Стаса радиоактивниот прав од Јапонија

Надлежните велат дека ситуацијата е под контрола, иако не можат со сигурност да претпостават дали радијацијата ќе се намалува или ќе се зголемува во следниот период. Во Македонија е забележано присуство на радиоактивни честички од хаварисаната јапонска нуклеарна централа, но од Институтот за јавно здравје велат дека будно ја следат состојбата на терен и уверуваат дека присуството на фисиониот изотоп јод 131 во концентрација од 0,1 милибекерали на кубен метар е ниска концентрација и нема да има последици по здравјето на луѓето. - Засега не можеме да претпоставиме дали во следните денови радијацијата ќе се намалува или ќе се зголемува. Процените се дека ако концентрацијата на овие радиоактивни честички оди по нагорна линија, тогаш државата ќе мора да создаде тело, кое слично како и за време на минатогодишната пандемија на грип, постојано би ја следело ситуацијата - објаснуваат од Институтот за јавно здравје. Граѓаните се поделени во мислењата дали во Македонија постои можност да дојде до зголемување ...
| | веќе видена | слични

Нема промена на концентрацијата на идентификуваниот јод 131 од радијацијата од хаварисаната јапонска централа. И според последните податоци од Институтот за јавно здравје бројот на радиоактивни честички во земјава не го загрозуваат ниту здравјето на луѓето, ниту пак влијаат врз растителниот и животинскиот свет. И од дирекцијата за радијациона сигурност со смирувачки тонови. Тврдат дека и да се случи најголемата катастрофа во Јапонија, македонските граѓани и нивното здравје нема да бидат загрозени. И во случај на експлозија на сите 6 реактори на централата, според дирекцијата - Македонија е многу од далеку од Јапонија за да почуствуваме негативни последици. Нема простор за паника ниту во останатите европски држави. Во соседна Грција досега не е регистрирано зголемено ниво на радијација. Додека во Франција, иако во воздухот се присутни радиоактивни честички, тамошните експерти тврдат дека тие не се опасни за здравјето на граѓаните. Во меѓувреме, неколкумина во Јапонија беа хоспитализирани токму како последица ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 211 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 215 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдените лични работи на патниците од автобусот „Дурмо турс“, а кои жителите на селото Ласкарци ги донесоа во ТВ21, се предадени во полициската станица во ...
сите 237 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата ...
сите 247 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стаса радиоактивниот прав од Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: