Новиот филм на Теона Митевска во трка за Златна мечка на Берлинале


„Господ постои, името ѝ е Петрунија“, петтиот филм на Теона Стругар Митевска, влезе во конкуренција за престижната Златна мечка на годинашниот 69. Берлински филмски фестивал. Ова е првпат македонски филм да е во трката за награда на Берлинале, а светската премиера на филмот ќе биде на 10 февруари, објави денеска продуцентката и актерка во филмот Лабина Митевска во Агенцијата за филм. По вонсерискиот успех на „Пред дождот“ на Милчо Манчевски кој во 1994 го освои Златниот лав во Венеција, ова е прво учество на Македонија во конкуренцијата за награди на еден од трите најголеми фестивали во светот, Кан, Берлин или Венеција. Филмот е инспириран од настанот што се случи на Водици 2014, кога Борислава Васкова го фати крстот фрлен во реката Брегалница во штипско Ново Село. Инспирацијацијата е од случајот и христијанското табу и дилеми дека жена не треба да се фрла по светиот крст исто како што не може да влегува во олтарот во црква. Од снимањето во Штип на „Господ постои, име ѝ е Петрунија“, петтиот игран филм на ...
| | веќе видена | слични

Последнава деценија и пол веќе можеме да говориме и за некој поиздржан генерациски настап со пробивот на десетина млади автори, од чии филмови главно е составена програмата на Неделата на македонскиот филм во Софија Стојан Синадинов Македонската кинематографија минатата година „неплански“, но од оправдани причини, се присетуваше на животот и делата на неколку нејзини доајени – заради нивното заминување од овој свет. Режисерот Љубиша Георгиевски (1937 – 2018), директорот на фотографија Драган Салковски (1938 – 2018), актерите Љупка Џундева (1934 – 2018), Салаетин Билал (1942 – 2018) и Мите Грозданов (1943 – 2018), сценаристот Горан Стефановски (1952 – 2018)… Токму сценариото на Горан Стефановски, попознат во регионалните театарски кругови како еден од најзначајните современи драмски автори, за филмот „Хај-фај“ (HI-FI) од 1987 г., во режија на Владимир Блажевски, со насловот можеби ја доловува посакуваната парадигматичност во овој краток преглед на македонскиот игран филм. HI-FI е кратенката од терминот High ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Од 21 до 27 јануари во Софија ќе се одржи Недела на македонскиот филм.Ќе бидат прикажани филмовите „Gypsy Magic“ на Столе Попов, „Исцелител“ на Ѓорче Ставревски, „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска, „Џган“(„Amok“) на Вардан Тозија… Текстот Недела на македонскиот филм во Софија е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првпат во историјата на својата кинематографија Македонија ќе земе учество во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал Со филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска, Македонија првпат во историјата на својата кинематографија ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. По успехот на филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, ова е прво учество на земјава во главна конкуренција на еден од трите најголеми фестивали во светот (освен Кан и Венеција) по повеќе од дваесет години. Ова беше соопштено на вчера одржаната прес-конференција на Агенцијата за филм на Република Македонија, на која директорот Горјан Тозија и актерката и продуцентка Лабина Митевска говореа за успехот на „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, како и за успехот на македонската кинематографија во текот на изминатата година. Приказната на овој нов филм на Теона Стругар-Митевска се одвива во Штип, каде што секој јануари, локалниот свештеник на Богојавление фрла дрвен крст во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За прв пат во историјата, македонски филм ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. Големиот успех на македонската кинематографија е овозможен со филмот “Господ постои, името и е Петрунија” на Теона Стругар Митевска, кој ќе конкурира за награда на еден од трите најголеми филмски фестивали во светот – популарното Берлинале. Според продуцентите, учеството на филмови од нашиот регион во главната конкуренција на еден од трите најпрестижни фестивали е навистина ретко, а Македонија на вакох успех во филмската уметност чекаше повеќе од 20 години. Филмот е снимен целосно во Штип, а е во копродукција на пет земји со вкупен буџет од милион и 400 илјади евра, од кои 485 илјади се од Македонската агенција за филм. Својата светска премиера ќе ја има на фестивалот во Берлин на 10-ти февруари, по што ќе следува негово прикажување и во Македонија.
| | веќе видена | слични

Од агенцијата за филм велат дека по долгогодишна апстиненција и невидливост на македонската кинематографија за кратко време успеале конечно да се одмерат со најдобрите. Агенцијата, вели директорот Тозија, го препозна квалитетот на филмот и со 500.000 евра ја помогна неговата реализација. Филмот се снимал 6 недели во Штип. ја раскажува приказната за млада жена која за Водици неочекувано се фрла во водата и успева да го фати крстот пред другите. Главната улога ја толкува Зорица Нушева. Филмот имал огромен интерес кај реномирани агенти за продажба и од април ќе се дистрибуира во Франција. Викторија Милевска
| | веќе видена | слични

За прв пат во кинематографската историја на Македонија, нашата земја ќе учествува во главната програма на Берлинскиот Филмски Фестивал. Берлинскиот филмски фестивал е еден од трите престижни филмски фестивали во светот. Режисерка на филмот е Теона Стругар Митевска и е насловен „ Господ постои, името и е Петрунија“. Филмот, во сеуште незавршена форма, бил прикажан на комисијата во Берлин, на 3 декември, а на 11 декември, тимот доби покана од берлиенале. Филмот беше поддржан од престижниот Ероимаж фонд и Медиа фондот за развој на проекти. Буџетот на филмот е 1.400.000 евра, а од Македонската Агенција за филм доби 30,000,000 денари, односно 500 илјади евра. Во овој филм учествува и албанскиот актер, Бајруш Мјаку. Тој во филмот ја игра улогата на јавен обвинител. „Овој пат се случи нешто кое не го очекувавме, всушност јас не очекував. Јас во филмот ја играв улогата на јавен обвинител, кој ја распрашува Петрунија, зошто направила таков акт“, вели Бајруш Мјаку – актер. Драмата на филмот започнува кога локалниот ...
| | веќе видена | слични

Филмот “Господ постои, името и е Петрунија” во режија на Теона Стругар Митевска ќе се натпреварува во главната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал што годинава ќе се одржи од 7 до 17 февруари. Премиерата на филмот ќе биде на 10 февруари во Берлин. -Македонија за првпат во историјата на македонската кинематографија ќе учествува во главната програма на фестивалот во Берлин. После повеќе од дваесет години, ова е прво учество на нашата земја во главна конкуренција на еден од трите најголеми фестивали во светот (Кан, Берлин, Венеција). Чекањето за влез на големите порти, по успехот на вонсерискиот “Пред дождот” (1994) конечно е завршено“, истакнаа во соопштението Агенцијата за филм на РМ и продукцијата “Сестри и Брат Митевски“. Филмот е копродукција на пет земји: Македонија, Франција, Белгија, Словенија и Хрватска, а бил поддржан и од Еуроимаж фондот. Неговиот буџет изнесува 1.4 милиони евра, а од македонската Агенција за филм добил 30 милиони денари. -Ова е добиено со многу труд и многу работа, голема ...
| | веќе видена | слични

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што по пауза од 25 години (по „Пред дождот“ во Венеција во 1994) македонски филм повторно ќе биде во главна селекција на филмски фестивал од А категорија. Премиерата на филмот во Берлин ќе биде на 10 февруари, соопштија денеска на прес-конференција продуцентката и една од актерките во филмот Лабина Митевска и директорот на Агенцијата за филм на РМ Горјан Тозија, кој рече дека Берлиналето е мошне рестриктивен фестивал, избирлив и тежок да се влезе во официјалната селекција и дека успехот се должи на квалитетот на филмот. На 4 декември, рече Митевска, пратиле во Берлин недовршена верзија на филмот кој, според процедурите, го видела комисија од 30-ина луѓе, и веќе на 10 декември ја добиле официјалната покана со ембарго за објавување на веста. Рече дека директорот на Берлиналето Дитер Козлик, кој за претстојното издание по 20 години последен пат ќе го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 267 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Денес е седиште на партија должник во огромен долг од 8 милиони евра! Христијан Мицкоски е стечаен управник, извршител на неговиот шеф, Никола Груевски - ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новиот филм на Теона Митевска во трка за Златна мечка на Берлинале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: