Во Вевчани изгореле 7.500 лозници

Во пладневните часови на вчерашниот ден во атарот на село Вевчани, струшко, избувнал пожар во местото викано „Суво поле“, во област со лозов насад. Притоа биле опожарени три парцели со лозов насад и парцела покрај регионалниот пат Струга-Лабуништа, односно опожарени биле вкупно 7.500 лозници. Во попладневните часови екипа на Противпожарната единица Струга успеала да го локализира пожарот, а полицијата извршила увид на местото на настанот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вчера околу 14,20 часот е пријавено дека на раскрсницата на булевар "Илинден" со булевар „8ми Септември" била опожарена тревата. Излезено е на местото на настанот при што во разговор со очевидец е посочено дека три малолетни лица ја палеле тревата, гуми и смет. Пожарот е изгаснат од страна на Противпожарна бригада. По преземени мерки во Полициска станица е приведено едно 13 годишно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Возило со полски таблички целосно изгоре во пожар на автопатот Табановце – Куманово. Според полицискиот билтен, пожарот избувнал вчера околу 18 часот додека возилото „шкода фаворит“ управувано од В.П.С. се движело по автопатот. Пожарот настанал во предниот дел од возилото по што возачот застанал и со противпожарни апарати се обидел да го изгасне пожарот, но тој се проширил и возилото целосно изгорело. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Куманово. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Куманово.
| | веќе видена | слични

Вчера околу 18.00 часот на автопатот Табановце- Куманово, при движење настанал пожар во предниот дел на патничко возило „Шкода Фаворит“ со полски регистарски ознаки, управувано од В.П.С.(31), во кое како сопатници се превезувале уште три лица – државјани на Република Полска. Возачот застанал и со противпожарни апарати се обиделе да го изгаснат пожарот, но тој се проширил и возилото целосно изгорело. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Куманово. Увид на местот на настанот извршила екипа од СВР Куманово.
| | веќе видена | слични
4 копии

Рано утрово околу 04.50 часот во куќа сопственост на Ф.Б.(84) во с.Љубош, скопско, избувнал пожар во долниот кат, кој бил даден под наем на Ј. К.(30) од с.Љубош и кој го опремувал за интернет кафе. Во пожарот изгореле 10 компјутери, монитори и инвентарот за објектот. Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита. Увид ќе се врши во текот денот.
| | веќе видена | слични
7 копии

Утринава околу 04:50 минути избувнал пожар во куќа во сопственост на 84-годишен жител од селото Љубош, скопско. Пожарот, според инфомрации од полицијата избувнал на долниот кат од куќата, кој бил даден под наем на 30-годишен жител на истото село. Местото во кое избил пожарот, било наменето за интернет кафе. Во пожарот, инфомираат од МВР изгореле 10 компјутери, монитори и инвентарот за објектот. Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита, а увид на местото ќе се врши во текот денот.
| | веќе видена | слични

Дел од куќа изгорел во пожар во скопското село Љубош, утринава околу 5 часот, соопшти полицијата.Според МВР, пожарот избувнал во куќа сопственост на 84-годишен жител од селото. Според полицијата, огнот избувнал на долниот кат од куќата, кој бил даден под наем на 30-годишен жител на истото село. Во пожарот изгореле 10 компјутери, монитори и инвентарот за објектот, а според сопственикот, местото во кое избил пожарот било наменето за интернет-кафе.Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита, а увид на местото ќе се врши во текот денот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Шумскиот пожар што синоќа избувна над Ново Село на местото викано „Рамна ритка“ е ставен под контрола и е локализиран, изјави Александар Гудев, командир на Територијалната противпожарна единица во Струмица. Пожарот избувнал синоќа и зафатил нискостеблеста шума на поголема површина. Во гаснењето на пожарот учествувале две противпожарни возила и шест пожарникари и екипи на јавното претпријатие „Македонски шуми“. На местото на пожарот останале противпожарни екипи кои ги санираат остатоците од пожарот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Десет компјутери, монитори и инвентар изгореа во пожар што рано утрината избувна во куќа во скопското село Љубош. Пожарот, како што информира полицијата, избувнал во долниот кат од куќата кој бил даден под наем за да биде интернет кафе. Куќата е сопственост на 84-годипниот Ф.Б, а долниот кат му бил даден под наем на 30-годишниот Ј.К. Пожарот е изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита, а увид на местото на настанот ќе се врши во текот на денешниот ден.
| | веќе видена | слични

Вечерва има активен шумски пожар во м.в. “Рамница” во Ново Село, Струмичко – информираат од Центарот за управување со кризи на Република Македонија. Во гаснењето на пожарот интервенираат 6 пожарникари со 2 ПП возила и вработени од ШС „Беласица“ – Струмица. Заради силниот ветер пожарот го сменил правецот и зафатил поголема површина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Во моментите кога се преговарало и разговарало за јазикот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека е добро законот да се испрати и во ...
сите 402 | | | веќе видена

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 412 | | | веќе видена

Полицијата во Нов Зеланд соопшти денеска дека уште две лица починале од повреди здобиени во ерупцијата на вулканот на Белиот остров оваа недела, со што бројот ...
сите 107 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 128 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по првичното објавување на аудио снимки на „Јутуб“ објавени на каналот „U6e Big“, ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Вевчани изгореле 7.500 лозници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: