Во Македонија на старо најмногу се купува „фолксваген голф“

Германските автомобили го имаат приматот кај граѓаните што се заинтересирани за купување половни возила. „Фолксваген“ е најпродаван автомобил во Македонија, и тоа „голф“ е убедливо прв на листата, а потоа следува „поло“. Главна причина за ваквиот избор е што луѓето се убедени дека на германскиот квалитет му нема рамен, па кој било германски автомобил е најиздржлив и најдолго ќе служи без поголеми поправки. Плус и деловите за нив се лесно достапни и со релативно прифатливи цени. Но, главниот аргумент при носењето одлука каков и кој автомобил да се купи е цената. Kризата во државата им ги смени приоритетите на граѓаните, кои сега се водат од други критериуми при купувањето половно возило, па с` почесто се одлучуваат за поевтин, а релативно добро одржан и издржлив автомобил. Дури потоа се гледаат големината, луксузот и удобноста, опременоста на автомобилот. Иако не е мал ни бројот на оние што бараат полуксузни возила, како, на пример, џипови, за кои се подготвени да платат и над 10.000- 12.000 евра. Искуствата ...
| | веќе видена | слични

Производителите на автомобили западнаа во блага паника кога Google ги пушти своите самовозечки двоседи по калифорниските улици. По три години, роботските автомобили се повлекуваат. Тестирањето е завршено, но технологијата нема да остане неискористена. Впечатливите топчести автомобили на гигантот Google се повлекуваат по три години од нивното прво појавување по улиците. Малечките двоседи со електричен погон и технологија за автономно возење не беа ниту планирани да се произведуваат во голема серија, туку се користеа исклучиво за тестирање. Сестринската компанија Waymo во иднина ќе се посвети на продавање на својата технологија на големите производители на автомобили. Итало-американскиот концерн Fiat Chysler може да биде еден од нив. Повеќе од 500 минивани Pacifica се опремени со „автопилотот“. Семејствата во Аризона може да се пријават за користење на овие возила во секојдневието. Светот очекуваше Google да воведе револуција во градскиот превоз Google го претстави сопствениот автомобил во 2014 година. Тоа не ...
| | веќе видена | слични

Започна ерата на Илон Маск и неговите електромобили, кој прв ја започна револуцијата во автомобилската индустрија на глобално ниво. Tesla Inc. е првата компанија што започна со масовно производство на неколку модели на електрични автомобили, кои беа ултра-скапи и недозволиви за пошироките маси. За таа цел, компанијата лансираше и поевтини модели. Возилата со погон на електрична енергија ги има вкупно 2 милиони во цел свет, при што Норвешка (29%) и Кина (40%) имаат највисок процент. Растот на продажбата беше поголем во 2015 со 77%, отколку во 2016 година со 60%, но тоа не е факт што ги загрижува компаниите, затоа што допрва доаѓа ерата на електрични автомобили. Субвенциите и бесплатните паркинзи се главната стимулација и причината зошто се зголемува продажбата на електромобилите, кои не го загадуваат воздухот. Во Македонија се уште интересот за електрични автомобили е на многу ниско ниво заради стандардот, иако имаме заинтересирани за ваков вид на возила, т.е. има иницијатива од Електромобилност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ваквата тенденција се јавува само по пет години, откако првиот електромобил се симна од производната линија,. Бројот на електрични автомобили на патиштата во светот се зголеми на два милиона во текот на минатата година, покажуваат податоците на Меѓународната агенција за енергетика (ИEA). Ваквата тенденција се јавува само по пет години, откако првиот електромобил се симна од производната линија,.
| | веќе видена | слични

Бројот на електрични автомобили на патиштата во светот се зголеми на два милиона во текот на минатата година, покажуваат податоците на Меѓународната агенција за енергетика (ИEA). Ваквата тенденција се јавува само по пет години, откако првиот електромобил се симна од производната линија. Најголем број од електричните возила, 40% од вкупната светска продажба е во Кина. Најчест учесник во сообраќајот електричните возила се во Норвешка. Околу 29% од сите возила се електрични. Главна причина за олкавото учество се предностите кои ги добиваа возачите на електрични возила, како бесплатни паркинзи или можност за возење во автобуска лента и поевтино регистрирање. Дополнително Норвешка и субвенционира дел од возилата. Клучна за поголемата продажба на електричните возила е цената. За намалување на цената може да помогне зголеменото производство на електрични возила. Ова ќе овозможи поевтино да производство на батериите, а со тоа и би се намалила севкупната цена на возилото. До 2020 година бројот на електрични возила на ...
| | веќе видена | слични

Електричните возила започнуваат да го добиваат своето место во светот. Во моментов на улиците има над 2 милиони електрични возила. Лидери по бројот на електрични автомобили на улиците се Норвешка и Кина. Бројката делува поголема отколку што е вистинската состојба на пазарот. Единствено 0.2% од возилата се електрични. Можеби поголем проблем е трендот на намалување на растот на продажба на електрични возила во 2016 година, во однос на 2015 година. Во 2015 година овој раст е 77%, а во 2016 година, 60%. Најголем број од електричните возила, 40% од вкупната светска продажба е во Кина. Најчест учесник во сообраќајот електричните возила се во Норвешка. Околу 29% од сите возила се електрични. Главна причина за олкавото учество се предностите кои ги добиваа возачите на електрични возила, како бесплатни паркинзи или можност за возење во автобуска лента и поевтино регистрирање. Дополнително Норвешка и субвенционира дел од возилата. Се чини дека кога ќе им ги одземат придобивките на купувачите на возила, интересот за ...
| | веќе видена | слични

Извршните директори на компании од нафтената и автомобилската индустрија предупредуваат дека ги очекува иднина во која паричните текови може сериозно да им се намалат, пренесува „Ројтерс“. Владите на Индија и Kина се обидуваат да се справат со проблемот со загадувањето, да го намалат увозот на нафта и да извојуваат удел на пазарот во брзорастечкиот пазар за еколошки автомобили со зголемување на продажбата на електрични автомобили. Kина, на пример, цели барем една петтина од продадените возила, кои се очекува да достигнат 35 милиони годишно до 2025 година, да користат алтернативно гориво. Индија за возврат планира порадикални мерки. Влијателен владин тинк-тенк подготвува план сите возила во земјата да бидат заменети со електричен до 2032 година. - Ќе видиме јасно поместување на фокусот кон електричните автомобили. Тоа е потпомогнато од законодавството, па индустријата на електричните автомобили веќе е нешто вообичаено - коментира Вилко Старк, потпретседател за стратешко планирање на „Дајмлер“. Оваа компанија ...
| | веќе видена | слични

Во следните осум денови, низ питорескните предели во Швајцарија се вози седмото издание на „Вејв Трофи“, најголемо рели со електрични автомобили во светот. Тука нема победници, целта е да се докаже дека електричниот погон е целосно применлив во секојдневието. Сопственици на автомобили, мотоцикли и велосипеди со електричен погон, до 17-ти јуни ќе возат по етапата на седмото „Вејв Трофи“ , најголемото рели посветено на погонот на струја. Вкупно 110 тимови од десет држави ќе извозат 1.600 километри низ најубавите предели во Швајцарија. За полнење на батериите се користи исклучиво енергија од стопроцентно обновливи извори, односно од енергијата на сонцето, ветрот, водата и од биомасата. Изјавата на Норвежанецот Роберт Кристенсен најдобро говори за ентузијазмот на учесниците: „Вејв е можност да се посетат места што никогаш не би ги посетиле и да се запознат луѓе што никогаш не би ги запознале“. Кристенсен веќе четврта година учествува на релито. Рели со електрични автомобили: Дружење, авантура и забава за сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дали Германците се навистина „многу, многу лоши“, како што тврди претседателот на САД кога говори за германскиот извоз на автомобили? Трамп ја заобиколува вистината и не споменува дека Германците произведуваат во САД „Погледнете ги само тие милиони автомобили кои Германците ги продаваат во САД. Страшно! Но, ние ќе го сопреме тоа“, изјави Доналд Трамп неодамна по средбата со претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск. Германската автомобилска индустрија засега не реагира. А вистината е следната: германските автомобилски компании во своите американски погони минатата година произвеле 850 илјади автомобили, што е четири пати повеќе отколку во 2009. Од таа бројка, само две петини се продаваат во САД, а останатото е извоз. Значи, германските компании извезуваат половина мипион автомобили од своите погони во САД. Германската индустрија на автомобили заедно со набавувачите, во САД вработува повеќе од 100 илјади луѓе. „Најголем извозник на автомобили од САД не ...
| | веќе видена | слични

Honda Motor за прв пат ги истакна своите планови врзани за развој на автономни возила од ниво 4, а кој ќе се појават на улиците до 2025 година. Откривајќи го својот среднорочен стратешки план Vision 2030, Honda нагласува дека ќе ја зголеми координација помеѓу секторите за истражување и развој, набавка и производство, за да се оптимизираат трошоците за развој. Јапонската марка потврдува дека нејзиниот императив е поглед во иднина зад конвенционалните возила, со цел да се преживее во индустријата која забрзано се трансформира во индустрија на електрични и автономни возила. Honda веќе ги најави своите планови за лансирање на автономен модел до 2020 година. Новата цел е создавање на градски автономни автомобили. „Ние апсолутен приоритет ставаме на електрификација и напредни технологии за безбедност“, вели шефот на Honda, Такахиро Хачиго. Развојот на нови погонски технологии, роботика и услуги управувани од вештачка интелигенција, како и нови енергетски решенија, се на врвот на листата на приоритети на Honda во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Македонија на старо најмногу се купува „фолксваген голф“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: