатија. – Штом Спираки е толку многу загрижена за „тајната дипломатија“, време е да каже кои имиња ги предлагаше Нова демократија кога преговараше со ПЈРМ? И со кое од овие се согласува денес?, коментира портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во пишаната изјава. Како што јави претходно дописничката на МИА од Атина, од опозициската Нова демократија, преку портпаролката Мариа Спираки ја обвинија Владата за тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак и побараа Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името.
| | веќе видена | слични
3 копии

Главната опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ жестоко го критикуваше договорот за решавање на спорот за името, пишува електронското издание на грчкиот весник „Катимерини“. Партијата издаде соопштение во врска со потпишувањето, во кое вели дека договорот е исклучително важен за грчките национални интереси и со него се признаваат македонскиот јазик и идентитетот. „Ова е тажен ден за Грција, но исто така е и „Ден на срамот“ за премиерот Ципрас и неговиот коалициски колега, Панос Каменос“, велат од партијата, обвинувајќи ја грчката влада дека договорот создава проблеми од кои ќе биде тешко Грците да се откажат во иднина. Во соопштението, „Нова Демократија“ го искритикува и односот на полицијата кон демонстрантите во Грција, велејќи дека додека Ципрас и Коѕијас го славеле договорот што е на штета на грчките национални интереси, на полицијата и била дадена наредба да покаже невидена бруталност и да испрати в болница граѓани кои ја покажале својата патриотска чувствителност.
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас за време на дебатата во грчкиот парламент за спогодбата за името „Северна Македонија“ изјави дека опозициската Неа Демократија е ‘атинска гранка на ВМРО’ напиша денеска на „Твитер“ Јанис Кутцомитис, грчки аналитичар и колумнист во Phileleftheros daily. Дали вистина шефот на грчката дипломатија изјавил такво нешто, како одговор на жетоките критики од опозицијата која го смета договорот со Скопје за „предавство“, или се работи за „лажна вест“ тешко е да се провери. Во секој случај „твитот“ предизвика вицкасти коментари.
| | веќе видена | слични

Дебатата за гласање недоверба на грчката влада по предлогот на Неа демократија продолжува и денеска, трет ден, во грчкиот парламент. Главната битка се очекува да се одвива меѓу лидерите на СИРИЗА и на Неа Демократија Алексис Ципрас и главниот опозициски водач Киријакос Мицотакис, кои „ќе ги вкрстат сабјите“ како што пишува грчкиот сервис на Си-ен-ен, околу договорот меѓу Атина и Скопје за името. Се проценува дека Нова демократија, Движењето за демократија и партијата „Потами“, ќе гласаат за недоверба, додека Унијата на ценарот испратила писмо до раководтвото на Неа демократија да го отфрлат договорот за името. Пратеничката група на Комунистичката партија (ККЕ) вчера ја напушти седницата на парламентот со образложение дека не сакаат да учествуваат во „пародија“. На седницата ќе отсуствува и пратеникот на „Златна зора“ Констанинос Барбаруцис кој е уапсен откако вчера од парламентарната говорница повика на воен и побара апсење на претседателот на државата и на премиерот заради предавствона името „Македонија“. ...
| | веќе видена | слични

Грчката комунистичка партија (ККЕ) се повлече од парламентарната дебата околу изгласување недоверба на владатѕа на Алексис Ципрас, поднесена од Неа демократија, а околу договорот за новото име за северниот сосед, јави грчкиот сервис на Си-ен-ен. Комунистичката партија нема ѝ да даде натамошен легитимитет на оваа парламентарна поародија и ќе го напушти парламентарниот процес токму сега, изјави секретарот на ККЕ Димитрис Куцумбас. Обраќајќи се и на владата и на опозиција, тој рече дека недовербата на крајот ќе биде дадена од страна на јавноста.
| | веќе видена | слични

Грчкиот парламент започна расправа за иницијативата за гласање недоверба на премиерот Алексис Ципрас, поднесена од опозицијата Нова демократија, во врска со договорот за решавање на спорот за името со поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ). Расправата е предвидено да трае до сабота во 14 часот. Киријакос Мицотакис смета дека премиерот Алексис Ципрас нема политички легитимитет да го потпише договорот со северниот сосед, бидејќи „Независни Грци“, владиниот партнер, не се согласуваат со решението во идното име да стои зборот„Македонија“ Неа демократија ќе побара поддршка од Независни Грци на Панос Каменос да го блокираат договорот. Алексис Ципрас, синоќа, во интервју за ЕРТ, рече дека е убеден дека Панос Каменос можеби нема да гласа за договорот, но дека нема да ја собори владата. Владата го отфрли барањето на Киријакос Мицотакис за договорот да се дебатира во Парламентот пред да биде потпишан од двете земји. Претходно Мицотакис го повика и претседателот Прокопис Павлопулос да интервенира бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, денеска објави дека ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на владата во врска со договорот за името Атина-Скопје,. Гласањето за недоверба на Владата на Ципрас е на дневен ред по 18 часот. Киријакос Мицотакис смета дека премиерот Алексис Ципрас нема политички легитимитет да го потпише договорот со северниот сосед, бидејќи „Независни Грци“, владиниот партнер, не се согласуваат со решението во идното име да стои зборот„Македонија“ Неа демократија ќе побара поддршка од Независни Грци на Панос Каменос да го блокираат договорот. Алексис Ципрас, синоќа, во интервју за ЕРТ, рече дека е убеден дека Панос Каменос можеби нема да гласа за договорот, но дека нема да ја собори владата. Владата го отфрли барањето на Киријакос Мицотакис за договорот да се дебатира во Парламентот пред да биде потпишан од двете земји. Претходно Мицотакис го повика и претседателот Прокопис Павлопулос да интервенира бидејќи договорот е „длабоко проблематичен“. Ципрас го критикуваше ставот ...
| | веќе видена | слични

Во наредните неколку часа ќе се знае дали и кога опозициската Неа демократија ќе иницира барање за гласање недоверба на владата, иако како термин неофицијално се споменува утрешниот ден(петок). Киријакос Мицотакис смета дека премиерот Алексис Ципрас нема политички легитимитет да го потпише договорот со северниот сосед, бидејќи „Независни Грци“, владиниот партнер, не се согласуваат со решението во идното име да стои зборот„Македонија“ Неа демократија ќе побара поддршка од Независни Грци на Панос Каменос да го блокираат договорот. Алексис Ципрас, синоќа, во интервју за ЕРТ, рече дека е убеден дека Панос Каменос можеби нема да гласа за договорот, но дека нема да ја собори владата. Владата го отфрли барањето на Киријакос Мицотакис за договорот да се дебатира во Парламентот пред да биде потпишан од двете земји. Претходно Мицотакис го повика и претседателот Прокопис Павлопулос да интервенира бидејќи договорот е „длабоко проблематичен“. Ципрас го критикуваше ставот на Мицотакис како „неодговорен“ во телевизиското ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Претходно денеска, лидерот на грчката опозиција, Киријакос Мицототакис, го повика претседателот Прокопис Павлопулос да интервенира договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас, пред потпишувањето, да помине во грчкиот Парламент за да се утврди дали мнозинството верува во договорот. (Макфакс)
| | веќе видена | слични

Владата на Алексис Ципрас треба да докаже дека има неопходно парламентарно мнозинство за да го поддржи договорот за името пред тој да биде потпишан од грчкиот премиер Алексис Ципрас и од неговиот колега од БЈРМ, Зоран Заев, соопшти официјален претставник од Неа демократија кој сакал да остане анонимен. Најголемата опозициска партија размислува да покрене предлог за гласање доверба на владата, а причина е договорот за името на поранешната југословенска Република Македонија (ФИРОМ), објавен во вторникот, пренесува „Катимерини“. Конзервативната партија очекува одговор од владата до крајот на денот. Претпладнево, лидерот Киријакос Мицотакис го опиша договорот за името како „длабоко проблематичен“ и го повика претседателот Прокопис Павлопулос да интервенира за договорот да се дебатира во парламентот пред да биде потпишан, а не потоа. Претходно, портпаролот на СИРИЗА ја повика Неа демократија да го стори тоа…
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предлог-законот за Охридскиот регион остава простор за понатамошно уништување на природното и културно богатство, укажуваат од повеќе невладини организации. ...
сите 135 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата на Северна Македонија ги опиша Малтешаните како „криминалци" во телефонскиот разговор што протече во јавноста и што ја потресе ...
сите 75 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Снимката меѓу руските пранкери Вован и Лексус и премиерот Заев може да го дискредитира процесот на признавање на МПЦ од страна на Цариградската патријаршија во ...
сите 164 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија. Како што соопшти Агенцијата за геолошко истражување на Австралија, земјотресот го ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѕанакопулос: Нова демократија да каже за кои имиња се има согласено во минатото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: