Град Скопје продолжува со субвенционирање на чистењето оџаци

4 копии

За таа цел Град Скопје го објави Јавниот повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти  на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за 2019 година. Со овој повик, Градот Скопје ќе надомести дел од трошоците на домаќинства и на други субјекти за чистење на оџаците, во износ од 1.000 денари, а на јавниот повик можат да учествуваат физички и правни лица чие живеалиште, односно седиште е на подрачјето на Град Скопје. Јавниот повик трае заклучно со 30.11.2019 година, и ќе биде реализиран по принципот „прв дојден прв услужен“, односно до реализирање на средствата предвидени за оваа намена со Буџетот на Град Скопје за 2019 година. За надоместување на дел од трошоците и докажување дека критериумите за учество се исполнети, барателот до Градот Скопје треба да ги достави следните документи: - Барање за надоместок (Барањето може да се подигне во архивата на Град Скопје или да се обезбеди од интернет страницата на Градот: www.skopje.gov.mk); - Доказ за жителство во град Скопје: Фотокопија од лична карта ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 90 проценти од парите за планот за чист воздух, ќе се трошат за промена на изворите на затоплување во домаќинствата и јавните установи. Главен приоритет и оваа година, надлежните велат ќе им бидат семејствата кои се греат на јаглен и дрва. Во таа насока ќе се менуваат и правилата за добивање субвенции, па наместо досегашниот концепт „Прв дојден - прв услужен“ субвенции ќе се добиваат според социјалниот статус и приходите во семејството. Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули кој вели дека најголемите загадувачи на воздухот се домаќинствата, ги повика активистите од врата на врата да ги мотивираат граѓаните да го променат начинот на греење, а за возврат им вети парични награди. Дел од нив пак, им порачаа на надлежните, годинава повеќе да се фокусираат на големите, како што велат тие, „недопирливи“ загадувачи. Друга област во која се планира да се преземат мерки е и сообраќајот. Надлежните уверуваат дека еколошките налепници ќе дадат резултати, а јавниот превоз ќе го стимулираат со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во согласност со Годишната програма на Секторот за туризам и локален економски развој предвидено e субвенционирање на уплатената такса за привремен престој на домашните и странските туристи, за физички лица вршители на угостителска дејност во општина Охрид. Целта на оваа активност е поттикнување на физичките лица запишани во регистарот на физички лица вршители на угостителска дејност во oпштина Охрид уредно да ја водат евиденцијата за престојот на гостите во својот сместувачки објект, со што ќе се стимулира редовната наплата на ТПП и ќе се избегне нејзиното прикривање. Висината на Субвенцијата ќе изнесува 80% од уплатената такса за примвремен престој по основ на вкупниот број на остварени ноќевања за периодот од 01.07 – 31.12.2018 година. Регистрираниот давател на услуги од мал обем (станоиздавач) ќе биде обврзан за средствата во висина од субвенционираната Туристичка такса да набави опрема, мебел и други производи за опремување неговиот сместувачки капацитет. Набавката претходно мора да биде одобрена од ...
| | веќе видена | слични

Општина Охрид објави јавен повик за поднесување барања за добивање субвенции на уплатена такса за привремен престој на домашни и странски туристи, за физички лица вршители на угостителска дејност во општина Охрид. Целта на оваа активност е поттикнување на физичките лица запишани во регистарот на физички лица вршители на угостителска дејност во oпштина Охрид уредно да ја водат евиденцијата за престојот на гостите во својот сместувачки објект, со што ќе се стимулира редовната наплата на ТПП и ќе се избегне нејзиното прикривање. Висината на Субвенцијата изнесува 80% од уплатената такса за примвремен престој по основ на вкупниот број на остварени ноќевања за периодот од 01.07 – 31.12.2018 година, потенцираат од локалната самоуправа. Регистрираниот давател на услуги од мал обем (станоиздавач) ќе биде обврзан за средствата во висина од субвенционираната Туристичка такса да набави опрема, мебел и други производи за опремување неговиот сместувачки капацитет. Набавката претходно мора да биде одобрена од Комисијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градот Скопје ќе продолжи да дава субвенции на сите кои ќе ги исчистат оџаците на домовите и деловните објекти и на тој начин ќе придонесат за почист воздух. Градските власти објавија новиот повик со кој ќе надоместуваат дел од трошоците на домаќинства и на други субјекти за чистење на оџаците, во износ од 1.000 денари. Јавниот повик трае до крајот на ноември и ќе биде реализиран по принципот „прв дојден прв услужен”, односно додека не се потрошат средствата предвидени за оваа намена со Буџетот на Град Скопје за 2019 година.
| | веќе видена | слични
3 копии

Градот Скопје продолжува со доделување субвенции за чистење оџаци, со цел намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. За таа цел Град Скопје го објави Јавниот повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за 2019 година. Со овој повик, Градот Скопје ќе надомести дел од трошоците за чистење на оџаците, во износ од 1.000 денари, а на јавниот повик можат да учествуваат физички и правни лица чие живеалиште, односно седиште е на подрачјето на Град Скопје. Јавниот повик трае заклучно со 30.11.2019 година, и ќе биде реализиран по принципот „прв дојден прв услужен“, односно до реализирање на средствата предвидени за оваа намена со Буџетот на Град Скопје за 2019 година. За надоместување на дел од трошоците и докажување дека критериумите за учество се исполнети, барателот до Градот Скопје треба да достави барање за надоместок кое може да се подигне во архивата на Град Скопје или да се обезбеди од интернет страницата на градот: www.skopje.gov.mk , ...
| | веќе видена | слични

Процесот на доделување на субвенции за набавка на печки на пелети оваа година претрпува измени. Наместо како досега кога скопјани мораа да приложат доказ дека печката на пелети ја купиле во рокот кога бил распишан јавниот повик, што беше услов да добијат финансиска поддршка од Град Скопје, од оваа година повиците за субвенционирање ќе се распишуваат на почетокот на годината и ќе важат се додека не се потрошат парите за оваа намена за што во буџетот за 2019 година се предвидени 15 милиони денари (244.000 евра). Од Градот сметаат дека со отворениот повик им се овозможува на купувачите полесно да дојдат до средствата што им се потребни, а истовремено ќе набават печки со кои ќе придонесат за подобрување на условите во животната средина. – Давањето субвенции за набавка на печки на пелети создава услови за поголем број граѓани да се одлучат да инвестираат средства за нов начин на греење, со кој ќе се намали загадувањето, односно поттикнување за примена на почисто гориво и поквалитетни печки, како и промовирање на ...
| | веќе видена | слични

Од Град Скопје информираат дека продолжуваат со доделување субвенции за чистење на оџаците како би се намалило загадувањето на воздухот. Тие го објавија Јавниот повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за 2019 година. Преку повикот градот надоместува дел од трошоците на домаќинства и на други субјекти за чистење на оџаците, во износ од 1.000 денари, а на јавниот повик можат да учествуваат физички и правни лица чие живеалиште, односно седиште е на подрачјето на Град Скопје. Јавниот повик трае заклучно со 30.11.2019 година, и ќе биде реализиран по принципот „прв дојден прв услужен“, односно до реализирање на средствата предвидени за оваа намена со Буџетот на Град Скопје за 2019 година. „Целта на овој проект е намалување на загаденоста на амбиентниот воздух во градот, особено со партикуларните честички (ПМ10 и ПМ2,5). Една од поголемите причини за емисија на овие честички е затоплувањето на објектите кои не се приклучени на централно греење, пред ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 337 | | | веќе видена

„Кога сегашниот технички премиер, Оливер Спасовски го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи (МВР) во 2017 година имаше само 1.000 пасоши ...
сите 213 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е партија со долг од 8 милиони евра, а Христијан Мицкоски е стечаен управник на најнедомаќинската и најрасипничката партија, која 11 години ја ...
сите 257 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 81 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје продолжува со субвенционирање на чистењето оџаци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: