АНАЛИЗА: Инвестициски (не)успех!


2 копии

Првото економско полугодие од годинава заврши со салдо на странски инвестиции од близу 122 милиони евра. Во споредба со лани, истиот период, инвестиииите се намалени. Во меѓувреме, од почетокот на годинава, Владата донесе одлуки за доделување на државна помош на четири странски компании. Заминувањето на некогашен “Џонсон Контролс” го отвори прашањето дали странските компании, отако ќе ги искристат поволностите што им се нудата, ќе ја напуштат Македонија, пишува Порталб. Големи бенефиции – непознати резултати? Последната странска инвестиција,што ја промовираше Владата е на италијанската комапнија Диатек која ја отвори фабриката “Макдиа” во скопски Бунарџик 1. За оваа фирма која треба да отвори 200 нови работни места, веќе има и владина одлука за доделување на државна помош. Имено, Владата донела одлука за доделување на помош уште пред пет месеци. Договорот е дискреционен, се посочува дека “Макдиа” ќе добие пари за креирање на работни места, даночни и царински ослободувања, пари за изградба на градежниот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Можно е да се случи Владата да се обидува да ги разубеди луѓето од Вистеон Електроникс, затоа што политичкиот момент не и одговара на Владата, тие да си заминат, бидејќи се отвора тема за која некој од нас предупредувале. Но, што друго ќе треба да дадат, е друго прашање, вели Петар Гошев, поранешен гувернер на НБРМ, во интервју за Економски магазин на Алсат-М телевизија. Гошев додава и дека, премиерот Никола Груевски, не го прочитал извештајот на ММФ па затоа тврди дека тој бил позитивен, иако во извештајот е потврдено сето она на што досега алармираше критичката јавност. Тој дополнително посочува и дека бидејќи повторно е даден нов импулс на политичката корупција и таа цифрата на незимирени обврски на владата кон стопанството до изборите ќе се зголеми драматично многу. Извор: Алсат М
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АНАЛИЗА: Инвестициски (не)успех!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: