Најдоброто од Џејмс во Кливленд


Најдоброто од Џејмс во Кливленд Откако се реши да се врати во Кавалирс, тимот со кој ја започна неговата НБА кариера, време е да ги погледнеме најдобрите 10 потези на ЛеБрон Џејмс со тимот на Кливленд Кавалирс (2004-2010 година). Уживајте: 2014-07-13 Д. Апостолски
| | веќе видена | слични

Според предвидувањата на властите на округот Кајахога во сојузната држава Охајо, враќањето на Леброн Џејмс во Кливленд Кавалирс на градот ќе му донесе заработка од околу половина милијарда долари. За потсетување, минатиот викенд Леброн Џејмс го напушти Мајами и се врати во екипата на Кливленд, каде ги помина првите седум години од својата НБА кариера. Таквиот расплет на настаните, кога станува збор за еден од најсиромашните градови во САД, не е важен само на спортски туку и на економски план. Имено, враќањето на "кралот", според властите во Кајахога, би требало да донесe 129 милиони долари од продажба на влезници, 171 милион долари од други активности (посети на хотели, ресторани, паркинг, продажба на дресови...) и околу 195 милиони долари од доигрувањето, под претпоставка дека Кавси ќе се пласираат во плејофот.
| | веќе видена | слични

Новиот кошаркар на Мајами се откажа од својот идол. Дебитантот на Мајами Хит, Шабаз Нејпиер е еден од најголемите љубители на Леброн Џејмс, но одлуката на неговиот идол да се врати во Кливленд Кавалирс го разочара. Младиот 24-ти пик од овогодинешниот драфт го налути ваквата одлука и ги избриша сите ,,твитови’’ упатени кон Леброн Џејмс. Нејпиер по трејдот во НБА лигата заврши во редовите на Мајами и е еден од кошаркарите за кои Џејмс има високо мислење. Нејпиер посакуваше да игра заедно со ,,Кралот’’, но тој ја промени својата одлука и се врати во родниот град.
| | веќе видена | слични

Веста дека Леброн Џејмс се враќа во Кливленд, за многумина беше изненадување. Иако кошаркарот изјави дека сака кариерата да ја заврши таму каде што почнал, малкумина очекуваа дека ќе се врати во местото во кое ги палеа неговите дресови кога реши да ги напушти за да освојува шампионски прстени. Сепак, Џејмс постапи храбро и најави дека се враќа дома. Но, што подразбира новиот договор што тој ќе го потпише со Кливленд? Complex извести дека новиот договор е во висина од 42,1 милиони долари и тоа во период од две години. Договорот му овозможува на Леброн да стане слободен агент по завршувањето на сезоната 2014/2015. НБА наскоро ќе преговара за нов телевизиски договор кој ќе започне да се применува од сезоната 2016/2017, што може да доведе до значително зголемување на платите на играчите. Што значи, Леброн паметно постапил со тоа што се согласил на двегодишен договор, бидејќи на тој начин си ги зголемува опциите.
| | веќе видена | слични

Најголемата ѕвезда во кошаркарската НБА-лига, Леброн Џејмс, одлучи да се врати во Кливленд, по четири сезони поминати во Мајами хит, со кој освои две шампионски титули НБА-ЛИГА Кошаркарот познат под прекарот Кралот наводно ќе потпише двегодишен договор со Кавалирс, вреден 41 милион долари, според американските медиуми. Мајами, пак, успеа да го задржи Крис Бош, кој потпиша нов петгодишен договор вреден 118 милиони долари, но сѐ уште е отворено прашањето за иднината на уште една ѕвезда на Хит, Двејн Вејд. Кармело Ентони, кој е вториот најбаран играч во НБА летово, реши да остане во Њујорк никс. Центарот на Лос Анџелес лејкерс, Пау Гасол, од следната сезона ќе биде во тимот на Чикаго булс, а ветеранот Пол Пирс (37) од Бруклин нетс се сели во Вашингтон визардс, од каде што, пак, одличниот Тревор Ариза замина во Хјустон рокетс, како замена за Чендлер Парсонс, кој е нов член на Далас маверикс.
| | веќе видена | слични

Викендов во НБА со себе ја донесе и одлуката на Хјустон да не ја изедначи понудата на Далас за Чендлер Парсонс како и преселбата на Луол Денг во Мајами. Во меѓувреме Никола Миротиќ стана нов играч на Чикаго. По понудата на Мавси за ограничениот слободен играч Чендлер Парсонс од 46.1 милиони долари за три години тимот на Хјустон имаше три дена да ја изедначи таа понуда и да го задржи својот стартер и во иднина во своите редови. Нешто што Рокетси сепак не го сторија дозволувајќи му на својот тексашки ривал да ги обезбеди услугите на 25-годишното крило кое измината сезона имаше просек од 16.6 поени, 5.5 скокови и четири асистенции. „ Благодарен сум му на Хјустон за пружената шанса и за трите одлични години кои ги минав таму. Но, навистина сум возбуден од можноста да го стартувам новото поглавје во мојата кариера во Далас каде ќе играм со еден од најголемите играчи во Дирк Новицки и еден од најдобрите сопственици во Марк Кјубан “ - рече Парсонс. Ново стартно ниско крило во неделата доби и Мајами, кој на местото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Мајами Хит успеа да го ангажира во своите редови досегашниот играч на Кливленд Кавалирс, Луол Денг. Луол Денг со „жешките“ ќе потпише двегодишен договор вреден 20 милиони долари со што ќе ја пополни дупката која настана со заминувањето на Леброн Џејмс кој реши да се врати во Кливленд. Репрезентативецот на Велика Британија во својата досегашна кариера во НБА лигата има просек од 16 поени по натпревар. Хјустон Рокетс пак реши да не ја израмни понудата на Далас за ограничениот слободен агент Чендлер Парсонс, па така одличниот кошаркар ќе стане дел од составот на „дивите телиња“ . Тој во следните три сезони како член на Маверикс ќе заработи 46 милиони долари. Минатата сезона во дресот на „ракетите“ Парсонс имаше учинок од 16,6 поени и 5,5 скока по натпревар.
| | веќе видена | слични

Најдобриот играч во кошаркарската НБА-лига, Леброн Џејмс, ќе се врати во својот претходен тим Kливленд. Џејмс ќе потпише нов рекорден договор со својот поранешен тим, што значи дека ги напушта редовите на вицепрвакот Мајами. Во изјава за „Спортс илустрејтид“, потврди дека ја прифатил понудата на Kливленд. - Потекнувам од североисточен Охајо, тоа е местото каде што израснав. По консултации со семејството ја донесов одлуката, иако с` повеќе размислував за враќање во градот на моето детство. Цело време дилемата беше меѓу Kливленд и Мајами, за на крајот да одлучам повторно да го облечам дресот на Kливленд - изјави Џејмс. Дресот на Kливленд Џејмс го носеше од 2003 до 2010 година, а за четирите сезони во Мајами освои две шампионски титули и одигра четири финалиња.
| | веќе видена | слични

Мајами го аквизираше Луал Денг Мајами Хит се согласија на меѓусебна соработка со Луал Денг, односно две-годишен договор во кој британецот ќе заработи 20 милиони долари. Договорот исто така вклучува опција Денг да излезе пред втората сезона, со што повторно може да стане слободен играч по една година. Откако ЛеБрон Џејмс го напушти тимот изминатава недела, Денг доаѓа во Мајами како стартер на крилната ( SF ) позиција за наредната сезона. Излегува од тешка сезона, откако беше трејдуван од Чикаго во Кливленд , но од неговите најдобри денови со Булс знаеме дека Денг е одличен играч, Ол-Стар од пред две сезони и феноменален дефанзивец на крилната позиција. Минатата сезона, Денг бележеше по 16 поени, 5.7 скока и 2.9 асистенции во просек во 63-те натпревари кои ги одигра за Булс и Кавалирс, иако неговите бројки значително опаднаа по трејдот во средината на сезоната. Тој никогаш не се вклопи во играта на Кавс и беше сигурно дека тој ќе го напушти тимот по крајот на минатата сезона. Покрај Мајами, за Луал Денг ...
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс обелодени дека се враќа во тимот на Кливленд Кавалирс. Најдобриот кошаркар на денешницата скоро три недели тактизираше преговарајќи со неколку НБА тимови, за на крајот изборот да се сведе на останување во Мајами или враќање во Кливленд, тимот каде што ја почна својата блескава кариера. -Отсекогаш сум верувал дека ќе се вратам во Кливленд за во овој град да ја завршам својата кариера. Одлуката ја донесов по консултациите со семејството. Како што минуваше времето така се погласно размислував за враќање во градот на моето детство. Другите понуди воопшто не ги ни разгледував, цело време дилемата беше меѓу Кливленд и Мајами, за на крајот да одлучам одново да го облечам дресот на Кавалирс - изјави Леброн Џејмс. Тој се враќа во Кливленд по четири години поминати во дресот на Мајами Хит, тим со кој "кралот" стигна до два шампионски прстени. Бош верен за 118 милиони долари Мала утеха за Мајами е останувањето на Крис Бош. Вториот член од ударното трио на "жешките" се реши да ја одбие понудата на Хјустон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 282 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 134 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

 Месеците на Илинденска бб. им се избројани, криминалите разоткриени и знаат дека сите до еден ќе одговараат за своите злодела. Најавите за тужби за новинари, ...
сите 290 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најдоброто од Џејмс во Кливленд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: