Зошто Хрватска може да биде Светски шампион?


BetAdria.com ни носи уште еден интересен текст во пресрет на големото финале од Светското првенство каде Хрватска ќе се обиде да ја комплетира сензацијата со победа над Франција и освојување на најголемиот фудбалски пехар. СП 2018 BetAdria.com како регионална обложувалница ќе навива за Хрватска, но надежта дека светот може да добие шампион од Јадранот не е само обична навивачка, таа е поткрепена со фактите произлезени од изданијата на фудбалерите на Златко Далиќ во шесте натпревари кои ги одиграа досега. Пред почетокот на Светското првенство Франција беше еден од главните фаворити и нивниот пласман во финалето не е изненадување, но она што го прави посебен овој Мундијал е настапот на Хрватска. Хрватите се вистинска сензација, со односот кон репрезентативниот дрес, пожртвуваноста, игрите кои ги покажаа го освоија светот, ги освоија неутралните навивачи и поддршката во недела сигурно ќе биде на нивната страна. Успехот на Хрватска не е случајност, зад него стои диригентот Златко Далиќ на кој познавачите му ги ...
| | веќе видена | слични

„Гледате ли? Ги користат лактите, телата...Што прават уствари тие? Освен дијагоналите од време на време, го бараат Манџукиќ, кој потоа ја игра со глава, ја смирува со глава или со нога па ја дава. Внимавајте на него. Тој сè уште може да ја командува топката со глава. Немојте да бидете статични, затворете го. Немојте да си отежнувате, тие напаѓаат, агресивни се и видовте колкава енергија даваат. Играјте колку што е можно поедноставно. Кога ја имате топката, ако некој оди на вас, потоа има уште еден кој ве напаѓа. Давајте додека да можете. На Килијан давајте му ја...“
| | веќе видена | слични

Селекторот на Триколорите, Дидје Дешам гледаше една голема опасност кон голот на својата репрезентација од еден фудбалер на Коцкестите, неговиот говор од паузата е веќе достапен за јавност. СП 2018 Хрватска можеше, но, не издржа против Франција во големото финале од Светското првенство во Русија, на крајот Триколорите славеа со 4-2, а познати се инструкциите кои Дешам им ги пренел на своите избраници за време на паузата каде резултатот гласеше 2-1 за неговиот тим, тој посочи еден играч на Коцкестите како главна опасност. „ Тие го бараат Манџукиќ, бидете внимателни околу него, тој може да ја добие топката со глава, само бидете внимателни околу него. Не бидете статични за тој да има можност да направи потег, сопрете го, мислете на тоа “ беа дел од зборовите на Дешам. „ Тие доаѓаат, агресивни се, видовте и самите каква енергија даваат, играјте што е можно поедноставно, доколку некој е до вас, постојано доаѓа и друг, додадете ја, што е можно побрзо, дајте му ја на Килијан (Мбапе), Антоан (Гризман), приклучувај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дидие Дешамп успеа да ги замолкне сите критичари за лошата игра на стартот на мундијалот, па со успехот кој го постигна во текот на шампионатот, успеа да се запише во историјата и да влезе во посебно друштво како само трет човек кој успеа да го освои Светското првенство и како играч и како тренер. Дешамп беше дел од златната генерација на Франција која го освои мундијалот на домашен терен пред 20 години, а судбината посака да биде предводник на оваа млада генерација на фудбалери која направи вистински подвиг на натпреварувањето во Русија. „Триколорите“ добиваа критики и од ривалите за дефанзивниот пристап и играта на контри, но сепак тој рецепт се покажа како крајно позитивен за Дешамп бидејќи Французите успеаја да стигнат до титулата победувајќи во финалето со 4:2. Хрватска беше подобар тим и според статистиката и според прикажаното на теренот, но сепак она што најмногу вреди во фудбалот, головите, беа на страна на Французите. Прекините и контрите се покажаа како главно оружје на Французите на овој ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Франција стигна до титулата светски шампион на Мундијалот во Русија, во финалето ја победија Хрватска со 4:2. Дидие Дешам одлично ја сложи својата. Во текот на Мундијалот „триколорите“ изгледаа навистина едноставно, а таква била и тактиката, доказ за тоа е видеото кое се појави од полувремето на финалниот натпревар. Играта на Французите се темелеше на брзата транзиција и проследување на топката до брзите крилни играчи, посебно Килијан Мбапе , со посебно внимание на Марио Манџукиќ , токму тоа бил главниот совет на Дешамп при водството од 2:1 против Хрватска. „Веднаш ќе го бараат Манџукиќ. Манџукиќ ќе им ја спушта со глава. Внимавајте на него. Тој може да добива воздушни дуели, бидете внимателни. Немојте да бидете статични, движете се. Затварајте ги“, бил советот на Дешам кој може да се види во видеото објавено од француската телевизија „ТФ1“. Кога во прашање е нападот, тука советот бил прилично едноставен. „Додавајте побрзо. Дајте му ја топката на Килијан“, кратко советувал Дешам, додека ...
| | веќе видена | слични

Во финалето на 21. СП во Русија, Франција ја совлада Хрватска со 4-2 Заврши 21. Светско првенство (СП) во фудбал во Русија. Франција е новиот светски првак во фудбал, вторпат во историјата (по 1998-та), со триумфот над Хрватска со 4-2, за која ова е најголем успех (беше трета на СП 1998). Бронзата на СП 2018 ја освои Белгија, по победата со 2-0 против Англија. Лука Модриќ, капитенот на Хрватска, ја доби „златната топка“ наменета за најдобриот фудбалер на СП, а Французинот Килијан Мбапе беше прогласен за најдобар млад фудбалер. Англичанецот Хари Кејн е првиот стрелец на Мундијалот со шест гола, а францускиот селектор Дидие Дешам стана третиот (1998 и 2018), по Бразилецот Марио Загало (1958 и 1970) и Германецот Франц Бекенбауер (1974 и 1990), што ја освојува титулата како фудбалер и како селектор. Финалето на СП 2018 во Москва (стадион „Лужники“, гледачи 78.011) беше најефикасното по она на СП 1958, Бразил – Шведска (5-2), а Французите се првите, по Бразил во 1970 година и мечот против Италија, 4-1, што во ...
| | веќе видена | слични

И додека новите светски шампиони Французите, очекувано во Париз беа пречекани од повеќе од милион луѓе, и популените „ватрени“ кои го освоија сребрениот медал, во својата земја беа дочекани еуфорично. Стотици илјади Хрвати попладнево во Загреб, ги пречекаат членовите на сребрената фудбалска селекција, која го направи најголемиот успех во фудбалската историја на оваа земја. Модриќ, Манџукиќ, Ракитиќ и останатите од своите сонародници беа дочекани како вистински херои, небаре тие го освоија шампионскиот трофеј. Но, цела Хрватска е едногласна „тие се светски шампиони“. Можеби и го заслужија тој епитет имајќи ги в предвид нивните настапи во дресот на националната репрезентација, за кој играа со срце, но едноставно во финалето на Мундијалот налетаа на „триколорите“ кои играа со памет, па овојпат разумот славеше над храброста, ќе истакнат многумина фудбалски аналитичари ширум светот. Капитенот на Хрватска Лука Модриќ иако мораше да се задоволи со сребрениот медал, сепак сосема заслужено беше прогласен за ...
| | веќе видена | слични

СП 2018 | Се спушти завесата од Светското првенство во фудбал кое се одржа во Русија, победникот на крајот од турнирот е Франција која во големото финале ја совлада Хрватска... Франција стигна до втората титула на светските првенства откако во големото финале од Мундијалот во Русија со 4-2 ја совлада Хрватска која зад себе испиша историја со самиот пласман во финалната битка за светската титула. Манџукиќ со еден автогол во 18. минута донесе почетна радост за Франција, а голот стигна по една нафрлена топка од страна на Гризман, напаѓачот на Коцкестите несреќно ја зафати со глава а го изненади Субашиќ кој немаше прилика за интервенција. Десет минути подоцна Перишиќ на убав начин го даде одговорот на Коцкестите откако упати неодбранлива топка кон голот на Лорис, а со тоа навести и супер интересно продолжение на средбата во Москва на Лужњики арената. Сепак, Франција со водство од 2-1 замина на паузата по голот на Гризман од пенал во 38. минута. Аргентинскиот арбитар Питана ја прегледа снимката со помош на ...
| | веќе видена | слични

СП 2018 | Триколорите стигнаа до водство со кое зачекорија нешто понапред во однос на својот противник до освојување на светската титула од Мундијалот... Франција дојде и до водство од 3-1 против Хрватска во големото финале од Светското првенство во Русија, а ова е веќе капитално водство за Триколорите кои зачекоруваат кон втората светска титула во својата фудбалска историја. Погба во 59. минута при една одбиена топка токму по негов удар, по втор пат се обиде, овој пат доста попрецизно и погоди за веќе големо водство за Франција. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Францција ја освои титулата на 21.Светско првенство во Русија. Во големото финале, на „Лужники“ во Москва, Франција ја победи Хрватска со 4:2 (2:1). Франција ја освои втората титула во својата историја, по онаа на домашен терен во 1998 година. Селекторот на Франција, Дидие Дешам е третиот во историјата кој станал светски првак како играч и како селектор, претходно тоа им успеало на Марио Загало и Франц Бекенбуер. Хрватите многу поконкретно го отворија натпреварот, од стартот го притиснаа противникот, со намера сами да ја решат својата судбина. Најчесто, Хрватите се закануваа преку бочните позиции, каде најситканта беше Перишиќ, меѓутоа „триколорите“ успеваа да се справат со тие налети. Франција никако не успеваше да се ослободи од притисокот и барем за момент да се пресели на противничкито поле. Меѓутоа работите целосно се сменија во 19.минута, кога по слободниот удра на Гризман несреќниот Манџукиќ малку ја закачи топката и го смени правецот и ја испрати во сопствениот гол. И покрај несреќно примениот гол ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 152 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 95 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Рожер Федерер има најбројна фан база на секој турнир на кој се појавува, но покрај во родниот Базел, се чини дека Швајцарецот посебно е омилен во Лондон каде ...
сите 316 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто Хрватска може да биде Светски шампион?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: