Избори без избор во Британија


Вчерашното гласање во Велика Британија е школски пример за ограниченоста на изборите. Kога се јасни, артикулирани и од силни лидери, изборите може да ја движат политиката напред. Kога изборите не се јасни, а и двете страни не се знаат за што се залагаат, гласовите нема да решат ништо, анализира „Блумберг“. Пред шест недели повикот на премиерката Тереза Меј за предвремени избори имаше смисла. Со својата висока популарност наспроти нередот кај опозициската Лабуристичка партија во неред таа се надеваше да ја зајакне својата позиција во парламентот, да ги елиминира тврдокорните евроскептици во својата партија со што полесно би преговарала за развод на Велика Британија од ЕУ. Но, работите не се одвиваа според планот. Новите терористички напади ја маргинализирааа дискусијата за брегзит, Меј водеше слаба кампања што може да се забележи од анкетното намалување на популарноста на нејзината Kонзервативна партија. Победата на Лабуристите беше неверојатна, но која било победа која нема да биде триумфална го намалува ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Говорот на кралицата Елизабета Втора, со кој по изборите, традиционално, се промовираат новиот состав на Парламентот и новата Влада е определен за 21 јуни, иако се уште не се завршени преговорите меѓу Конзервативната партија и Демократската унионистичка партија (ДУП) од Северна Ирска, за парламентарна подршка на малцинската влада на Тереза Меј.Новиот лидер во Долниот дом на Парламентот и член на Владата, Андреа Лидсом соопшти денеска дека ваква одлука е донесена во согласност со кралската Бакингамска Палата, без да се чека на договорот со ДУП.Претходно беше соопштено дека говорот на кралицата, што го има подготвено Владата и во кој се изнесуваат владините активности во текот на оваа парламентарна година, требаше да се одржи во понеделник, на 19 јуни.Преговорите со северноирската партија продолжуваат и денеска и во нив не се вклучени премиерот Меј и лидерот на ДУП Арлен Фостер, туку високи функционери на двете партии.Ториевците навестуваат дека договор ќе се постиге во следните 24 часови, што значи до утре на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Британскиот премиер Тереза Меј ќе се сретне со лидерите на сите партии од Северна Ирска, во обид да ги смири стравувањата во Белфаст за тоа дека договорот на британските конзервативци со Демократската унионистичка партија (ДУП), околу поддршката на малцинската влада во Лондон, го загрозува мировниот процес во покраината, од април 1998 година. Предвидени се одделни средби во Даунинг стрит 10, со раководството на републиканската-католичка партија Шин Феин, со Алстерските унионисти (УУП), со католичката Социјалдемократската и либерална партија (СДЛП), како и со партијата Алијанса. Лидерот на ДУП, Арлен Фостер веке на два пати разговараше со Меј во Лондон, околу договорот за доверба, според кој унионистите од Севрна Ирска треба да и даваат подршка во Парламентот на владата на Меј, која нема мнозинство во Долниот дом, но засега нема објава дека е постигната согласност. Тоа требаше да се направи вчера, но британските медиуми најавија дека целата работа се одлага за следната недела. Даунинг стрит 10 одби да ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Договорот на премиерот Тереза Меј и Демократска унионистичка партија (ДУП) за парламентарна поддршка на новата британска малцинска влада, се одлага за идната недела - потврди Би-Би-Си, повикувајќи се на свои извори во северноирската партија од Белфаст. Новото одлагање за постигнатата согласност за „договор за доверба“ меѓу ториевците и ДУП, според недентификуваниот извор, овој пат, се објаснува со „неприкладноста на моментот“, по катастрофалниот пожар во една лондонска станбена кула во која досега има десетина мртви и педесетина полесно и потешко ранети. Изворот на кој се повикува Би-Би-Си, меѓутоа, тврди дека двете страни се „блиску до договор“ и инсистира на тоа дека не станува збор за криза во преговорите. Според негово објаснување, двете страни се наоѓаат во фаза на финализирање на „термините и условите“ за меѓупартискиот договор. Веста за уште едно одлагање, доаѓа по синоќешната средба на премиерот Меј и лидерот на ДУП, Арлен Фостер, во Лондон. Претставник на Даунинг стрит 10, денеска одби да ги ...
| | веќе видена | слични

Според сегашните договори, кога Британија ќе ја напушти ЕУ сите нејзини граѓани ќе го загубат правото да живеат и да работат во Германија и во целата ЕУ доколку владата во Лондон не постигне нов договор со БриселРекорден број на британски државјани минатата година станале државјани на Германија објави германската федерална Агенција за статистика.Во 2016 година има зголемување од 365 отсто на британски државјани кои што побарале и добиле германско државјанство, пред се поради Брегзит.- Ова е највисокиот број на регистрирани британски граѓани кои добиле германски пасоши, се вели во сооштението на Агенцијата за статистика.Според сегашните договори, кога Британија ќе ја напушти ЕУ сите нејзини граѓани ќе го загубат правото да живеат и да работат во Германија и во целата ЕУ доколку владата во Лондон не постигне нов договор со Брисел.Рекордниот број на Британци со германски пасош може да се зголеми драматично идната година затоа што најголем број од нив се решиле за овој чекор по референдумот за Брегзит, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор денеска изјави дека е „загрижен“ од потенцијалниот договор на актуелната премиерка Тереза Меј со северноирската Демократска унионистичка партија (ДУП), поради заканата овој договор да ја загрози мировната спогодба за Северна Ирска од април 1998 година. Според Мејџор, зависноста на малцинската Влада на Меј од гласовите на десетмината пратеници на ДУП, ќе го оневозможи Кабинетот да биде „независен и чесен посредник“ меѓу протестантските унионисти и католичките републиканци, како што е тоа предвидено со спогодбата од Велики петок од пред 19 години. Меј и натаму инсистира дека постизборниот договор за доверба со ДУП, не е лош, ниту пак го загрозува мировниот процес во Северна Ирска, но против него веќе се огласи и републиканската партија Шин Феин која со унионистите од ДУП ја дели власта во оваа британска покраина. - Договорот со ДУП е пример за единството на луѓето во Британија, изјави синоќа во Париз Тереза Меј по средбата со францускиот претседател Емануел Макрон. Но, ...
| | веќе видена | слични

Новото одлагање за постигнатата согласност за „договор за доверба“ меѓу ториевците и ДУП, според недентификуваниот извор, овој пат, се објаснува со „неприкладноста на моментот“, по катастрофалниот пожар во една лондонска станбена кула во која досега има десетина мртви и педесетина полесно и потешко ранети. Изворот на кој се повикува Би-Би-Си, меѓутоа, тврди дека двете страни се „блиску до договор“ и инсистира на тоа дека не станува збор за криза во преговорите. Според негово објаснување, двете страни се наоѓаат во фаза на финализирање на „термините и условите“ за меѓупартискиот договор. Веста за уште едно одлагање, доаѓа по синоќешната средба на премиерот Меј и лидерот на ДУП, Арлен Фостер, во Лондон. Претставник на Даунинг стрит 10, денеска одби да ги коментира тврдењата на британскиот јавен сервис, освен што кажа дека „веста за одлагање на објавувањето на договорот, доаѓа од другата страна“. Доколку се покаже точно поместувањето на конечното спогодување на ториевците и на ДУП, тогаш ќе се одложи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот британски премиер Дејвид Камерон во Полска, каде што се наоѓа во посета, изјави дека неговата наследничка Тереза Меј мора да го слуша мислењето и на другите партии во Велика Британија, кога станува збор за преговорите за Брегзит, сега кога ја преразгледува својата стратегија за напуштањето на ЕУ и кога е соочена со загубеното парламентарно мнозинство по изборите. Според лондонските медиуми, на економски форум во полскиот град Лоѓ, Камерон рекол дека во сегашната ситуација, кога врз неа и ториевците се врши притисок за „помек“ Брегзит, Меј ќе мора да се консултира на „многу поширока основа“ на двете страни од Парламентот во Лондон, па и надвор од него. Изјавата на Камерон, прва по подолго време за британските политички состојби, доаѓа во време кога Меј се обидува да направи договор со малата северноирска Демократска унионистичка партија (ДУП) за обезбедување поддршка на нејзината малцинска влада. Даунинг стрит 10 досега ги отрфрлаше сите повици за позначајни промени во стратегијата за Брегзит и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британската премиерка Тереза Меј не успеа во намерата за освојување апсолутно мнозинство во парламентот, а експертите тоа го прокоментираа со оценката дека е избегнат „тврд“ Брегзит. Што воопшто се крие зад овој поим, анализира Дојче веле . „Мек“ или „тврд“ Брегзит? Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние, во интервју за „Фајненшл Тајмс“ вели дека и не знае што се подразбира под тоа. Она што Барние го знае е дека на Британците им истекува времето, а тој не може да преговара сам со себе. Од моментот кога британската премиерка Тереза Меј го стави својот потпис на барањето за Брегзит, минаа три месеци, во кои се случија многу малку работи. Европската Унија е подготвена за сите опции, па и за „No Deals“, вели Барние. За какви опции станува збор и што се крие за поимите „тврд“ и „мек“ Брегзит? „Тврд“ Брегзит би можел да значи и „без договор“ Винченцо Скарпета, шеф-аналитичар од тинк-тенк организацијата „Отворена Европа“ за ДВ вели: „Нема јасна дефиниција сѐ додека не видиме како ќе изгледаат ...
| | веќе видена | слични

Секако, вратата е отворена се додека преговорите за Брегзит не завршат, рече Макрон на заедничката прес конференција во Париз. Тој сепак додаде дека одлуката за Брегзит ја донесоа британските граѓани и оти тој тоа го почитува, но дека би сакал преговорите да почнат што побрзо. Mеј изјави дека разговорите за Брегзит ќе почнат следната недела. Таа пред почетокот на пресот имаше и незгода со ветрот кој и ги дувна листовите на кои беше напишан говорот за прес конференцијата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 128 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 192 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

На средбата, двајцата соговорници го изразија задоволството за ратификацијата на Протоколот за НАТО во Бугарскиот парламент. Нагласена  е одличната соработка ...
сите 127 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Избори без избор во Британија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: