Сопруга на полицаец без возачка дозвола била возачот кој го прегази детето во Ѓорче Петров

Автомобилот „опел астра“, со кој во неделата бил прегазен десетгодишникот на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров, го управувала жена без возачка дозвола, а по несреќата на нејзиното место седнал сопругот-полицаец, дознава „Нетпрес“. Според очевидци на несреќата, затоа ниту сообраќајците не го направиле увидот според правилата за да го заштитат колегата. Сопружниците наводно го преместиле автомобилот од местото каде што се случила сообраќајката, што е спротивно на Законот за безбедност во сообраќајот, па и полицајците на увид вршеле мерења на погрешно место, што предизвикало револт кај очевидците. Во меѓувреме, како што дознава Нетпрес, биле сменети браниците на возилото. Според последните информации, здравствената состојба на прегазеното дете е подобра, но се чека да се извршат нови испитувања за да се утврди понатамошното лекување. Родителите на детето, велат нивни блиски, подготвуваат тужба за учесниците во сообраќајката, но и против институциите за неправилно водена истрага и увид. Жителите на Ѓорче ...
| | веќе видена | слични

Непознато лице управувајќи патничко моторно возило „Мерцедес“ со гостиварски регистарски ознаки синоќа на локалниот пат во гостиварска Горна Бањица, околу 18 ...
| | веќе видена | слични

На магистралниот пат Кичево-Гостивар, на семафорите во близина на Церовскиот мост, моторцикл „Сузуки“ без регистерски таблици, кој без возачка дозвола го управувал 21-годишниот гостиварец Е.О, удрил во запрено товарно возило „Фолсфаген крафтер“, управувано од 51-годишниот скопјанец С.П. и задобил тешки телесни повреди ( фрактура на десен скочен зглоб), информираат од полицијата. Повредениот моторциклист со медицинско возило пренесен е во гостиварската Општа болница „Ферид Мурат“ за укажување лекарска помош. Според првичните сознанија од извршениот увид, причина за несреќата е неприлагодена брзина, додека вкупната материјална штета се проценува на 60 илјади денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќа околу 23,50 часот на тротоар на булевар „Илинденска“ во Тетово се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „Форд С макс“ со тетовски регистерски ознаки, управувано од Н.С.(48) од Голема Речица удрил во велосипед, управуван од Ф.Д.(22) од Поградец. Н.С. го напуштил местото на настанот, но подоцна сам се пријавил. Велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди, по што му е укажана лекарска помош во Клиничка болница Тетово.
| | веќе видена | слични

Вчера околу 17:45 часот на магистралниот пат Битола – Ресен се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице. До несреќата дошло кога патничко моторно возило „Митцибуши Пајеро“ со битолски регистарски ознаки управувано од Џ.Ј.(44) од Битола удри во моторцикл „Хонда“ исто така со битолски регистарски ознаки управуван од Б.А.(35) од село, Мојно, битолско. По незгодата мотоциклистот со возило на Итна медицинска помош е пренесен во Клиничка болница Битола каде починал. Извршен е увид на местото на настанот.
| | веќе видена | слични

„Снимај ме, сликај ме братче да видат тракачите дека Таше вози, а не дека некој друг го вози моторот на Таше“, им рекол сега загинатиот моторџија од Битолско на своите другари. Тие направените фотографии ги постираа на социјалната мрежа Фејзбук. На 22.04.2018 година околу 17,45 часот на магистралниот пат Битола – Ресен, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Митцибуши Пајеро“ со битолски регистарски ознаки управувано од Џ.J.(44) од Битола и моторцикл „Хонда“ исто така со битолски регистарски ознаки управуван од Б.A.(35) од село, Мојно, битолско. По незгодата мотоциклистот со возило на Итна медицинска помош е пренесен во Клиничка болница Битола каде починал. Извршен е увид на местото на настанот.
| | веќе видена | слични
7 копии

Полицијата соопшти дека вчера околу 17:45 часот на магистралниот пат Битола – Ресен, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Митцибуши Пајеро“ со битолски регистарски ознаки управувано од Џ.Ј.(44) од Битола и моторцикл „Хонда“ исто така со битолски регистарски ознаки управуван од Б.А.(35) од село, Мојно, битолско. По незгодата мотоциклистот со возило на Итна медицинска помош е пренесен во Клиничка болница Битола каде починал. Извршен е увид на местото на настанот. /МИА
| | веќе видена | слични
3 копии

На магистралниот пат Градско-Прилеп, вчеравечер, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Хјундаи“ со струшки регистарски ознаки управувано од 61-годишен стружанец и трактор „ИМТ“ со кавадаречки регистарски ознаки управувано од лице од Росоман. Со тешки телесни повреди се здобиле две деца на возраст од 12 и 15 години, сопатници кои се возеле со тракторот. Повредените се пренесени во Општа болница Кавадарци. Извршен е увид на местото на настанот.
| | веќе видена | слични
7 копии

На автопатот Неготино - Велес на околу 500 метри пред наплатна станица „Градско“ вчера околу 15 часот патнички автомобил марка „БМВ Х4“ со скопски регистарски броеви управувано од Г.Г. (74) изгубил контрола над возилото и излетал од коловозот, информираат од СВР Велес. Портпаролот Верољуб Додевски соопшти дека при тоа со повреди се здобиле возачот и сопатничката кои со возило на Брза помош биле пренесени во ЈЗУ Општа Болница Велес каде биле констатирани телесни повреди. По укажаната лекарска помош, биле пуштени дома. СВР Велес информира и дека синоќа во 20 часот на магистралниот пат Градско-Прилеп, кај Росоман се случила сообраќајна незгода помеѓу патнички автомобил марка „Хјундаи“ со струшка регистрација управуван од Д.Д. (61) од Струга и трактор марка „ИМТ“ со кавадаречки регистарски броеви управувано од Р.Р.(36) од Росоман. - При несреќата со тешки телесни повреди се здобиле дванаесетгодишно и петнаесетгодишно дете сопатници од тракторот. Повредените се пренесени во ЈЗУ ОБ Кавадарци, информира ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 103 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сопруга на полицаец без возачка дозвола била возачот кој го прегази детето во Ѓорче Петров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: