Бектеши најави градба на дополнителна 20-мегаватна фотоволтаична мрежа


13 копии

Со седум милиони евра ќе се гради фотоволтаична централа во РЕК Осломеј во Кичево.5, 9 милиони евра од вкупната сума ќе бидат обезбедени со заем од Европската ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Локацијата за 10 мегаватната фотоволтаична мрежа се простира на 15 хектари земјиште од поранешните наоѓалишта на јаглен, кое за една година треба да биде ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Седум милиони евра ќе чини изградбата на фотонапонска централа Осломеј а токму местото каде што е предвидено да се гради таа фотоволтаична електрана ќе го ...
| | веќе видена | слични

Со енергија од сонцето се цртаат урбанистички планови во Кавадарци. Проектантското биро на Трајче Грков веќе неколку години се храни со електрична енергија од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари го поздрави потпишувањето на договорот со ЕБОР за обезбедување средства за изградба на фотонапонска централа во РЕК ...
| | веќе видена | слични

Ќе се гради соларна централа во околината на РЕК Осломеј. Се работи за инвестиција вредна 7 милиони евра. Од нив, 5,9 милиони евра се кредит од ЕБОР, а ...
| | веќе видена | слични

Македонија нема нафта, а резервите на јаглен се ограничени. Изворите за производство на електрична енергија кои ги имаме малку ги користиме, а тоа се ветерот и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 224 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бектеши најави градба на дополнителна 20-мегаватна фотоволтаична мрежа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: