Училиштата „Љубен Лапе“ и „Лазо Ангеловски“ со нови подови


Основните училишта „Љубен Лапе“ и „Лазо Ангеловски“ добија нови подови. Реконструирани беа старите подови во училниците и кабинетите и нивната замена со нови заврши. Заменети беа старите еластични ПВЦ-подови, а општината за овој проект издвои околу 2 милиона денари од сопствениот буџет. – Училиштето „Лазо Ангеловски“ со сопствени средства го реконструира и подот во холот на училишниот објект. Исто така, во наредниот период ќе се изврши и реконструкција на покривот на училиштето „Лазо Ангеловски“ во рамките на проектот на Министерството за образование и наука. Планирано е отстранување на салонитот од покривната конструкција и негова замена со друг соодветен материјал – соопштија од општината Аеродром.
| | веќе видена | слични
3 копии

„Здравјето и животот на граѓаните мора да биде поважно од неброените фирми и банкарски оф-шор сметки!“ „Знаете ли дека има друг начин да го обесштетите самиот сопственик на земјиштето? Можете по пазарна цена да го исплатите, можевте во компензација со друга локација да го искомпензирате за да се зачува таму зеленилото.“ Вака Златко Марин пред локалните избори бараше поддршка од граѓаните. Но по седнување во градоначалничката фотелја, како да доби амнезија. Наеднаш се` заборави, па наместо да се занимава со реалните проблеми на Аеродромци, без срам почна да дели памфлети полни со лаги и манипулации. Драги сограѓани, ситуацијата во Аеродром е повеќе од алармантна. Според информациите до кои дојдовме, Златко Марин веднаш по завршување на референдумот на 30-ти септември е спремен да издаде одобрение за градење на нова висококатница, овој пат на локацијата кај „Мајчин дом“. Инвеститорот за таа цел веќе уплатил и комуналии во износ од повеќе од 100 милиони денари. Станува збор за нова десеткатница, со повеќе од ...
| | веќе видена | слични

По седнување во градоначалничката фотелја, градоначалникот на скопски Аеродром како да доби амнезија. Наеднаш заборави сѐ, па наместо да се занимава со реалните проблеми на Аеродромци, без срам почна да дели памфлети полни со лаги и манипулации, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. – Според информациите до кои дојдовме, Златко Марин веднаш по завршување на референдумот на 30-ти септември е спремен да издаде одобрение за градење на нова висококатница, овој пат на локацијата кај „Мајчин дом“. Инвеститорот за таа цел веќе уплатил и комуналии во износ од повеќе од 100 милиони денари. Станува збор за нова десеткатница, со повеќе од 240 станбени единици и деловен простор, на површина од околу 14.000 квадратни метри – тврди Дејан Митевски.
| | веќе видена | слични

Прашина, багери, ископани улици, високи шахти – жителите на стар Аеродром треба да поминат низ ископнини и буквално покрај автомобили за да преминат улица додека се гради новиот кружен тек и се реконструираат улиците околу. Граѓаните се жалат дека додека траат градежните активности, местото не е обезбедно. Велат со месеци е раскопано и одвај се движат. Од општината не одговорија зошто просторот не е обезбеден за пешаци додека се во тек градежните активности, ниту кога треба да биде готов кружниот тек. Тврдат дека дека работите на терен се одвиваат согласно предвидените рокови. „Оваа реконструкција овозможува безбеден пристап до поликлиниката Јане Сандански, ОУ Љубен Лапе и околните градинки. Се работи за најфреквентната улица под надлежност на Општина Аеродром, на која досега немаше ниту осветлување, ниту велосипедски патеки и тротоари во должина на целиот потег. Коловозот беше во лоша состојба и претставуваше опасност за минувачите, заради разронување на тампонот под асфалтот.“ - велат од Општина ...
| | веќе видена | слични

ВЕТУВАЊЕ: Ќе ја започнеме изградбата на нови средни училишта во општините Тетово, Аеродром, Арачиново и Ново Село. Ова се општини каде што има приоритетна потреба од изградба на нови средни училишта, анализира Вистиномер. [Извор: Изборна програма на СДСМ (2016) „План за живот во Македонија“ (стр.224) , датум: декември 2016] СДСМ вети, ама не го исполни ветувањето дадено за парламентарните избори во 2016 година, дека во првите шест месеци од изборот на Владата ќе започне изградба на нови средни училишта во општините Тетово, Аеродром, Арачиново и Ново Село. Ова ветување на СДСМ е предвидено во Програмата „План за живот во Македонија“ – План 180° итни реформски приоритети на новата Влада во првите шест месеци“ на стр. 224. Истото ветување го има и во Програмата за работа на Владата за периодот 2017 -2020 година (стр. 31), а во своите програми го имаат ставено и градоначалниците на споменатите општини. Општините Тетово и Аеродром во изминатиот период, но и моментално се соочваат со недостиг на училишен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалниците на Град Скопје и Општина Аеродром, Петре Шилегов и Златко Марин, остварија работна посета на локацијата каде што ќе се гради нов мост со кој Аеродром ќе се поврзе со Општина Гази Баба преку Ќерамидница. Изградбата на мостот треба да почне наскоро и е предвидено да биде завршен за две години. Овој мост ќе му даде сериозна развојна компонента на градот затоа што од населбата Ново Лисиче до Саем или од Автокоманда до трговскиот центар „Бисер“ ќе се стигнува со возила за 5 минути или за 10 минути со велосипед. – Со овој проект ќе се намали сообраќајниот метеж, ќе се подобри патната и велосипедската мрежа. Продолжуваме да инвестираме во подобра инфраструктура, градиме нови патишта и мостови. Наша цел е да го подобриме квалитетот на секојдневјето на нашите граѓани – изјави градоначалникот Марин. Новата сообраќајница, освен нов мост со должина 120 метри, предвидува и пробивање на нов булевар и реконструкција на стар во должина од 2.170 метри со пет вкрстувања, шест коловозни ленти, велосипедски и ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска доби писмо со едно посебно барање од најмлади жители на општината. -Сакаат нов парк во нивното маало, каде ќе можат да се дружат и да играат. За нас нивните потреби секогаш ќе бидат на прво место. Општина Аеродром со последниот ребаланс на буџетот издвои средства за изработка на проекти на три нови паркови во Стар Аеродром. Продолжуваме понатаму! Создаваме општина во која нашите деца ќе можат среќно да растат и да се развиваат, напиша градоначалникот на општина Аеродром на својот Фејсбук профил.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како ќе изгледа болницата во Аеродром објави министерот Филипче Министерот за здравство Венко Филиче го објави на Фејсбук идејното решение за болницата што ќе се гради во општина Аеродром, на зеленилото кај Мајчин дом. Со задоволство денеска ги потпишав договорите за откуп на авторски права за доделување на наградите за изработка на… Posted by Венко Филипче on Friday, September 7, 2018
| | веќе видена | слични

Останато

Од владата вечерва најава - мислењето за автентичното толкување на членот 11 од законот за помилување кое е потребно да го даде владата, за матичната комисија ...
сите 342 | | | веќе видена

Навивачката група „Шверцери“ реагира на, како што велат тие, медиумската хајка по одбележувањето на 30-годишнината од своето постоење во Македонскиот народен ...
сите 273 | | | веќе видена

Пишува: Љубиша Арсиќ Полицијата продолжува со истрагата за вооружениот напад во скопскиот хотел Александар Палас и откривање на идентитетот на напаѓачите кои ...
сите 94 | | | веќе видена

По добиената покана од премиерот Заев за средба со граѓанските организации, кои во петокот го одржаа големиот Марш против загаденоста на воздухот, тие се ...
сите 81 | | | веќе видена

Без оглед на се што сте слушнале, идејата да останете во добри односи со поранешниот партнер никако не е добра идеја, покажало едно психолошко истражување. ...
сите 121 | | | веќе видена

Порпаролката на комесарот за проширување Ана Писонеро вели дека цел на новата Европска комисија е во својот мандат што повеќе Западен Балкан до го доближи до ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Училиштата „Љубен Лапе“ и „Лазо Ангеловски“ со нови подови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: