Работен состанок за Европскиот проект КРЕАРТ (CREART)

6 копии

Градот Скопје е дел од европскиот проект КРЕАРТ (CreArt) којшто се спроведува преку Мрежата на европски градови за уметничко творештво. Станува збор за проект којшто е поддржан од Европската Комисија, преку програмата „Креативна Европа“, истиот ќе се реализира во период од 2017 до 2021 година и има вкупен буџет од 3.096.148 евра. Во рамки на овој проект во Валадолид, Шпанија, се одржа првиот работен состанок, на кој присуствуваа претставници на Градот Скопје, Ловрен Маркиќ, Раководител на Секторот за меѓународна соработка и Нада Пешева, Советник за култура во Секторот за јавни дејности. На овој состанокот учествуваа претставници од сите 12 градови-учесници во проектот, и на истиот е дискутирано за административно-финансиските аспекти на проектот, а утврден е и календарот на активностите. Во проектот КРЕАРТ (CreArt) учествуваат 12 градови од 9 земји, и во него освен Скопје се вклучени и Ваљадолид од Шпанија, Џенова од Италија, Ливерпул од Велика Британија, Клермон-Феран и Руан од Франција, Загреб од ...
| | веќе видена | слични

Во Струмица почна дводневната обука за воспитно-обрзовниот персонал од градинката „Детска радост“ и нивните колеги од градинката „1 Јуни“ во Ќустендил, Бугарија, како дел од проектот „Еко-градинки за одржлива иднина“ финансиран преку ИПА програмата на ЕУ за прекугранична соработка.Во наредните два дена, воспитувачките и учителките ќе дискутираат за работната верзија на Еколошкиот водич, во насока на реализација на втората компонента на проектот „Јакнење на капацитетите на воспитно-образовниот персонал“.Целта на обуката е кадарот од двете страни преку партиципативен начин да учествува во создавањето практики за добро еколошко образование на деца од предучилишна возраст, преку презентација на работната верзија на Еколошкиот водич, кој содржи европски и светски практики.– На тој начин, ќе даваат нивни мислења и насоки во имплементација на мерките, но и професионален развој за теми од животната средина, подобрување на инфраструктурните услови преку обновливи извори на енергија итн, посочи Ѓорги Ристовски од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставници на десет општини од Југоисточниот плански регион на Македонија и нивни колеги од 17 општини од југозападниот регион на Република Бугарија, денеска во Струмица учествуваа на првата обука која е дел од проектот „Размислуваме за компостирање – Посветени на одржување на органскиот синџир“. Преку обуките на Југоисточниот плански регион во партнерство со Асоцијацијата на Југозападни Општини од Бугарија овие лица ќе се запознаат со процесот на компостирање, начинот на работа на машините, со цел во наредната фаза да бидат контакт меѓу граѓаните за имплементација на проектот. - Во наредниот период ќе набавиме 400 машини за компостирање за нашиот регион. Целта ни е запознавање на жителите со придобивките на овој начин на третирање на отпадот, подигнување на јавната свест за селекција на отпад и мотивирање на големите фармери за компостирањето, рече Жулиета Ѓуркова, од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион. Во соседна Бугарија велат дека работат повеќе активности насочени кон „зелениот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Град Скопје ги повикува заинтересираните историчари на уметноста, кустоси или куратори да учествуваат во постапката за селекција на куратор-кандидат од Град Скопје за можен куратор-селектор на изложба во рамки на европскиот проект „Креарт" Град Скопје ги повикува заинтересираните историчари на уметноста, кустоси или куратори да учествуваат во постапката за селекција на куратор-кандидат од Град Скопје за можен куратор-селектор на изложба во рамки на европскиот проект „Креарт". Град Скопје се вклучи како партнер во европскиот проект на мрежата Креарт (CreArt - http://creart-eu.org ) поддржан од програмата на Европската комисија „Креативна Европа". Како дел од активностите на мрежата еднаш годишно ќе се организира „Заедничка eвропска изложба" која ќе патува во три различни градови и на која ќе учествуваат уметници од сите партнерски градови, избрани од еден заеднички европски куратор. Првото издание на изложбата ќе биде организирано во 2018 година во три града учесници во проектот Креарт, а нивниот распоред и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Град Скопје се вклучи како партнер во европскиот проект на мрежата Креарт (CreArt - http://creart-eu.org) поддржан од програмата на Европската комисија „Креативна Европа“. Град Скопје ги повикува заинтересираните историчари на уметноста, кустоси или куратори да учествуваат во постапката за селекција на куратор-кандидат од Град Скопје за можен куратор-селектор на изложба во рамки на европскиот проект „Креарт“. Град Скопје се вклучи како партнер во европскиот проект на мрежата Креарт (CreArt - http://creart-eu.org) поддржан од програмата на Европската комисија „Креативна Европа“. Како дел од активностите на мрежата еднаш годишно ќе се организира „Заедничка eвропска изложба“ која ќе патува во три различни градови и на која ќе учествуваат уметници од сите партнерски градови, избрани од еден заеднички европски куратор. Првото издание на изложбата ќе биде организирано во 2018 година во три града учесници во проектот Креарт, а нивниот распоред и рута ќе биде: Ваљадолид, Шпанија: мај-јуни 2018 година, Ливерпул, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на ...
сите 173 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 169 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работен состанок за Европскиот проект КРЕАРТ (CREART)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: