Грчката војска пред споменикот на Александар порача дека „Македонија е само грчка (ВИДЕО)


9 копии

Огромна поддршка од „врвот“ на државата добија масовните протести кои се одржаа во Солун против употреба на терминот Македонија во името на нашата држава . Освен тоа што излегоа да протестираат илјадници граѓани под мотото „ Постои само една Македонија а тоа е грчка“, огромна поддршка дадоа грчките здруженија, политички партии, спортски и христијански здруженија, метрополити и градоначалници. Помеѓу другите, голема поддршка даде и грчката војска.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со официјални претставници, тројца митрополити од Светиот синод, Грчката православна црква ќе учествува на протестот во недела во Атина, за името Македонија.За ставот на црквата против употребата на терминот Македонија и за учеството на ГПЦ во протестот на 4 февруари во Атина, архиепископот Јеронимос ги известил организаторите на собирот на нивната средба во атинската архиепископија. Тројцата претставници на организаторите, Нина Гаѕули, координаторка на грчките македонски организации, Панајотис Балтаѕис, генерален секретар на грчко-американскиот национален совет и Михалис Пацикас, член на координативната комисија на протестот на грчките македонски организации, според официјалното соопштение од ГПЦ, го посетиле архиепископот Јеронимос и побарале благослов од него.Поглаварот на ГПЦ, им ја повторил позицијата на црквата за неприфаќање на терминот Македонија или изведени зборови во името и им направил анализа на црковниот аспект во целото прашање и ги потсетил на последното соопштение на Синодот, дека црквата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека медијаторот бара решенија кои ќе ги намалат разликите меѓу Скопје и Атина, организаторите на протестот во Грција побараа благослов од поглаварот и очекуваат над милион демонстранти да го бранат името Македонија. Посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, денеска стигнува на разговори со политичкото водство во Скопје, а во Атина растат притисоците врз грчката влада против можно решение што ќе го содржи името „Македонија“. Против таков епилог атмосферата најмногу ја електризираат десничарски националистички организации, кои се подготвуваат за втор протест. Вчера, по разговорите со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, Нимиц замина од Атина со оценка дека „сега е време за носење одлуки“. Спротивно на тој оптимизам, неговиот соговорник од опозициската Нова Демократија, Јоргос Кумуцакос, по средбата со медијаторот изјави дека „информациите што ги добиле од господинот Нимиц не ја намалиле нивната загриженост“. „Златна зора“ го испрати Нимиц од Атина со пораката: „Кумот кој се дрзна да ги ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот веб сајт Iefimerida објави дека Горна Македонија е досега најсериозен предлог за решавање на спорот за разликите околу името и е наводно најприфатливо решение кое било разгледано од страна на Грција и Македонија. Горна Македонија е еден од петте предлози од страна на медијаторот Метју Нимиц, па така грчкиот медиум информира дека варијациите би биле GornaMakedonija на латиница со што ќе се спречи употреба на терминот Macedonia во меѓународните односи. Наводно грчката страна исто така се залагала зборот да се изговара и пушува споено. За да има конечен договор Iefimerida тврди дека ќе има промена на Уставот на Република Македонија за прифаќање на барањето на Грција за внатрешна употреба на новото име со кое треба да се стави крај на како што тие сметаат иредентизмот. Во решението би влегла и Македонската православна црква која и е трн во око на Грчката црква од каде нема достоинствен однос кој би требало да е вообичаен за православни браќа. Наводно за да не се комплицираат состојбите МПЦ ќе се ...
| | веќе видена | слични

Откако медијаторот на Обединети нации во спорот за името Македонија, Метју Нимиц, замина од Атина за Скопје, архиепископот Јероним го смени ставот и изјави дека Црквата на Грција ќе се приклучи на големиот протест најавен за в недела во Атина против употребата на зборот „Македонија“ во каков и да е договор меѓу двете земји. Епископот Доротеј од Сирос, кој е потпретседател на Светиот синод, ќе им се придружи на организаторите на митингот на бината што ќебиде поставена на плоштадот „Синтагма“ заедно со епископите на Драма и на Хиос, соопштија од Црквата. Наспроти своето искажување против протестните собири по средбата со премиерот Алексис Ципрас за прашањето за Македонија, сега Јероним има спротивен став. Под притисок на свештенството и на голем дел од јавноста, тој изјави дека Црквата ќе ги поддржи демонстрациите сè додека се мирни. Присуството на свештениците в недела ќе го потцрта отфрлањето од Светиот синод на употребата на терминот „Македонија“ во какво и да е решение на спорот за името меѓу Грција и ...
| | веќе видена | слични

Грција се наоѓа пред тешка задача да создаде внатрешен консензус околу тоа на кој начин ќе пристапи во преговорите со Македонија за решавање на деценискиот спор за името. Ако во минатото беше лесно да се каже дека нема отстапки од нивните црвени линии и сите партии се сложуваа со оваа надворешна политика сега Грција е ставена под поголем притисок да учествува во изнаоѓање на достоинствено решение што ќе значи компромис и од нивна страна наместо упорно и на моменти непријателско однесување кон Македонија. Со децении билданата националистичка реторика и сега ги покажува своите последици, народот веќе излезе на срамни и недостоинствени протести во Солун на кој истури огромна омраза кон македонскиот народ, а сличен потфат се организира и за во Атина на почетокот на февруари. Овие чекори се сосема јасно изведени од страна на грчката црква која има свој интерес во државните преговори, а тоа е да спречи етаблирање на Македонската православна црква - Охридска архиепископија и врши голем притисок врз владата на ...
| | веќе видена | слични

Новиот протест за „одбрана на името Македонија“ официјално е закажан за 4 февруари во 14 часот на плоштадот „Синтагма“ во Атина, соопштија на прес-конференција организациите и здруженијата што го организираат протестот, во голем дел од дијаспората, наведувајќи дека формирале координативен комитет задолжен за организацијата и повикаа на масовно учество.Организаторите соопштија дека го повикуваат грчкиот народ да продолжи во неговата борба, бидејќи, како што наведуваат, територијалниот интегритет на земјата е под закана од отстапувањето на името Македонија и оти само масовно учество на народот може да го спречи тоа, пренесува МИА.Здружението на свештеници на Грција, по одржан состанок, одлучи да учествува на протестот во Атина за „одбрана на името Македонија“, кратко пред вонредниот состанок на Светиот синод на Грчката православна црква.Во исто време поглаварот на грчката православна црква, архиепископот Јеронимос, уште еднаш ја повтори позицијата дека ГПЦ е против терминот Македонија во името, и се запраша, ...
| | веќе видена | слични

Грчката црква не го прифаќа терминот „Македонија“ или негови деривати да бидат дел од името на Поранешната Југословенска Република Македонија. Една од причините е дека ако зборот Македонија е присутно во Република Македонија, која е призната од Бугарија, тоа ќе влијае и на името и на расколничката самопрогласена црква на „Македонија“, пишува грчкото издание „Прототема“, пренесува бугарската агенција „Фокус“. „Значи, ако сакаме да разговараме за ова прашање, мораме да бидеме подготвени да се справиме со тешки ситуации“, изјави архиепископот Иероним, како објавија ANT1 и Star во нивните централни вести. Од грчката Црква сметаат дека името Македонија „ги заокружува и кулминира иридентистичките ставови на Скопје“, се вели во дел од пораката објавена од грчката црква. Околу протестите за македонскиот проблем, во пораката се вели: „Грчката Црква, пионер во борбите за национално самоопределување низ вековите, верува дека секој израз за заштита на Македонија е за пофалба, под услов да е искрен, неегоистичен и ...
| | веќе видена | слични

По девет години криза во Грција, земјата излегува од економските и финансиски неволји. Според Клаус Реглинг, генералниот директор на Европскиот механизам за стабилност, Грција “повеќе не е во криза”, изјави тој пред неколку дена по средбата на министрите за финансии на евро-зоната, пренесува агенцијата АФП. Клаус Реглинг Со самото тоа, Грција се надева дека ќе започне со преговори за намалување на националниот долг кој во 2017 година изнесува 178 отсто од бруто внатрешниот производ. Минатата година Грција за прв пат имаше вистински економски раст од 1,3 отсто а економистите очекуваат дека во 2018 година тој ќе изнесува 2 отсто. “Беше вистинско задоволство да се сретнам со премиерот Алексис Ципрас во Давос и му честитав за напредокот на неговата земја”, изјави Кристин Лагард, генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Тонот на кредиторите е денес помирен отколку што беше во јануари 2015 година кога Ципрас дојде на власт. Неговата лево радикална програма беше против плановите за кредити и ...
| | веќе видена | слични

Грчката православна црква, по денешниот состанок на Светиот синод, уште еднаш повторија дека не прифаќаат терминот Македонија или изведените зборови да бидат вклучени во името на нашата земја.Според соопштението, поглаварот на ГПЦ ги информирал членовите на Светиот синод за случувањата во прашањето за името, од нивниот последен состанок на 10 јануари до денеска. Период во кој архиепископот Јеронимос за конкретното прашање се сретна и разговараше со грчкиот премиер Алексис Ципрас, јави дописникот на МИА од Атина.„Светиот синод забележува дека одредени, ниту правилно го прочитаа словото, ниту суштински го сфатија духот на јасната позиција, за неприфаќање од страна на црквата на терминот Македонија или изведени зборови, како дел во името на државата на Скопје, што исто така би имало влијание и врз расколничката самопрогласена црква на „Македонија“, соопштуваат од ГПЦ и коментираат дека „во името Македонија се содржани и кулминираат иредентистичките расположенија на државата на Скопје“.На речиси петчасовниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 203 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 221 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката војска пред споменикот на Александар порача дека „Македонија е само грчка (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: