Вечерва се избира „Спортист на Македонија“ за 2011

Агенцијата за млади и спорт на Р. Македонија и Сојузот на спортски федерации, вечерва во „Универзалната сала“ во Скопје че ги прогласат најдобрите спортисти за годината која изминува. Манифестацијата стартува од 20 часот и на неа ќе бидат врачени награди во повеќе категории. Гласањето во изборот за најдобри спортисти за оваа година се одвиваше преку интернет, на веб страницата www.sportistinagodinata.mk , а својот глас го додоа и спортските федераци, спортските новинари и стручната комисија при АМС. Македонија најдоби спортисти за 2011 година ќе избира во следниве категории: спортист, спортистка, млад спортист, млада спортистка, најуспешен македонски спортист во странство, најуспешна машка репрезентација, најуспешна женска репрезентација, најуспешен спортист со инвалидитет, најуспешен тренер-селектор, најуспешна спортска федерација. извор: Спортско радио 90,3 ФМ
| | веќе видена | слични
7 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски им ги додели признанијата на најуспешните спортисти сениори, младинци, тренери, селектори и екипи на Град Скопје за 2011 година. “Како и секоја година, Градот Скопје во соработка со Сојузот на спортови на Скопје, ги доделува годишните награди за спортистите, тренерите, екипите и спортските работници коишто, со своите резултати ги одбележаа изминатите 365 дена. Од срце Ви честитам што во оваа тешка година на изминување, соочени со вечниот проблем на финансиите, Вие, сепак, успеавте да постигнете резултати за почит, резултати за прекрасна афирмација на главниот град и на Република Македонија. Се надевам дека средствата коишто што Град Скопје почнува да ги издвојува од пред две години за Вас како додатна награда, ќе ви бидат добредојдени и ќе ви дадат добра мисла и поттик за добри остварувања и следните години“, им порача градоначалникот Трајановски. За најуспешни спортисти - младинци беа прогласени: младиот каратист Азиз КК.„Металург“, за освоеното 2.место на ...
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ е најдобар спортист, а каратистката Наташа Илиевска е најдобра спортистка на Македонија за 2011 година Македонскиот кошаркарски капитен Перо Антиќ и каратистката Наташа Илиевска ги освоија наградите за најдобри спортисти на Македонија за 2011 година, додека кошаркарскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб ја доби наградата „оскар на популарноста“ за најпопуларен спортист на годината. Доминацијата на кошаркарите на годинашниот избор ја заокружија селекторот Марин Докузовски, кој беше прогласен за тренер на годината, целата македонска репрезентација што го освои четвртото место на Евробаскетот во Литванија, а Македонската кошаркарска федерација беше избрана за најфедерација за 2011-та. - Имам добиено многу награди како тренер, но кога ќе ја добиете наградата на репрезентативен план е нешто посебно. Јас сум тренер во колективен спорт, каде што не е можно поединецот да биде најзаслужен за постигнатите успеси. Тука се многу луѓе што го даваат својот придонес, и ја користам оваа пригода јавно да им се ...
| | веќе видена | слични

Ракометниот клуб Металург е прогласен за најуспешна екипа за 2011 година на градот Скопје Најуспешен тренер е стратегот на ракометарите на Металург, Лино Червар, анајуспешен спортист е кикбоксерот Александар Ѓоргиевски. Спортистка на Скопје за 2011-та е каратистката Наташа Илиевска, млад спортист на годината е каратистот Азис Исмаили, а признанието за најдобар селектор му припадна на кошаркарскиот стратег Марин Докузовски.
| | веќе видена | слични

Иако ова е трет оскар во низа за мене, го има истото значење како претходните два, изјави Наташа Капитенот на македонската машка кошаркарска репрезентација која го оствари историскиот успех со освојувањето на четвртото место на ЕП во Литванија, Перо Антиќ, и каратистката Наташа Илиевска (златна од ЕП во Швајцарија) се лауреати за 2011 година, во изборот за најдобар спортист на Македонија во организација на Сојузот на спортови и Агенцијата за млади и спорт, што се одржа во Универзалната сала во Скопје. Антиќ на оваа позиција го наследи кајакарот Атанас Николовски, а Илиевска по трети пат во низа си замина со спортскиот оскар. -Иако ова е трет оскар во низа за мене, го има истото значење како претходните два. Но, за мојот успех не сум заслужна само јас, туку и мојот комплетен тим и сите кои се инволвирани во спортот. Голема благодарност за мојот успех освен семејството и тимот има и АМС, како и моите верни фанови. Затоа овој оскар ви го посветувам на сите вас и ќе се обидам догодина да ве израдувам со уште ...
| | веќе видена | слични

Скопје за најуспешни спортисти во 2011 година ги прогласи Наташа Илиевска (карате), Дејан Недев (традиционално карате) и Александар Ѓорѓиевски (кик-бокс). Најдобра екипа е ракометниот клуб Металург, чиј тренер Лино Червар доби признание за најуспешен спортски работник. Вакво признание добија уште и Дејан Митровски, селектор на кик-бокс тимот, Венцислав Недев, селектор во традиционално карате и Марин Докузовски, селектор на кошаркарите на Македонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарот Перо Антиќ и каратистката Наташа Илиевска добија признанија за најдобри спортисти за изминатата година во изборот што го организираше Агенцијата за млади и спорт. Во гласањето беа вклучени граѓани, спортските федерации, новинари и посебна комисија. За најуспешен спортист во странство е избран ракометарот Кире Лазаров. Кошаркарската федерација која ја однесе Македонија на четвртото место во Европа заслужено доби признание за најуспешна машка, а ракометарките за најуспешна женска репрезентација.
| | веќе видена | слични

Која е поентата на организирањето свечено доделување признанија на најдобрите спортисти во една календарска година без присуството на главниот лауреат? Поради гостувањето на неговиот клуб Олимпијакос во Франција во рамките на Евролигата истиот ден, кошаркарот Перо Антиќ не присуствуваше на годинашниот избор, па во негово име наградата ја зедоа татко му и синот. Пред две години, ни ракометарот Кирил Лазаров не беше во можност да дојде, па го испрати татка си. Ако манифестацијата не се одржува во термин што ќе им одговара барем на добитниците на највисокото признание, тогаш губи смисла самото организирање ваков настан. Тоа е исто како Лионел Меси да не присуствува на изборот на најдобар спортист на Аргентина во 2011 година и статуетата наменета за него да ја земе некој од неговото семејство. Незамисливо? Се разбира, бидејќи такво нешто, едноставно, не може да се случи. Завчерашната церемонија во Универзална сала почна со големо задоцнување. Се чекаше ли премиерот, кој требаше да ја додели наградата на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска во Салата на Советот на Град Скопје се одржа традиционалната манифестација на која свечено беа прогласени најдобрите спортисти, тренери, селектори и најдобрата спортска екипа за 2011 година. За најуспешни спортисти беа прогласени Наташа Илиевска и Дејан Недев карате и Александар Ѓорѓиевски кик-бокс. За најдобар колектив, односно спортска екипа прогласен е ракометниот клуб Металург, чиј тренер Лино Червар доби признание за најуспешен спортски работник. Во оваа конкуренција признание добија уште и Дејан Митровски, селектор на кик-бокс репрезентацијата, Венцислав Недев селектор на репрезентацијата во традиционално карате и Марин Докузовски селектор на кошаркарската репрезентација. За најуспешен млад спортист е прогласен каратистот Азис Исмаил член на Макпетрол кој освои сребрен медал на Европското во Нови Сад, додека на второто и третото место се најдоа исто така каратистите Матеј Ангеловски и Владимир Кецковски. - Како и секоја година, Градот Скопје во соработка со Сојузот на спортови на Скопје, ги ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за млади и спорт потпиша договори за стипендирање со 500 млади спортисти кои ќе добиваат месечна парична помош како поткрепа во градење на своите спортски кариери. Директорот на Агенцијата, Лазар Поповски, им ги додели дипломите на овие надежни спортисти. Доделувањето вакви стипендии веќе станува традиција во Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 340 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 270 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 113 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерва се избира „Спортист на Македонија“ за 2011

Од:
До кого (е-маил):
Порака: