Евролигата се зголемува на 18 членови од следната сезона


Евролигата од сезоната 2018/2019 ќе брои 18 екипи, наместо 16 како и оваа и минатата сезона. Оваа информација ја лансираа италијанските и шпанските медиуми деновиве. Една од двете нови екипи ќе биде францускиот прволигаш АСВЕЛ од Вилербан, чиј сопственик е Тони Паркер. Финалистот во Еврокупот може да биде вториот сигурен учесник, откако претходно беше познато дека победникот на Еврокупот има директен „билет“ за учество во најсилниот европски Куп. Бројот на кола и натпревари така би бил поголем, наместо 30, ќе се играат 34 кола.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Гран канарија и АСВЕЛ Вилербан на истекот на календарската година го одиграа веројатно најдобриот меч на европските терени вп 2017 година. Натпреварпт на канарите беше решен по три продолженија, а слевеа гостите од Франција 128:129. Во регуларните 40 минути резултатот беше 87:87, по првото продолжение Гран Канарија остана во игра благодарение на тројката која ја постигна Ди Џеј Сили на 17 секунди до крјаот на овој период (104:104). Во второто продолжение Гран Канарија имаше предност на 40 секунди до крајот, но ново продолжение донесе Роберсон (115:115). На крајот од третото продолжение херој беше Чарлс Кауди кој поентираше за 128:129, а потоа домаќините преку Сили и Агилар не реализираа два напада за победа. Феноменална партиза за АСВЕЛ, чии сопствени е НБА кошаркарот Тони Паркер, прикажа Џон Роберсон кој постигна 42 поени. Американецот постигна 11 тројки што е нов рекорд на Еврокупот.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 193 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Евролигата се зголемува на 18 членови од следната сезона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: