Футсал екипата на ОУ “Раде Кратовче“ најдобра на првиот турнир од Државната училишна лига

23.03.2018 Младите фудбалери од ОУ “Раде Кратовче“ ги совладаа своите противници во рамки на државна училишна лига во футсал. На турнирот што се одржа во спортската сала во населбата Оризари се натпреваруваа екипите од 8. и 9. одделение од четири училишта од Кочани, Виница, Неготино и Тетово. Нашите преставници беа подобри од своите врсници од училиштето “Гоце Делчев“ од Виница, при што победија со минимала разлика од 7:6. Постигнатиот резултат е потврда за добрата игра што ја прикажаа двете екипи кои беа изедначени според квалитетот и во текот на целата средба имаше неизвесност кој ќе биде победник. Сепак, на крајот домаќините беа поснаодливи и со еден гол повеќе во противничката мрежа заслужено се радуваа на победата.
| | веќе видена | слични

Со свечен концерт, кој се одржа во големата сала на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, основно музичко училиште „Енвер Стафаи“ го прослави својот патрон празник. Учениците пред публиката се претставија со неколку хорски песни како и со инструментални изведби на класични дела. „Навистина е голема гордост да се води училиште кое е место кадешто се негуваат и развиваат музиката и културата. Ги поканувам родителите да не посетат и да ги запишат своите деца, затоа што Гостивар има потреба од млади таленти на кои треба да им се даде шанса“, рече Бетиме Јакупи, директорка на училиштето. Музичкото училиште во Гостивар постои речиси три децении. Актуелно има околу 140 редовни ученици распоредени во наставни групи на: македонски, албански и на турски јазик. Во училиштето се изучуваат солфеж и инструмент, пијано или хармоника по избор на ученикот. На концертот по повод патрониот празник настапуваа и гости од музичкото училиште „Тодор Скалоски Тетоец“ од Тетово и денс студиото I dance.
| | веќе видена | слични

26.03.2018 Со изведба на македонската химна од страна на хорот на училиштето започна свечената академија по повод патрониот празник на ОУ „Раде Кратовче“ која што се одржа во ЦК „Бели Мугри“. Учениците и наставниците се потрудиле и оваа година на публиката да им прикажат интересни точки кои ги подготвија за таа прилика. На свечената академија настапи училишниот хор и оркестар, а пееја и ученици пооделни композиции како и химната на училиштето во изведба на ученичката Глорија Велкова. Понатаму учениицте подготвиле ритмички игри, скечеви како и драматизација на „Бегалка“ во изведба на ученици од предметна настава од централното и подрачното училиште.
| | веќе видена | слични

Останато

Прашања околу можните причини за пожарот во Нотр Дам се множат, откако неделниците Маријан и Канар аншене, открија дека на покривот на катедралата на главната ...
сите 224 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 351 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 123 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Футсал екипата на ОУ “Раде Кратовче“ најдобра на првиот турнир од Државната училишна лига

Од:
До кого (е-маил):
Порака: