ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повика сите граѓани денеска во 17 часот на масовен протест!


6 копии

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА која пред 65 дена започна да протестира денеска ги потсети граѓаните дека тие продолжуваат со протрстите и дека ќе продолжат ( денес во 17 часот ) да чекорат по патот по кои што тргнале, а тоа е патот на граѓаните кои што се ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, патот на граѓаните кои што се борат за националните интереси на оваа држава, патот на граѓаните кои што ја сакаат неизмерно Македонија и нема да дозволат никој да ја користи како играчка и да ја води по други патишта од кои нема враќање. Богдан Илиевски членот на граѓанската иницијатива вели дека на Македонецот во генот му е да се бори и тие тоа ќе продолжат да го прават како тоа што го правеле изминатите 65 дена. -И после сите овие обиди овие денови за демолизирање на граѓаните, одвраќање на граѓаните од улиците за некои етикети кои што ни ги лепат дека ние сме биле терористи и убијци во обид и таквите негативни квалификации и измислици дополнително ќе не охрабрат да го правиме она што го правевме шеесет денови ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие се со став дека во земјава треба да се одржат нови парламентарни избори, на кои, како што велат, избирачите ќе имаат можност да се изјаснат за Тиранската платформа. Според нив, овој документ постизборно им е подметнат на граѓаните. За оваа иницијатива, Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието. Тие не го признаваат, бидејќи сметаат дека се прекршени највисокиот правен акт на државата, законот и деловникот за работа на Собранието.
| | веќе видена | слични
14 копии

Протестите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА продолжуваат и денеска. Традиционално во 17 часот пред Владата на Р. Македонија граѓаните како и до сега ќе маршираат по, како што ја нарекуваат, патеката на државноста, се до Собранието. За време на викендите, иницијативата не одржуваше граѓански маршеви, туку други активности. На 69 ден од почетокот на протестите, беше организирана панел дискусија на тема случувањата во Собранието на 27 април. На панел дискусијата говореа Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“ и професорите Иванка Додовска и Александар Даштевски, според кои изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е нелегален затоа што се коси со Уставот, Законот и Деловникот. Зачувување на унитарноста на државата, не за двојазичност, отфрлање на тиранската платфора, избори и попис, се дел од пораките кои се испраќаат од организаторите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Граѓаните бараат од институциите да поведат постапка за сите, како што велат, кои се ...
| | веќе видена | слични

За време на викендите, иницијативата не одржуваше граѓански маршеви, туку други активности. На 69 ден од почетокот на протестите, беше организирана панел дискусија на тема случувањата во Собранието на 27 април. На панел дискусијата говореа Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“ и професорите Иванка Додовска и Александар Даштевски, според кои изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е нелегален затоа што се коси со Уставот, Законот и Деловникот. Зачувување на унитарноста на државата, не за двојазичност, отфрлање на тиранската платфора, избори и попис, се дел од пораките кои се испраќаат од организаторите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Граѓаните бараат од институциите да поведат постапка за сите, како што велат, кои се обидоа да извршат Државен удар и вон сите процедури кршејќи го Уставот да бираат Претседател на Собранието. Поддржувачите на иницијативата на 70-от ден од „За заедничка Македонија“ на скопскиот плоштад симболично го направија бројот 70, со што симболично ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА продолжува со креативни активности за време на викендите, како што беше пракса и до сега. Поддржувачите на иницијативата, денеска на скопскиот плоштад симболично го направија бројот 70, колку што денови се протестира, и повторно дадоа поддршка за заедничка и унитарна држава. Со бројот 70 формиран од поддржувачите на ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА беше испратена и порака за одржување нови избори. Апелираат до граѓаните уште помасовно да се собираат на протестните маршеви во наредните денови.
| | веќе видена | слични

Граѓаните како и до сега ќе маршираат по, како што ја нарекуваат, патеката на државноста, до Собранието. Денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје беше организиран настан со кој се одбележаа 70 дена протести на граѓаните за зачувување на уставноста, идентитетот и интегритетот на Македонија. Со бројот 70 поддржувачите испратија порака и за одржување нови избори , како и апел до граѓаните на уште поголема масовност на протестите .
| | веќе видена | слични

Поддржувачите на иницијативата, денеска на скопскиот плоштад симболично го направија бројот 70, колку што денови се протестира, и повторно дадоа поддршка за заедничка и унитарна држава. Со бројот 70 формиран од поддржувачите на ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА беше испратена и порака за одржување нови избори. Апелираат до граѓаните уште помасовно да се собираат на протестните маршеви во наредните денови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Така наречениот избор на претседател на Собранието се коси со Уставот, законот и деловникот. Со тоа е прекршен и политичкиот систем, а без тоа не може да функционира ниту една држава во светот. Ова се ставовите на универзитетските професори Иванка Додовска и Александар Даштевски кои ги искажаа денеска на панел дискусијата организирана од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Сметаат дека со изборот на Талат Џафери се прекршени многу правила во државата. Според професорката Додовска, моменталната состојба во државата е резултат на три годишната криза за која смета дека е наметната од надвор, и не само Македонија туку и останатите земји од источна Европа се соочуваат со пресметките на големите нации. Изборот на Талат Џафери го следат само неправилности, смета универзитетскиот професор Даштевски. Вели дека прекршени се сите членови од деловникот за работа на Собранието со што изборот е нелегален и спротивен на процедурата. Според универзитетските професори, единствен излез од кризата е распишување ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ попладнево го одржа 68-тиот протестен марш кој почна пред Владата, продолжи до Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов и заврши пред Собранието. Зачувување на унитарноста на државата, не за двојазичност, отфрлање на тиранската платфора, избори и попис, беа дел од пораките кои вечерва ги испратија организаторите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие побараа државните институции да ги почитуваат законите и да ги ослободат луѓето кои се обвинети за нередите во Собранието кои се случија минатиот четврток. Организаторите најавија дека протестите ќе продолжат во понеделник.
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска наместо протестен марш организираше панел дискусија за наредите во Собранието на Република Македонија од 27 април годинава. На панел дискусијата се обратија Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и професорите Иванка Додовска и Александар Даштевски. - Денешната средба, односно 69 ден од почетокот на протестните маршеви на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја замисливме да биде секција на сите случувањата од Собранието, кои може да ги толкуваме и како директна провокација за оние највжештени глави од народот пред Собрание да го иницираат оној чин што се случи на 27 април, истакна Илиевски. Ситуацијата, како што рече, ескалираше со т.н. избор на претседател на Собранието, избор којшто е вон сите процедури, кој се коси на Уставот, Законот за Собрание, со Деловникот за работа. Професорката Додовска се осврна на работата на претседателот Иванов и на неговата, како што рече, стратешка мудрост, која Република ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повика сите граѓани денеска во 17 часот на масовен протест!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: