ЕУ бара Балканот да се бори со корупцијата во енергетскиот сектор

Нов извештај препорачува реформа на правосудниот систем заради борба со корупцијата во енергетските зделки. Истрагите за обидот за поткуп од страна на унгарската компанија за нафта и за гас „Мол груп“ во Хрватска резултираа со судење и затворање на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер. [АФП] Енергетскиот сектор е еден од клучните сектори што ги поттикнува економскиот развој и стабилноста, но балканските земји мора да се зафатат со решавање на корупцијата за да заштедат пари и да ги искористат можностите за развој, велат официјалните претставници на ЕУ. Експертите велат дека корупцијата во енергетскиот сектор мора итно да се елиминира преку реформи и подобрувања во судскиот систем. ЕУ треба да им помогне на балканските земји да го исправат негативното влијание од корупцијата, бидејќи на регионот итно му се потребни инвестиции во енергетскиот сектор, особено затоа што платите се под просекот на ЕУ, рече Јанез Копач, директор на Секретаријатот на енергетската заедница. „Сакаме да директивите на ЕУ за јавни ...
| | веќе видена | слични

Учеството на граѓаните се покажа како ефикасна стратегија за идентификување и промена на процедурите кои може да претставуваат можност за корупција. Непопречената корупција претставува негативна сила во регионалната економија, која ја чини цела Европа околу 120 милијарди евра годишно. [AФП] Eкспертите за борба против корупцијата работат со локалните власти во Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) на изготвување програми за одвраќање од корупција и охрабрување на доброто управување. Програмата, која ја подготви Фондацијата за локален развој (ФПДЛ) од Романија и Институтот на Светска банка, веќе е спроведена во неколку земји, вклучително и во Албанија, Бугарија, Хрватска, Македонија и Романија. Корупцијата ја чини европската економија околу 120 милијарди евра годишно. „Корупцијата најлесно се појавува во институциите и системите кои немаат соодветни процедури за спречување на корупцијата“, рече Ана Василаче, од букурешката Партнерска фондација за локален развој, за SETimes. Василаче, која говореше неодамна на ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните најмногу се жалат на корупција во судството, образованието и полицијата, покажа анализата на поднесени пријави за корупција до Центарот за совети и правна помош на Транспаренси Интернешнл - Македонија. Во центарот за две години пристигнале 1.032 пријави од 678 подносители, од кои 76 проценти се затворени предмети и пријави. Потребата да постои овој Центар од невладината организација ја објаснуваат со забелешката во Извештајот за напредокот на Македонија 2013 од Европската комисија во кој се вели дека спроведувањето на антикорупциската политика беше во најголем дел невидливо за јавноста. „Бројот на жалби во ДКСК опаѓа од година во година. Оперативната соработка меѓу институциите и понатаму е слаба, а агенциите за спроведување на законите и надзор кои се вклучени во борбата против и спречувањето на корупцијата се недоволно активни“, се вели во Извештајот за напредокот од Европската комисија. „Транспаренси Интернешенел Македонија“ поднесе и иницијатива до Уставниот суд поради зачестените пријави од ...
| | веќе видена | слични

Луѓето се` повеќе се осмелуваат да пријават корупција, покажува искуството на Транспаренси Интернешнел. Свеста за можните последици се` поретко ги одвраќа од намерата да се изборат за своите интереси. -Им укажуваме на можните последици, но тие сепак инсистираат да пријават, вели Слаѓана Тасева, извршен директор на Транспаренси Интернешнел. Сепак, луѓето почесто се одлучуваат корупцијата да ја пријават во невладиниот сектор, отколку во институциите. Најмногу пријави, 24 отсто, стигнале за корупција во судството. Следи образованието со 12 отсто, полицијата со 11 отсто, па работните односи со 10 отсто. Зад нив се градежништвото, задравството и приватниот сектор. В.д амбасадорот на Кралството Холандија, кои го финансираат проектот,укажа дека справувањето со корупцијата мора да биде посуштинско. - Справувањето со проблемите со корупцијата бара многу повеќе од донесување на закони и воспоставување на државни институции. Потребно е да се промени менталитетот, а исто така да се вклучат и граѓаните, бидејќи тие, на ...
| | веќе видена | слични

Предложените измени на Законот за спречување корупција не нудат соодветна заштита на лицата кои пријавуваат корупција, забележува меѓународната Транспаренси Интернешнл. Согласно предлозите, пријавувачите нема да имаат соодветна заштита ако пријават корупција на било кое друго место освен надлежната државна комисија, забележуваат од организацијата. Предложената практика не обезбедува заштита на пријавувачите во согласност со меѓународното право и постоечките конвенции, забележуваат од Транспаренси, кои трет пат се обисуваат да укажат на недостатоците во предложените измени на Законот. Според Тасева, во светски рамки не е познат случај суд да започне постапка против граѓанин кој е обвинет за клевета и навреда, а токму тој пријавил случај на корупција. За илустрација таа го наведува случајот „Македонска банка“ во кој првиот човек на СДСМ Зоран Заев е соочен со тужба поради обелоденување на наводно коруптивна продажба на приватна институција.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 315 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ бара Балканот да се бори со корупцијата во енергетскиот сектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: