Кичевчанец грабнат, потоа пуштен бидејќи немал пари

Кичево – На 02.07.2011 година во 23,40 часот во ПС-Кичево дошол А.С. од Кичево и пријавил дека истиот ден околу 21,20 часот телефонски му се јавил на неговиот внук од брат Б.С.(1988) од с.Шутово, при што Б.С. му рекол да му пушти кредит од 100,00 денари. Откако А.С. му пуштил кредит, на телефонот на Ф.С.(братучед на Б.С.) од телефонот на Б.С. почнале да пристигнуваат пораки со содржина дека не знае каде се наоѓа, да не пријавуваат за настанот, со што А.С. се посомневал дека Б.С. е грабнат. На 03.07.2011 година околу 01,00 часот Б.С. се вратил дома, по што е повикан во ПС-Кичево, каде што истиот изјавил дека на 02.07.2011 година околу 03,00 часот на локалниот пат за с.Шутово, кај РЕК-Осломеј наишло сино комбе НН марка и рег.бр., за кое Б.С. мислел дека е на негов познаник и му дал знак да застане. Од комбето излегло маскирано лице и насилно го внел во комбето, каде што имало уште 2 НН лица кои зборувале на албански јазик. По 2-3 часовно возење го однеле на непозната локација во објект без прозори, каде што ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и тригодишниот Б.С. од кичевско Шутово, ноќта меѓу петокот и саботата, бил грабнат близу РЕК „Осломеј“ од три маскирани лица. Бил однесен на непозната локација и по неколкучасовно распрашување е пуштен Случајот во полиција го пријавил роднина на Б.С., а по враќањето дома и момчето дало изјава во полициската станица. Според изјавата на Б.С., околу 3 часот на локалниот пат што води кон Шутово видел комбе со темна боја и мислејќи дека е негов пријател му кренал рака да запре. Од возилото, меѓутоа, излегло маскирано лице и насилно го внело во комбето во кое имало уште двајца маскирани. По два-три часа возење Б.С. бил однесен на непозната локација во објект без прозорци, каде што бил распрашуван за тоа од каде е и кои му се родители. Откако им кажал дека бил сирак, едниот од киднаперите го удрил во глава и му ги зел стоте швајцарски франци што ги имал во паричникот, потоа тројцата го качиле во комбе и го симнале на патот пред селото Премка. Полицијата презема мерки за расчистување на настанот.
| | веќе видена | слични

Дваесет и тригодишен кичевчанец останал без сто швајцарски франци, но се спасил од киднапери кои го ослободиле оти бил сирак, па немале корист од него. Случајот завчера во полициската станица во Кичево, околу 23,40 часот го пријавил А.С. од Кичево. Тој објаснил дека истиот ден околу 21,20 часот телефонски му се јавил на неговиот внук од брат Б.С. (23) од село Шутово, и му рекол да му пушти кредит на мобилниот од 100,00 денари. Откако А.С. му пуштил кредит, на телефонот на Ф.С., братучед на Б.С., почнале да пристигнуваат пораки од Б.С. со содржина дека не знае каде се наоѓа, да не пријавуваат за настанот. Поради тоа А.С. се посомневал дека Б.С. е грабнат. Следниот ден, околу 1,00 часот Б.С. се вратил дома, по што бил повикан во полициската станица во Кичево, каде што момчето раскажало дека претходниот ден околу 3,00 часот на локалниот пат за село Шутово, кај РЕК-Осломеј наишло сино комбе непозната марка и регистрација, за кое Б.С. мислел дека е на негов познаник и му дал знак да застане. Од комбето излегло ...
| | веќе видена | слични

Насилно вовлечен во комбе и киднапиран во Кичево бил млад човек на возраст од 23 години. Киднаперите на Б.С. му одзеле 100 швајцарски франци, а откако момчето им кажало дека нема родители, го пуштиле да си оди по неколку часови. Според изјавите на момчето, на локалниот пат за село Шутиново околу три часот здогледал сино комбе и се препознал дека било на негов пријател. Но, одненадеж излегло маскирано лице кое брутално го вовлекло во комбето и заминало во непознат правец. Во полиција случајот го пријавил чичкото на нападнатото момче, а полицијата работи на негово расветлување. МС
| | веќе видена | слични
2 копии

Кичевчанец од село Шутово вчера бил грабнат, па пуштен откако киднаперите му украле 100 швајацарски франци и процениле дека немаат полза од него, соопштува МВР. Вчера околу 3 часот ноќта сино комбе го пресретнало дваесет ичетиригодишното момче на локалниот пат за село Шутово, кај РЕК Осломеј. Момчето мислело дека е негов поизнаник и дало знак на комбето да застане. Но од комбето излегло маскирано лице, насилно го пикнал во него и заедно со уште две непознати лица кои зборувале на албански јазик го однеле на непозната локација. Објектот каде што било одведено момчето бил без прозорци, а едно од лицата го прашувало кои му се родители. Грабнувачот го удрил со рака по лицето и му украл 100 швајцарски франци. Кога момчето кажало дека е сирак, киднаперите рекле дека немаат полза од него, го качиле во комбето и пред селото Премка го пуштиле да си оди. Момчето се јавило на неговиот чичко и му рекол да му пушти кредит на телефонот. Откако му пуштиле кредит, почнал да му пишува пораки на својот братучед дека ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и тригодишниот кичевец Б.С. бил киднапиран од тројца маскирани лица во близина на РЕК Осломеј. Насилно го внеле во комбе, го однеле во непозната куќа каде се распрашувале за неговото семејство. Момчето насетило дека сакаат да ги уценуваат родителите за пари, па им рекло дека е сирак. Откако виделе дека немаат корист од него му одзеле 100 швајцарски франци и го пуштиле да си оди. Киднапирањето се случило завчеравечер. Истата вечер случајот во полиција го пријавил чичкото на момчето откако добил телефонски пораки од Б.С. во кои му кажал дека не знае каде се наоѓа и го замолил да не пријавува во полиција. Дваесет и четири часа откако бил киднапиран, момчето се вратило дома. Во разговорот со полицијата рекол дека киднаперите не го познава, но дека зборувале албански.
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 290 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 265 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 114 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кичевчанец грабнат, потоа пуштен бидејќи немал пари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: