Се градат улици во штипската населба Блок 2000

Во штипската населба Блок 2000 стартуваа градежните работи, со кои се пробиваат три нови улици, а за кои сопствениците на индивидуланите куќи што ги градат ги имаат платено претходно комуналиите. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска беше на терен. Изведбата на овие улици чини околу 3.000.000 денари, а станува збор за нова улична површина од 1300 квадратни метри и должина од 200 метри. - Многу важно е што овде се развиваат нови објекти, за коишто, патем, морам да ги информирам граѓаните дека се наплатени комуналии од овие плацеви и парите се потрошени од страна на претходната локална власт без да бидат направени улиците. Денес, оваа локална власт најде средства и си ги извршува обврсктие кон овие сопственици кои во минатото уредно си платиле комуналии и градат, а сега треба да им се донесе инфраструктура којашто треба да им се изгради до нивните домови, вели Бочварски. Во моментов овде се изведуваат земјени работи, а наскоро ќе започне и асфалтирањето на улиците. Изминатиов период беа ...
| | веќе видена | слични

Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, ги посети пензионерите во Пензионерскиот Дом во Општина Штип за заедно да го одбележат утрешниот Ден на пензионерите.„Сакам да се заблагодарам на поддршката која ја добивам секојдневно од пензионерите и на поканата денеска да бидам дел од овој настан и да го честитам утрешниот Ден на пензионерите.Тие се најискусните луѓе во нашето општество коишто поминале низ секакви случувања во животот и луѓе коишто носеле вистински одлуки, како за себе, за својата околина, за своето семејство, така и за целата држава, за Република Македонија.Токму затоа ни е многу важно да имаме тесна соработка и комуникација со сите нив. Да се состануваме често, да разговараме и да разменуваме мислења, особено во вакви моменти кога државата е исправена пред едно крупно, важно прашање за иднината и идните генерации.Во изминатиов период се состанав со многу пензионери и сум задоволен што гледам дека тие вистински, патриотски го сфаќаат ова прашање на давање поддршка за иднината на ...
| | веќе видена | слични

Почна изградбата на најдолгиот тротоар во Штип од кружниот тек на влезот на градот до факултетите во Кампус 4. Тротоарот е во должина од еден километар и 300 метри и со широчина од 1,5 метри.– Ќе има 6 проширувања каде ќе бидат поставени клупи. Се работи за површина од околу 2000 метри квадратни. Оваа површина ќе биде поплочена со бехатон и целиот проект, кој има вредности од 2.4 милиони денари, рече градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски.Тротоарот се гради на барање на граѓаните, но и заради поголема безбедност на студентите, кои секојдмневно го поминуваат пеш овој дел, каде се гради новата тротоарна површина– Но, ова е важно особено за студентите коишто секојдневно одат на предавање во Кампус 4. Со ова докажуваме дека Општина Штип се грижи за студентите, за нивната безбедност, но и за да го разубавиме самиот влез во градот, рече Бочварски.Се очекува изградбата на овој тротоар да заврши за кратко време, а во меѓувреме штипското Јавно претпријатие (ЈП) „Стипион“ работи на крак кај улицата Пиринска ...
| | веќе видена | слични

Посетата на Штип на еврокомесарот Јоханес Хан, во рамките на офанзивната кампања на ЕУ за референдумот во Република Македонија, еврокомесарот ја искористи, на покана на градоначалникот Благој Бачварски, да ја посети спомен-куќата на првиот претседател на незавинса Македонија, Киро Глигоров. Фотографиите од посетата на Хан, придружуван од амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогр, ги објавија општина Штип на својот профил на Фејсбук и градоначалникот Бочварски. Она што Бочварски не може да го разбере, а Хан не сака, се зборовите испишани на ѕидот од МОЦ „Киро Глигоров“ „Македонија е се што имаме“. Кога прв пат беше избран за претседател на Република Македонија, Киро Глигоров го заврши своето инаугуративно обраќање во македонското Собрание со познатата историска максима: „Македонија е сè што имаме“. Преку таа мисла, тој го пренесе заветот на нашите предци. Затоа, денес, кога го закопуваме делото на човекот кој е нераскинлив дел и од АСНОМ и од независна Република Македонија, се сеќаваме за тоа што ...
| | веќе видена | слични

На 21, 22 и 23 септември во Штип ќе се одржи традиционалната манифестација „Штипска пастрмајлијада 2018“. Најавено е учеството на повеќе музичари од земјава и регионот, меѓу кои Влатко Стефановски, „Ван Гог“, „Амадеус бенд“, Кристина Арнаудова, Дани Димитровска, Зоран Илиев, Јоце Панов, „Либеро бенд“ и други. Како главна музичка ѕвезда, на 22 септември пред публиката во Штип ќе настапи хрватската пејачка Северина, чиј хонорар се чува во тајност. Она што е познато е дека општината оваа година има издвоено 2.500.000 денари за оваа манифестација.Советникот за јавни дејности во ипштина Штип, Кирил Панајотов вели дека речиси сè е подготвено за 12. издание за манифестацијата, која и годинава ќе се одржи на добро познатата локација, кај кружниот тек кај Градскиот стадион. На оваа локација ќе бидат поставени околу триесетина штандови од страна на угостителите, но и тезги каде што локални уметници ќе може да ги презентираат своите изработки. Утврдена е и цената на познатиот штипски гурмански бренд. Панајотов вели ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, заедно со Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар денеска присуствуваа на дебата во Штип, каде што домаќин им беше градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски. „Ми беше чест денеска да бидам домаќин на Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан. Заедно со Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар присуствуваа на дебата со граѓани на Општина Штип која се одржа во ОМЦ „Киро Глигоров“. Воедно ја посетивме спомен собата на Претседателот Глигоров, а Комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, од мене доби подарок плакета во знак на благодарност за неговата поддршка која ја дава на Република Македонија“, напиша градоначалникот на Штип, Бочварски на својот Фејсбук профил.
| | веќе видена | слични

Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, изврши увид во градежните активности поврзани со изградбата на нов тротоар од кружниот тек до Кампус 4 на Универзитетот „Гоце Делчев“, во населбата Железничка.Станува збор за инфраструктурно решение кое долги години го бараа граѓаните на нашата општина, но најмногу студентите кои секојдневно пешачат во оваа насока во небезбедни услови.„Во овој дел од градот нема тротоар за движење на пешаци. Се работи за површината од кружниот тек во населба Железничка, кај бензинската пумпа „Лук Оил“ до Кампус 4 на Универзитет „Гоце Делчев“, каде градиме тротоар.Овој тротоар е многу важен за граѓаните, со кои во многу разговори и во предизборната кампања, но и сега, бараат овде да се направи површина за движење на пешаците.Но, ова е важно особено за студентите коишто секојдневно одат на предавање во Кампус 4. Со ова докажуваме дека Општина Штип се грижи за студентите, за нивната безбедност, но и за да го разубавиме самиот влез во градот.Овој тротоар е со должина од ...
| | веќе видена | слични

Како што не информираат организаторите, и оваа година традиционално ќе се оддржи познатата и се популарна манифестација “Штипска пастрмајлијада”. Оваа година истата ќе започне на 21-ви, а ќе заврши на 23-ти септември. Музика24 дознава дека е најавено учество на повеќе музичари од земјава и регионот, помеѓу кои ќе ги споменеме: Влатко Стефановски, Ван Гог, Амадеус бенд, Кристина Арнаудова, Дани Димитровска, Зоран Илиев, Јоце Панов, Либеро Бенд и многу други. Како главна музичка ѕвезда, на 22-ри пред публиката во Штип ќе настапи хрватската пејачка Северина, чиј хонорар сеуште чува во голема тајност. Она што е познато е дека општината оваа година има издвоено 2.500.000 денари за оваа манифестација. Советникот за јавни дејности во Општина Штип, Кирил Панајотов вели дека речиси се е подготвена за 12-то издание за манифестацијата, која и годинава ќе се одржи на добро познатата локација, кај кружниот тек кај Градскиот стадион. На оваа локација ќе бидат поставени околу триесетина штандови од страна на угостителите, ...
| | веќе видена | слични

Штип се вклучи во одбележување на Светскиот ден на чистење на отпадот преку реализирање две акции. Се чистеше во старата штипска населба Ново Село и кај новата Пошта кај Градскиот стадион. Ученици, екологисти и екипи на двете јавни претпријатија „Исар“ и „Стипион“ го чистеа отпадот. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочвраски истакна дека на барање на жителите во Ново Село се чистеше просторот околу старите куќи кои што на општината ги подари кардиохиругот Жан Митрев. Најави дека овие куќи што ќе бидат реконструирани ќе прераснат во музеи. - Сакам да ги информирам граѓаните дека општината активно работи на проектирање на овие четири куќи, кои што треба да постанат музеи и ги прибираме сите потребни документи и од Музејот и од Министерството за култура за дозволи за конзервирање и со што потоа ќе преминеме кон барање на средства од ИПА фондовите. Тоа се грантови од Европската унија од околу 800.000 евра, кои што треба да бидат доделени на Општина Штип за да може да ги изгради овие објекти, вели ...
| | веќе видена | слични

Во штипската населба „Железничка“ почна изградбата на нови улици, по кои досега граѓаните одеа по кал. Екипите на ЈП „Стипион 2011“-Штип од денеска работат на тампонирање на крак на улица во населба Железничка.– Овде имаме доста улици коишто се со земјена подлога и се доста неповолни за движење на граѓаните во неповолни временски услови, така што започнавме да работиме на еден крак којшто е со 700 м2 димензија и 170 метри должина. Овој крак ќе биде изработен од ЈП „Стипион 2011“ до фаза на тампонирање и неговата вредност е 275.000 денари, рече градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски.Тој најави дека по завршувањето на оваа улица екипите ќе почнат со градежни работи на уште една поголема улица во населбата. Станува збор за улица од 2.800 м/2 димензија и 800 метри должина. – Општина Штип во овој дел од градот инвестира уште дополнителни 650.000 денари на нови улици коишто ќе бидат асфалтирани во должина од околу 300 метри. Ќе се работи и на пристапен тротоар на самиот влез од градот, од населба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

На прав пат сме! Ги покачуваме пензиите со најголемиот износ во последните 20 години – од 700 до 730 денари почнувајќи од јануари 2020 година. Заедно со ...
сите 110 | | | веќе видена

Ние сметаме дека беше историска грешка на Европската унија да не оди напред со Северна Македонија и Албанија, рече амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пајат за ...
сите 396 | | | веќе видена

Боливискиот претседател Ево Моралес, кој во неделата си поднесе оставка под притисок и ја напушти Боливија по протестите и насилството по изборите на 20 ...
сите 251 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се градат улици во штипската населба Блок 2000

Од:
До кого (е-маил):
Порака: