Денес сончево и топло време

2 копии

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 15 °C и 30 °C, а во Скопје меѓу 17 °C и 34 °C.
| | веќе видена | слични

Комисијата за климатски промени нема да препорача да се прогласи вонредна состојба за заштита од пеколните горештини, иако за денеска од Управата за хидрометеоролошки работи најавија дека живата во термометарот ќе се искачи и до 40 Целзиусови степени, посебно во Гевгелија и во други места на југоистокот на земјата. Ако се знае дека во урбаните средини температурата е за три-четири степени повисока, како што потврдуваат и метеоролозите, значи, во одредени градови температурата ќе достигне и до 44 Целзисуови степени. Иако оваа надворешна температура е гранична за да се прогласи вонредна состојба, Комисијата за климатски промени при Министерството за здравство останува само на препораките до работодавците, трудниците и лицата над 60 години да се ослободат од доаѓање на работа. А кога би се прогласила вонредна состојба, Владата ќе треба или да прогласи забрана за работа или скратено работно време. „Засега од Управата за хидрометеоролошки работи нема најава дека температурите ќе ги достигнат граничните ...
| | веќе видена | слични

Од Управата за хидрометеролошки работи велат дека Македонија ќе биде под влијание на жешка воздушна маса од Северна Африка до сабота. Од недела и во текот на следната недела се очекува намалување на температурите до 36 степен, а се најавуваат и локални врнежи од дожд По препораката на комисијата за Климатски промени при Министерството за здравство Владата на РМ, поради екстремно високите температури, им препорачува на работодавците во следните три дена да го реорганизираат работното време за градежните работници, лицата кои работат на отворено и доколку е можно да ги ослободат од работни обврски бремените жени и лицата постари од 60 години. Оваа препорака Владата ја упати вчера по одржувањето на посебната седница на која се разгледуваше и информацијата добиена од Министерството за здравство за високите температури кои во наредниве денови ќе ја зафатат државава. Покрај ова Владата излезе со препорака да не се работи на отворено од 11 до 16 часот. Од Управата за хидрометеролошки работи информираат велат дека ...
| | веќе видена | слични

И на речиси 40 степени надлежните не прогласуваат вонредна состојба - ќе почекале температурите да пораснат уште некој степен. Засега најпогодени од топлотниот африкански бран се југоисточниот и северозападниот дел на земјава. Лекарите велат дека прагот на температурите поради кои би се прогласила критична фаза е различен за секој град. На пример, за Скопје, Гевгелија и Демир Капија критични се 42 степени. „Ако прогнозите се такви со плус 2-3 степени, веднаш ќе и препорачаме на Владата да воведе скратено работно време за сите“ вели меѓу другото д-р Михаил Кочубовски, од Институтот за Јавно здравје. Апел за претпазливост вчера упати и Владата. На работодавците им препорача во следните 3 дена да ги ослободи трудниците и луѓето постари од 60 години, а во следните 3 дена да го реорганизираат работното време на градежните работници и на лицата кои работат на отворено. Но, денеска градежните работи не запреа. Овие снимки се направени околу пладне. Слично беше и во кругот на скопските клиники. И на пеколни ...
| | веќе видена | слични

Бремените жени и лицата постари од 60 години да не одат на работа. Владата препорачува, вработените да бидат ослободени од работни обрвски од 11 до 16 часот. Стручните лица апелираат граѓаните максимално да избегнуваат директно изложување на сонце. - Има УВ (А,Б и Ц) кои се зголемени во овој период од годината. Затоа моја препорака е да што помалку се изложуваме на тие негативни ефекти од сончевото зрачење - вели проф. д-р Михаил Кочубовски, комисија за климатски промени. Препораките на владата беа донесени како резултат на екстремно високите температури, и зголемување на УВ индексот. Последните информации велат дека Македонија е зафатена од жежок бран кој доаѓа од Северна Африка. Според УХМР живата на термометарот викендов ќе се искачи до 40-от степен. - Највисоката температура на воздухот утре ќе се движи од 33 до 40 – от во југоситочните делов на Македонија. УВ индексот ќе има многу висока вредност, која ќе достигне 9 - вели Лена Јовановска – дежурен синоптичар. Според прогнозите Македонија ќе биде под ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пороен дожд и грмежи не’ очекуваат за време на претстојниот викенд, соопшти УХМР. Денес и утре ќе се задржи сончево и многу топло време со температури кои насекаде ќе бидат над 33 степени, а во југоисточните подрачја ќе достигнуваат и до 40 степени. За време на викендот ќе има појава на изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Препорака од УХМР е заради високата вредност на УВ индексот во периодот од 11 до 16 часот да се избегнува изложеност на директно сончево зрачење.
| | веќе видена | слични

Жежок бран во Македонија, температурите достигнаа 40 степени Целзиусови, но тоа не е доволно да се прогласи вонредна состојба. Градежните работници и денеска работеа под силното сонце и покрај препораката од Владата да одмораат во... Жежок бран во Македонија, температурите достигнаа 40 степени Целзиусови, но тоа не е доволно да се прогласи вонредна состојба. Градежните работници и денеска работеа под силното сонце и покрај препораката од Владата да одмораат во најжешкиот дел од денот. Граѓаните се разладуваат колку што моЖат, а потрошуваЧката на електрична енергија значително е зголемена. Живата во термометрите денеска се искачи до 40тиот степен целзиусов, а вредноста на УВ индексот достигна 9. Ова според Институтот за јавно здравје, не е доволно за вклучување на црвеното светло, односно прогласување вонредна состојба. Порачаа дека тоа ќе се случи доколку температурата се искачи на 42 степен целзиусов. Скопските улици денеска беа речиси празни. Поголемо раздвижување имаше единствено во близина на трговските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради исклучително високите температури што се очекуваат во државава, Владата на Република Македонија им препорача на работодавците во следните три дена да ги ослободат од работни обврски бремените жени и лицата постари од 60 години. Исто така на работодавците им се препорачува во истиот период да го реорганизираат работното време за градежните работници и лицата кои работат на отворено со тоа што ќе се одбегнуваат работни активностите во периодот од 11 до 16 часот. превземено од kanal5 Сподели
| | веќе видена | слични

На територијата на целиот Балкан денеска се очекуваат високи температури кои ќе достигнат до 40 степен. Времето во Република Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло. Попладне ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе се искачи до 40. степен, во Скопје до 37. степен. Во Црна Гора денеска се очекува сончево и топло време, соопшти црногорскиот хидрометеорологичен институт. Во доцните попладневни часови се очекува наоблачување, а температурата ќе се искачи до 39 степен. Високи температури до 37. степен се најавени и за Далмација во Хрватска, а сончево и топло ќе биде и во соседна Албанија каде температурите ќе се движат меѓу 27 и 38 степени. Температурата во Тирана ќе достигне 39 степени, колку ќе биде и во Драч и Валона. Владата на Република Макеоднија вчера одржа посебна седница во врска со топлотниот бран, по што на работодавците им препорача во следните три дена да го реорганизираат работното време за градежните работници и лицата кои работат на отворено, со тоа што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија од денеска е под жежок бран од Северна АФрика кој ќе донесе екстремно висок УВ индекс и температури од 32 до 40 степени. Сахарскиот бран денеска ќе ја искачи живата во термометарот до 40 степен во јужниот дел од Македонија. Метеоролозите предупредуваат дека многу жешкото време ќе биде проследено со екстремно висок индекс на УВ зрачење кое ќе достигне вредност 9. На граѓаните им се препорачува да не се изложуваат на сонце во периодот од 10 до 17 часот. Најмногу треба да внимаваат хронично болните и повозрасните граѓани на кои не треба без потреба да излегуваат од домовите во текот на денот. Македонија ќе биде под влијание на оваа жешка воздушна маса од Северна Африка до сабота. Од недела и во текот на следната недела се очекува намалување на температурите до 36 степен, а се најавуваат и локални врнежи од дожд. превзeмено од kanal5 Сподели
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 305 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Почетокот на дебатата за Договорот од Преспа која беше планирано да заврши со гласање утревечер, може да биде одложен поради најавите на опозицијата за гласање ...
сите 71 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, по интервенција на ...
сите 158 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 164 | | | веќе видена

И покрај тоа што постои голема веројатност дека новиот модел на "iPhone" нема да се појави пред крајот на летото или почетокот на есента оваа година, гласините ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес сончево и топло време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: