Зошто кажуваме лаги?

Лагите зборуваат сè. Најновите истражувања покажуваат дека секој од нас знае да излаже од 2-3 пати во текот на денот. Најчесто лажеме за да избегнеме конфликти и непријатни ситуации. Исто така, ја заобиколуваме вистината и поради лична корист, меѓутоа и за да заштитиме некого. На пример, пријателката Ви го покажува новиот фустан и сака да го слушне Вашето мислење. Иако, фустанот воопшто не Ви се допаѓа, сигурно ќе и кажете дека е убав и дека супер и стои. Ваквите лаги се корисни затоа што позади нив се крие желбата да не ги повредуваме другите. МАШКИ И ЖЕНСКИ ЛАГИ Моментите кога мажите најмногу лажат скоро секогаш се пред остварување на една љубовна врска, меѓутоа тогаш е прифатливо и се сфаќа како облик на додворување. Омилен момент за лажење е раскинувањето. Тогаш мажите можат да ги изговорат и најапсурдните работи само да не ја кажат вистината. Мажите исто така често лажат за количината на алкохол која ја испиле за време на последното излегување со пријателите. Сепак, жените подобро лажат од мажите затоа ...
| | веќе видена | слични

Говорот на телото некогаш може да ви даде повеќе информации од класичниот разговор. Посветете внимание на следниве работи: Неприметливо ги гриза усните Ако ги гриза, вовлекува или стиска усните, бидете сигурни дека сака нешто да премолчи. Обидете се да го вратите на почетокот на приказната за да ви се исповеда. Ги собира прстите или си игра со рацете Сигурно ви текнува дека како деца ги прекрстувавме прстите кога сакавме нешто да излажеме. Некои поединци кога ќе пораснат ги имаат истите самозаштитнички рефлекси. Подготвен е се да задржи во себе, но не му го дозволувајте тоа. Си игра со косата Очите се огледало на душата, нели така викаат? Ако добро се загледаме во нив можеме многу да дознаеме. Преку играњето со косата личноста сака да го избегне тој поглед. Гледајте ја право во очи и не и давајте да го тргне погледот. Се чеша позади увото или по носот Кога се чеша позади увото прави блок и неможете да го видите лицето од страна. Истото важи и за носот бидејќи со тоа не го крие само лицето туку и устата. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 312 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски денеска преку сооштение искажа незадоволство од одбивањето на второстепената жалба за одложување на издржувањето на ...
сите 103 | | | веќе видена

На централната церемонија во Париз, чиј домаќин беше францускиот претседател Франсоа Макрон, учествуваа претседателите и премиерите на речиси 80 држави од сите ...
сите 158 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска попладне ги посети американските воени гробишта во предградието Сирен на Париз, кои се симбол на учеството на ...
сите 60 | | | веќе видена

Почна на 20 години како газда на „Орка Спорт“, за после дваесет да стане најбогатиот Македонец кој ни сам не може да си го измери богатството. Форбс го процени ...
сите 220 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 46 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 205 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто кажуваме лаги?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: