Фотографии од кучиња пред и по вдомување прво ќе ви го скршат, а потоа и згреат срцето


Љубителите на животни е невозможно да останат рамнодушни на фотографиите од кучиња пред и по посвојување. Некои од милениците биле спасени од сигурна смрт. Нивните очи говорат сè...
| | веќе видена | слични

 Со својата љубопитност често знаат слатко да ве насмеат, а со својата љубов да ви го разубават и најтмурниот ден. Кучињата од расата ретривер ги има низ сите земји од светот и луѓето ги обожаваат. Особено распространети се златните ретривери. Тие се забавни, ги сакаат луѓето, интелигентни се и многу љубопитни. Низ фотографии ќе видите зошто не можете, а да не ги сакате:
| | веќе видена | слични
4 копии

Град Скопје демантира дека ќе набавува пневматски пушки наменети за заловување на бездомните кучиња од скопските улици. „Овие паушални тврдења се лага со која се манипулира јавноста. Сакаме да нагласиме дека јавното претпријатие „Комунална хигиена“ е задолжено да се грижи за медицински третман на бездомни животни и за таа цел секоја година распишува тендер во кој се бара ветеринарна станица што ќе ги врши овие услуги. Во постапката не се бара купување на пушки, туку во техничката спецификација се бара фирма што ќе врши асистенција за заловување агресивни кучиња со пневматски пушки со употреба на соодветен анестетик, како и соодветна потврда издадена од МВР за управување со него. Истите услови при медицински третман на бездомни животни биле користени и во претходните години 2014, 2015, 2016 и во 2017 година и оваа метода е неопходна при справување со агресивни кучиња и таа е безболна. Наведената јавна набавка е поништена, а критериумите ќе бидат повторно разгледани и ревидирани“, се вели во соопштението. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нов напад од куче во Скопје. Како што информира, полицијата вчера , Б.Б.(53) од Скопје пријавила дека на 07.03.2018 година околу 17.00 часот, додека се движела на улица „Самоилова" во Скопје била нападната од кучиња - скитници од кои едното ја каснало во пределот на левата подколеница.
| | веќе видена | слични

Градот Скопје остро ги демантира наводите и дезинформациите објавени денеска (09.03.2018 година) на интернет порталот „Курир“ со наслов „Граѓаните со остри критики: Шилегов ќе набавува пушки за да се убиваат кучиња, ова не смее да му помине! (ФОТО)“ и на социјалните мрежи – од страна на поединци и невладини организации, во коишто се тврди дека Град Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ набавуваат пневматски пушки наменети за заловување на бездомните кучиња од скопските улици. Овие паушални тврдења се лага со која се манипулира јавноста. Сакаме да нагласиме дека јавното претпријатие „Комунална хигиена“ е задолжено да се грижи за медицински третман на бездомни животни и за таа цел секоја година распишува тендер во кој се бара ветеринарна станица која ќе ги врши овие услуги. Во постапката, не се бара купување на пушки, туку во техничката спецификација се бара фирма која ќе врши асистенција за заловување на агресивни кучиња со пнеуматски пушки со употреба на соодветен анестетик, како и соодветна потврда издадена од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Педесет и тригодишната скопјанка Б.Б. пријавила дека завчера во Чаир била нападната од кучиња – скитници од кои едното ја каснало во пределот на левата подколеница. Како што соопшти МВР, инцидентот се случил околу 17.00 часот, додека Б.Б. се движела на улица „Самоилова“.
| | веќе видена | слични

По вчерашната информација дека Град Скопје и градоначалникот Петре Шилегов ќе набавуваат пушки за ловење на кучиња, граѓаните не го кријат својот револт. Тие на социјалните мрежи, јавно го искажуваат својот став по информациите кои медиумите ги пренесоа преку соопштение од Здружение за заштита на животните. „Набавка на пнеуматски пушки и се бара дозвола од економските оператори кои ќе достават понуда да имаат дозвола за поседување оружје од Д категорија. Дали ваквиот вид на заловување бил и претходно воведен во пракса? Дали градските шинтери се обучени и евалуирани воопшто за користење на ваков вид пушки? И која е гаранцијата дека овој вид на оружје нема дополнително да се злоупотреби со оглед на досегашното искуство на мистериозно исчезнување на кутрињата заловени од страна на Вардариште? Која ветеринарна амбуланта веќе поседува ваков вид оружје“, реагираа вчера од Здружението за заштита на животни „Кане Корзо“. Граѓаните порачуваат дека оваа одлука е нечовечка и се повикуваат меѓу себе дека нешто треба да ...
| | веќе видена | слични

Вчера година, Б.Б.(53) од Скопје пријавила дека претходниот ден околу 17.00 часот, додека се движела на улица „Самоилова” во Скопје била нападната од кучиња- скитници од кои едното ја каснало во пределот на левата подколеница.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „Кане Корзо“ повикува будно да се следи исходот од денешната аукција за медицински третман на бездомни животни во градскиот стационар Вардариште, објавена од ЈП„ Комунална хигиена“ затоа што надлежните не бараат ниту стандарди за квалитет, ниту стандарди за управување со животна средина. Граѓаните предупредуваат дека е важно да се види дали ЈП „Комунална хигиена“ повторно ќе ја прифати понудата на Приватната ветеринарна болница во Автокоманда како најповолна, како што велат, после целиот хорор на кој се изложени бездомните животни во изминативе години. „Со оглед на тоа што не се бараат стандарди на квалитет нема да не чуди воопшто“, предупредува „Кане Корзо“ и потсетува дека е предвидена набавка на пнеуматски пушки, а од понудувачите се бара да имаат дозвола за поседување оружје од Д категорија. „Дали ваквиот вид на заловување бил и претходно воведен во пракса? Дали градските шинтери се обучени и евалуирани воопшто за користење на ваков вид пушки? И која е гаранцијата дека овој вид на ...
| | веќе видена | слични

Почитувани љубители на животните и активни и пасивни критикувачи на условите во градскиот стационар – Вардариште, имаме доволно важна информација за сите, велат од Здружението за заштита на животни „Кане Корзо“. Во продолжение следува интегрален текст. Имено, на 09.03.2018 во 09.00 ч. ќе се одржи јавна е – аукција на економски оператори кои ќе достават понуди за јавна набавка на услуга за медицинкси третман на бездомни животни во градскиот стационар Вардариште објавена од страна на ЈП Комунална хигиена. Кратко разработка на условите кои треба да бидат исполнети од страна на економскиот оператор: 1. Не се бараат стандарди за системи на квалитет и не се бараат стандарди за управување со животна средина. Зошто? 2. Набавка на пнеуматски пушки и се бара дозвола од економските оператори кои ќе достават понуда да имаат дозвола за поседување оружје од Д категорија. Дали ваквиот вид на заловување бил и претходно воведен во пракса? Дали градските шинтери се обучени и евалуирани воопшто за користење на ваков вид ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прашања околу можните причини за пожарот во Нотр Дам се множат, откако неделниците Маријан и Канар аншене, открија дека на покривот на катедралата на главната ...
сите 224 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 351 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 123 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фотографии од кучиња пред и по вдомување прво ќе ви го скршат, а потоа и згреат срцето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: