Граничниот премин на српско-романската граница ќе ги зајакне културните и комерцијалните врски

Експертите велат дека Србија и Романија се совршен модел за билатерална соработка. Преминот го отворија спркиот премиер Александар Вучиќ (лево) и романскиот премиер Виктор Понта (десно). [Танјуг] Отворен е нов граничен премин помеѓу Србија и Романија, прв по 24 години, кој ги помага етничките и економските контакти помеѓу српските и романските малцинства што живеат во граничниот појас и ги зајакнува пријателските односи помеѓу двете земји, рекоа официјалните претставници. Граничниот премин Лунга-Наково беше отворен на 8. ноември во церемонија на која учествуваа премиерите на двете земји. Контролниот премин, за чија изградба беа потребни 10 месеци, ќе работи константно и претставува дополнување на двата постојни гранични премини. „Ова е огромна придобивка за локалните заедници што живеат на двете страни од границата затоа што новиот контролен премин ќе овозможи полесен контакт и засилена културна и економска соработка со матичната земја“, рече за SETimes Славомир Гвозденовиќи, законодавец што го претставува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 25 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 74 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 144 | | | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граничниот премин на српско-романската граница ќе ги зајакне културните и комерцијалните врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: