Граничниот премин на српско-романската граница ќе ги зајакне културните и комерцијалните врски

Експертите велат дека Србија и Романија се совршен модел за билатерална соработка. Преминот го отворија спркиот премиер Александар Вучиќ (лево) и романскиот премиер Виктор Понта (десно). [Танјуг] Отворен е нов граничен премин помеѓу Србија и Романија, прв по 24 години, кој ги помага етничките и економските контакти помеѓу српските и романските малцинства што живеат во граничниот појас и ги зајакнува пријателските односи помеѓу двете земји, рекоа официјалните претставници. Граничниот премин Лунга-Наково беше отворен на 8. ноември во церемонија на која учествуваа премиерите на двете земји. Контролниот премин, за чија изградба беа потребни 10 месеци, ќе работи константно и претставува дополнување на двата постојни гранични премини. „Ова е огромна придобивка за локалните заедници што живеат на двете страни од границата затоа што новиот контролен премин ќе овозможи полесен контакт и засилена културна и економска соработка со матичната земја“, рече за SETimes Славомир Гвозденовиќи, законодавец што го претставува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 199 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граничниот премин на српско-романската граница ќе ги зајакне културните и комерцијалните врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: