Франција на светскиот фудбалски трон


По триумфот од 4:2 во дуелот против Хрватска, репрезентацијата на Франција по втор пат во историјата триумфираше на Светските фудбалски првенства. Серијата голови во големото финале ја отворија Французите со автоголот на Марио Манџукиќ откако по нафрлувањето на Антоан Гризман ја погоди сопствената мрежа. Хрватите кои тргнаа офанзивно уште од самиот старт по серија не реализирани шанси конечно во 28-та минута преку Иван Перишиќ успеаа да го израмнат резултатот, но 10 минути подоцна токму тој играше со рака во сопствениот шеснаесетник, а по прегледувањето на снимката судијата Нестор Питана покажа на белата точка. Прецизен изведувач беше Гризман и Триколорите поведоа со 2:1. И во второто полувреме Хрватска тргна во офанзива, но во 59-тата минута Пол Погба со прецизен удар од шеснаесетина метри го совлада Даниел Субашиќ за предност на Франција ос 3:1. Во 62-та минута Килијан Мбапе испрати удар од дваесетина метри и голманот Субашиќ повторно беше немоќен и веќе беше јасно дека Французите ќе слават во овој меч. ...
| | веќе видена | слични

„Гледате ли? Ги користат лактите, телата...Што прават уствари тие? Освен дијагоналите од време на време, го бараат Манџукиќ, кој потоа ја игра со глава, ја смирува со глава или со нога па ја дава. Внимавајте на него. Тој сè уште може да ја командува топката со глава. Немојте да бидете статични, затворете го. Немојте да си отежнувате, тие напаѓаат, агресивни се и видовте колкава енергија даваат. Играјте колку што е можно поедноставно. Кога ја имате топката, ако некој оди на вас, потоа има уште еден кој ве напаѓа. Давајте додека да можете. На Килијан давајте му ја...“
| | веќе видена | слични

Селекторот на Триколорите, Дидје Дешам гледаше една голема опасност кон голот на својата репрезентација од еден фудбалер на Коцкестите, неговиот говор од паузата е веќе достапен за јавност. СП 2018 Хрватска можеше, но, не издржа против Франција во големото финале од Светското првенство во Русија, на крајот Триколорите славеа со 4-2, а познати се инструкциите кои Дешам им ги пренел на своите избраници за време на паузата каде резултатот гласеше 2-1 за неговиот тим, тој посочи еден играч на Коцкестите како главна опасност. „ Тие го бараат Манџукиќ, бидете внимателни околу него, тој може да ја добие топката со глава, само бидете внимателни околу него. Не бидете статични за тој да има можност да направи потег, сопрете го, мислете на тоа “ беа дел од зборовите на Дешам. „ Тие доаѓаат, агресивни се, видовте и самите каква енергија даваат, играјте што е можно поедноставно, доколку некој е до вас, постојано доаѓа и друг, додадете ја, што е можно побрзо, дајте му ја на Килијан (Мбапе), Антоан (Гризман), приклучувај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дидие Дешамп успеа да ги замолкне сите критичари за лошата игра на стартот на мундијалот, па со успехот кој го постигна во текот на шампионатот, успеа да се запише во историјата и да влезе во посебно друштво како само трет човек кој успеа да го освои Светското првенство и како играч и како тренер. Дешамп беше дел од златната генерација на Франција која го освои мундијалот на домашен терен пред 20 години, а судбината посака да биде предводник на оваа млада генерација на фудбалери која направи вистински подвиг на натпреварувањето во Русија. „Триколорите“ добиваа критики и од ривалите за дефанзивниот пристап и играта на контри, но сепак тој рецепт се покажа како крајно позитивен за Дешамп бидејќи Французите успеаја да стигнат до титулата победувајќи во финалето со 4:2. Хрватска беше подобар тим и според статистиката и според прикажаното на теренот, но сепак она што најмногу вреди во фудбалот, головите, беа на страна на Французите. Прекините и контрите се покажаа како главно оружје на Французите на овој ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Франција стигна до титулата светски шампион на Мундијалот во Русија, во финалето ја победија Хрватска со 4:2. Дидие Дешам одлично ја сложи својата. Во текот на Мундијалот „триколорите“ изгледаа навистина едноставно, а таква била и тактиката, доказ за тоа е видеото кое се појави од полувремето на финалниот натпревар. Играта на Французите се темелеше на брзата транзиција и проследување на топката до брзите крилни играчи, посебно Килијан Мбапе , со посебно внимание на Марио Манџукиќ , токму тоа бил главниот совет на Дешамп при водството од 2:1 против Хрватска. „Веднаш ќе го бараат Манџукиќ. Манџукиќ ќе им ја спушта со глава. Внимавајте на него. Тој може да добива воздушни дуели, бидете внимателни. Немојте да бидете статични, движете се. Затварајте ги“, бил советот на Дешам кој може да се види во видеото објавено од француската телевизија „ТФ1“. Кога во прашање е нападот, тука советот бил прилично едноставен. „Додавајте побрзо. Дајте му ја топката на Килијан“, кратко советувал Дешам, додека ...
| | веќе видена | слични

Францција ја освои титулата на 21.Светско првенство во Русија. Во големото финале, на „Лужники“ во Москва, Франција ја победи Хрватска со 4:2 (2:1). Франција ја освои втората титула во својата историја, по онаа на домашен терен во 1998 година. Селекторот на Франција, Дидие Дешам е третиот во историјата кој станал светски првак како играч и како селектор, претходно тоа им успеало на Марио Загало и Франц Бекенбуер. Хрватите многу поконкретно го отворија натпреварот, од стартот го притиснаа противникот, со намера сами да ја решат својата судбина. Најчесто, Хрватите се закануваа преку бочните позиции, каде најситканта беше Перишиќ, меѓутоа „триколорите“ успеваа да се справат со тие налети. Франција никако не успеваше да се ослободи од притисокот и барем за момент да се пресели на противничкито поле. Меѓутоа работите целосно се сменија во 19.минута, кога по слободниот удра на Гризман несреќниот Манџукиќ малку ја закачи топката и го смени правецот и ја испрати во сопствениот гол. И покрај несреќно примениот гол ...
| | веќе видена | слични

Во спектакуларното финале пред 78.000 гледачи на легендарниот „Лужники“ видовме шест гола, автогол, ВАР технологија, неколку спорни моменти и одличен фудбал. На крајот, по 90 и кусур минути игра „Галските петли“ во своето второ финале по 1998-ма, по вторпат станаа светски прваци. Од друга страна, Хрватска застана на чекор од остварување на неверојатниот сон, но успеа да направи најголем успех во својата историја. Ако во 1998 беа трети, овојпат се втори на свет што е нестварен успех за „коцкестите“ кои прикажаа најубав фудбал на целиот Мундијал. Иако Хрватите одлично влегоа во мечот и од стартот имаа контрола на топката, создадоа неколку добри прилики, Французите како речиси на секој меч на ова Светско чекаа своја шанса и по 18’ минути игра ја дочекаа. Од еден слободен удар од косо Гризман центрираше а Манџукиќ во обид да ја избие во корнер си даде автогол за големо славје на Французите: Но Хрватите не се предадоа и брзо возвратија. Точно 10 минути по примениот гол, по една одбиена топка во францускиот ...
| | веќе видена | слични

Малку кој очекуваше дека ќе следиме натпревар со голови. Но, „коцкестите“ во првото полувреме наметнаа темпо, ритам, притисок и ја контролираа играта. Вида и Ловрен сигурни, Врсаљко агилен, Брозовиќ и Ракитиќ се спуштаа меѓу стоперите и ја градеа играта Тука беа и Ребиќ и Перишиќ кои беа активни по страничните позиции менувајќи ги страните, а „галските петли“ позиционирани зад топка во систем 4-2-3-1 ја чекаа својата шанса и ја дочекаа од непостоечки фаул и офсајд од Погба, со автогол на Манџукиќ. Сепак непоколебливите и мотивирани Хрвати се вратија со убав гол на Перишиќ при една лоша интервенција на француската одбрана. Сепак, Французите не би биле во финалето ако не им се досуди пенал, со ВАР – технологија преку Гризман. Потоа се повлекоа длабоко во сопствената половина и чекаа шанса од полуконтри и контри. Во вториот дел иста слика, Хрватите нападнаа, Дешамп почувствува и ја освежи средната линија со Н’Зонзи, а контрите останаа опасни и токму една топка меѓу двете линии на Хрватите на Погба го пронајде ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Франција е новиот светски шампион и тоа откако денеска во Москва во завршниот меч ја совладаа селекцијата на Хрватска со 4-2. Мечот на „Лужники“ донесе многу возбудувања, хрватите ја имаа топката повеќе во своите нозе, упатија повеќе удари од противникот, но четата на Дидие Дешамп си ги искористи своите шанси и дојде до титулата која е втора во нивната историја на мундијалите. Двете полувремиња „галските петли“ ги добија со 2-1, па така Гризман и Манџукиќ (автогол) стрелаа во првиот, а Погба и Мбапе во вториот, односно на спротивната страна на вистинското место се најдоа Перишиќ во 28 и Манџукиќ во 69 минута. Ова за Хрватите е најголем успех во нивната историја, додека пак Французите уште еднаш покажаа дека имаат одлична генерација која е супер квалитетна и шампионска.
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната обвинителка Катица Јанева изутринава пристигна во Обвинителството за организиран криминал каде што треба да даде исказ за случајот „Рекет“ во кој ...
сите 576 | | | веќе видена

Вести во фокусот на Фактор ова утро... Главна вест во државата ова утро е распитот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Таа пред новинарите кратко ...
сите 498 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и западен правец. Минималната ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција на светскиот фудбалски трон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: