Уапсен последниот хашки бегалец Хаџиќ

Уапсен е последниот обвинет за воени злосторства кој се бара од судот во Хаг, Горан Хаџиќ. Хашкиот Трибунал во 2004 година го обвини за злосторства против човештвото и кршење на законот и обичаите на војување. Тој исчезна во средината на јули 2004-тата од својата тогашна адреса во Нови Сад, по што Белград прими обвинение од Хаг, во кое се бара неговото испорачување во рок од 72 часа. Хашкиот трибунал го товар Хаџиќ за воени злосторства во Вуковар за време на воените случувања на деведесеттите години, односно за прогон на Хрватите од источна Славонија, за убиства, мачење и грабежи на напуштените хрватски куќи. Хаџиќ е поранешен функционер на Сојузот на комунистите на Хрватска по што преминал во Српската демократска странка и таму добивал важни улоги. Поставен е за претседател на СДС - Вуковар, а во јуни 1991 за претседател на Српскиот народен совет на Славонија и Барање. Тадиќ: Горан Хаџиќ е уапсен на Фрушка Гора Српскиот претседател Борис Тадиќ потврди дека утринава е уапсен последниот хашки бегалец ...
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за Правда Снежана Маловиќ изјави дека Горан Хаџиќ е екстрадиран од Србија во Хаг каде ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во 90 тите години. Хаџиќ е испратен со авион откако властите му дозволиле да ја посети болната мајка и семејството во Нови Сад. Тој се соочува со 14 обвиненија, меѓу кои, и за масакр врз 200 хрватски затвореници во Вуковар.
| | веќе видена | слични

Последниот хашки обвинет Горан Хаџиќ се наоѓа на пат кон Холандија, каде што ќе биде екстрадиран на Хашкиот трибунал, потврди денеска српската Министерка за правда, Снежана Маловиќ. На прес конференција во Владата на Србија, таа пред новинарите потврди дека денеска претпладне ја потпишала одлуката за екстрадиција на Хаџиќ. Според нејзините зборови, со тоа се завршени сите формалности што претходат на екстрадицијата. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Авионот со поранешниот претседател на самопрогласената република Српска Краина во Хрватска, замина денеска од Белград за Хаг, пренесоа светските агенции. Пред тоа со силна полициска придружба Хаџиќ беше пренесен во Нови Сад, каде се сретна со својата мајка која е тешко болна. Од таму колоната пристигна на белградскиоо аеродром од каде со специјален лет полета за Хаг. Во Хаг ќе биде изведен пред Меѓународниот трибунал за поранешна Југославија, каде против него се покренати 14 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото. (Крај)
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот лидер на хрватските Срби од периодот на војната од 1991 до 1995 година, Горан Хаџиќ е екстрадиран во Хаг, изјави српскиот министер за правда, Снежана Маловиќ. Таа истакна дека денеска ја потпишала наредбата за екстрадиција на Хаџиќ, кој пред Хашкиот трибунал ќе одговара за 15 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото поради неговата улога во убиството на стотици хрватски цивили и депортирањето на илјадници Хрвати и друго несрпско население за време на војната во Хрватска. - Во овој момент авионот веќе патува кон Хашкиот трибунал, додаде Маловиќ.
| | веќе видена | слични

Српските власти потврдија дека Горан Хаџиќ ја напуштил земјата и отпатувал во Холандија, каде треба да биде предаден во Трибуналот во Хаг. Последниот хашки бегалец, Горан Хаџиќ се наоѓа на пат за Холандија, потврди попладнево српската министерка за правда Снежана Маловиќ. Претходно, откако се откажа од жалба на одлуката за екстрадиција, на Хаџиќ му беше овозможено да го посети своето семејство во Нови Сад. Трибуналот во Хаг го обвини Хаџиќ за воени злосторства извршени за време на војната во Хрватска додека тој беше на чело на побунетите Срби. Автор: БГ/ бета
| | веќе видена | слични

Претходно, утринава, во 8.25 часот колона возила во која беше и Горан Хаџиќ, отпатува од Специјалниот суд во Белград во правец на Нови Сад. Таму Хаџиќ ја посети својата тешко болна мајка, како и гробот на својот татко. Тој се сретнал и со својата бремена ќерка, која не беше во можност да го посети во Белград заради состојбата во која се наоѓа. Според податоците, Хаџиќ во изминатите седум години криење не видел никого од своето семејство. Српските власти не го соопштуваат денот на екстрадицијата на Хаџиќ од безбедносни причини, посочуваат агенциите. Според неговиот адвокат Тома Фила, меѓутоа, Хаџиќ може да биде екстрадиран уште денеска. Горан Хаџиќ пред Трибуналот ќе одговара по 15 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото заради неговата претпоставена улога во убиствата на стотици хрватски цивили и депортирањето на десети илјади Хрвати и други несрби од српските сили за време на војната во Хрватска. Тој беше уапсен во средата, на 20 јули, во реонот на Фрушка гора, по седум години ...
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за правда Снежана Маловиќ денеска ја потпиша наредбата за екстрадиција на поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ во Хашкиот трибунал, пренесоа западните агенции. Претходно, утринава, во 8.25 часот колона возила во која беше и Горан Хаџиќ, отпатува од Специјалниот суд во Белград во правец на Нови Сад. Таму Хаџиќ ја посети својата тешко болна мајка, како и гробот на својот татко. Тој се сретнал и со својата бремена ќерка, која не беше во можност да го посети во Белград заради состојбата во која се наоѓа. Според податоците, Хаџиќ во изминатите седум години криење не видел никого од своето семејство. Српските власти не го соопштуваат денот на екстрадицијата на Хаџиќ од безбедносни причини, посочуваат агенциите. Според неговиот адвокат Тома Фила, меѓутоа, Хаџиќ може да биде екстрадиран уште денеска. Горан Хаџиќ пред Трибуналот ќе одговара по 15 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото заради неговата претпоставена улога во убиствата на стотици хрватски цивили ...
| | веќе видена | слични

Полициски сили се поставени на сите точки од притворот во кој се наоѓа Горан Хаџиќ па се аеродромот од каде треба да отпатува за Хаг. Белградските улици ги надгледувале специјалци, а дел од градот од притворот до аеродромот е блокиран. Хаџиќ вчера во писмена форма се откажа од правото на жалба на одлуката за екстрадиција во Хаг. Хаџиќ по апсењето побарал посета на членовите на семејството, сопругата и децата, но и љубовницата со која живеел во последните неколку години со која има четири годишно дете. Тој е обвинет за злосторства против човештвото, кршење на законите и обичаите на војување. Обвинението го терети за “соучество во здружен злосторнички потфат во Хрватска од јуни 1991 до декември 1993 година на чие чело бил Слободан Милошевиќ, а чија цел било присилно и трајно отстранување на несрпско население на приближно една третина од Хрватска, и прогон и убиство на Хрвати и друго несрпско население во Вуковар, Даља, Ердут, Ловас и селото Клис“ Уапсен е на 19 јули во селото Крушедол во текот на состанок ...
| | веќе видена | слични

Горан Хаџиќ, поранешниот лидер на хрватските Срби и последен хашки бегалец, во текот на седумгодишното бегство и криење од властите повеќе време поминувал во Русија, отколку во Србија Во криењето му помагале воени профитери, свештеници и луѓе блиски до Јовица Станишиќ, бившиот шеф на српската служба за државна безбедност, пишува „Блиц“. - За време на криењето Хаџиќ двапати ја посети Русија, и тоа престојувајќи по неколку години. Парите и поддршката за криење ги добивал и од луѓе на кои во текот на воените судири во 1990-тите им овозможил да тргуваат на територијата на источна Славонија, Барања и западен Срем. Тие воени профитери тогаш станаа влијателни луѓе и сега му ги враќале услугите - нагласил за „Блиц“ српски претставник запознаен со потрагата по Хаџиќ. Според него, на Хаџиќ од почетокот од криењето многу му помагале луѓе блиски на Станишиќ и неговиот заменик Франк Симатовиќ. - Хаџиќ одлучил да се крие делумно и поради фактот дека пред Хашкиот трибунал би се бранел дека имал само формална власт како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 63 | | | веќе видена

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 94 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен последниот хашки бегалец Хаџиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: