Едно лице загина во сообраќајка кај Љуботен


Како што информира полицијата, до несреќата дошло откако се судриле два автомобила „пасат" и „волксваген" со скопски регистарски таблички. Од здобиените повреди на лице место починал Н.Н. (33) од Љуботен. Во сообраќајката биле повредени две лица, од кои едното со потешки повреди било пренесено на скопските клиники. Полицијата извршила увид на местото на сообраќајката.
| | веќе видена | слични

Завршија отворените денови за граѓаните во Општина Ѓорче Петров , голем број на граѓани имаа можност секој вторник и четврток да се обратат до Градоначалникот Сокол Митровски и началниците на секторите во општината. - Интересот кај граѓаните беше голем , граѓаните освен проблемите со кои се соочуваат во голем дел ги изнесуваа и своите идеи, предлози и мерки од сите сфери кои се во надлежност на локаланата самоуправа. Сметам дека дирекните средби со граѓаните се единствен предуслов за успешна работа, истакна Градоначалникот на општината, Сокол Митровски. Голем дел од граѓаните се интересираа и за прашања врзани со урбанизмот, патната инфраструктура, легализацијата на бесправно изградените објекти, канализационата и водоводната мрежа. Локалната самоуправа останува отворена за граѓаните на општината Ѓорче Петров секој Вторник од 09.00 часот .
| | веќе видена | слични
2 копии

Затвор од шест месеци доби еден од учесниците на демонстрациите во скопската населба Ѓорче Петров по убиството на Ангел Петковски. Двајца од учесниците добија условни казни. Кривичниот суд во Скопје овие пресуди ги донеесе по брза постапка. Двајца од обвинетите ја признаа вината и добија условни казни. Затворска казна добило лице кое и претходно било осудувано. Сите тројца се пуштени од притвор и ја чекаат прависилноста на пресудата. Петмината се обвинети за учество во толпа и спречување на службено лице во извршување на своите обврски. За ова дело, според законот следува затворска казна од 3 месеци до 3 години. Веднаш по немирите, на 21 мај петмина од 27-те приведени учесници на протестите добиле по 7 дена притвор и кривични пријави за насилно однесување. Тие добија и прекршочни пријави за учество во толпа и казна од по 700 евра. Прекршочни пријави и казна од по 700 евра им била изречена и на останатите приведени. МВР тогаш соопшти дека насилниците и хулиганите во Ѓорче Петров дојдоа да палат, кршат и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Кривичниот суд по признавањето на вината, уште на првото рочиште пресуди две условни и една затворска казна од шест месеци, за тројца од петте сторители во првата група на обвинети за немирите во Ѓорче Петров, објави Канал 5. Двајца од обвинетите кои ја признаа вината добија условни казни, а третиот сторител добил затворска казна, бидејќи претходно бил осудуван. Сите тројца се пуштени од притвор, а за лицето кое е изречена затворска казна се гарантира со патна исправа. Петте учесници се товарат за кривичното дело Учествување во толпа кое спречува службено лице во извршување на своите обврски, за што според Казнениот закон на Република Македонија следува затворска казна од 3 месеци до 3 години. Во немирите кои се случија во Ѓорче Петров, по убиството на матурантот Ангел, министерството за внатрешни работи поднесе дваестина кривични пријави. Во последната група кривични пријави беа поднесени на осомничените за каменување на автобуси, демолирање на објекти на главната улица во Ѓорче Петров, меѓу кои и казиното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Две условни и една затворска казна од шест месеци донесе Кривичниот суд по брза постапка, откако тројца од петмината во првата група на обвинети за немирите во Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел, уште на првото рочиште ја признаа вината, објави Канал 5. Двајца од обвинетите кои ја признаа вината добија условни казни, а третиот сторител добил затворска казна, бидејќи претходно бил осудуван. Сите тројца се пуштени од притвор, а за лицето кое е изречена затворска казна се гарантира со патна исправа. Петмината се товарат за кривичното дело - учествување во толпа кое спречува службено лице во извршување на своите обврски, за што според Казнениот закон на Република Македонија следува затворска казна од 3 месеци до 3 години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Едно лице доби 6 месечна затворска казна а уште двајца се осудени условно во судскиот процес кој против нив се оди за немирите во скопско Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел. По брза постапка, судот ги изрече условните казни откако обвинетите го признаа делото кое им се става на товар, учество во толпа и спречување на службено лице во извршување на своите обврски. За ова дело, според законот следува затворска казна од 3 месеци до 3 години. Осудениот на затворска казна имал и претходни пресуди од судот што било земено како отежнувачка околност. Во истиот случај обвинети се уште две лица. Сите петмина добија и прекршочни казни според кои ќе треба да платат 700 евра. По нередите три лица беа во притвор, а попресудата, пуштени се на слобода до нејзината правосилност. Немирите на средината од мај, минатата година беа предизвикани по убиството на Ангел Петковски во скопско Ѓорче Петров.
| | веќе видена | слични

Една затворска казна во траење од шест месеци и две условни донесе скопскиот Кривичен суд по експресна постапка, откако тројца од петемината обвинети за неодамнешните немири во Ѓорче Петров по убиството на младиот Ангел, ја признаа вината. Двајца од одбинеите поминаа само со условни казни, а третиот со оглед дека и претходно бил осудуван доби затворска казна во траење од шест месеци. Сите тројца се пуштени од притвор, а за лицето кое е изречена затворска казна се гарантира со патна исправа. Инаку за кривично дело “учествување во толпа кое спречува службено лице во извршување на своите обврски“, се обвинети пет лица, а за делото е пропишана затворска казна од 3 месеци до 3 години.
| | веќе видена | слични

По брза постапка судот изрече казни за тројца лица кои се товарат за учество и предизвикување на немири за време на протестите во Ѓорче. Едно лице доби 6 месечна затворска казна, а уште двајца се осудени условно во судскиот процес кој против нив се оди за немирите во скопско Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел. По брза постапка, судот ги изрече условните казни откако обвинетите го признаа делото кое им се става на товар, учество во толпа и спречување на службено лице во извршување на своите обврски. За ова дело, според законот следува затворска казна од 3 месеци до 3 години. Осудениот на затворска казна имал и претходни пресуди од судот што било земено како отежнувачка околност. Во истиот случај обвинети се уште две лица. Сите петмина добија и прекршочни казни според кои ќе треба да платат 700 евра. По нередите три лица беа во притвор, а по пресудата, пуштени се на слобода до нејзината правосилност. Немирите на средината од мај, минатата година беа предизвикани по убиството на Ангел Петковски во ...
| | веќе видена | слични

Тројца од петмината обвинети дека учествувале во нередите во Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел кои добија кривични пријави веднаш по инцидентите признале вина на првото рочиште.  Поради тоа двајца добиле условни казни  а еден обвинет бидејќи бил претходно осудуван со примена на новиот правилник добил 6 месеци ефективен затвор, информираат од одбраната - Тројца признаа вина дека учествувале во толпа што е и неспорно за нив судот не изведуваше докази бидејќи признаа вина, Сите тројца ќе бидат пуштени од притвор двајца по службена должност поради условната казна, а третиот со гаранција патна исправа, изјави Љупчо Веселиновски, адвокат на првообвинетиот На другите двајца кои не признале вина ќе се одржува главна расправа. Сите одговараат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие за што се предвидени казни од 3 месеци до 3 години. По нередите во Ѓорче Петров, МВР во неколку наврати поднесе кривични пријави против повеќе од 20- тина  Скопјани. Во ...
| | веќе видена | слични

 Поради тоа двајца добиле условни казни  а еден обвинет бидејќи бил претходно осудуван со примена на новиот правилник добил 6 месеци ефективен затвор, информираат од одбраната - Тројца признаа вина дека учествувале во толпа што е и неспорно за нив судот не изведуваше докази бидејќи признаа вина. Сите тројца ќе бидат пуштени од притвор двајца по службена должност поради условната казна, а третиот со гаранција патна исправа, изјави Љупчо Веселиновски, адвокат На другите двајца кои не признале вина ќе им се суди. Сите одговараат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие за предвиден се казни од 3 месеци до 3 години. По нередите во Ѓорче Петров МВР во неколку наврати поднесе кривични пријави против повеќе од 20 тина скопјани. Во последната група пријавени минатата недела беа и осомничените за каменување на автобуси и демолирање на објекти на главната улица во Ѓорче меѓу кои и казиното Сенатор. Денешното судење за протестите во Кривичниот суд беше следено од тројца ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство.Наместо да се крие зад социјалните мрежи и зад конфузните реакции, ...
сите 255 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 217 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Едно лице загина во сообраќајка кај Љуботен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: