Гонзалез задоволен од резултатот и освоените бодови

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез по триумфот над Јапонија во првиот меч на СП 2019 попладнево изјави дека првиот меч на голем турнир секогаш е тежок, но дека се среќни од победата. Македонија забележа победа со девет голови разлика и дојде до очекуваниот триумф, а шпанскиот стратег го посочи голманот Борко Ристовски како еден од „виновниците“ за успешниот почеток на континенталниот собир. – Првиот меч на секој голем турнир е тежок, но среќни сме за победата. Борко бранеше фантастично во првото полувреме и ни помогна да се одлепиме. За настап на СП неопходно е голманите да се во најдобра форма. Примвме 29 голови но и покрај тоа сум задоволен од резултатот и освоените бодови. Сега го забораваме овој дуел, одиме понатаму кон следниот противник. Ова е само прв дуел и нема простор за преголемо славје, изјави Гонзалез по мечот. Во однос на изборот на играчи, Шпанецот изјави дека играат оние што се најдобри. – Ние имаме играчи што се поквалитетни и тие играат повеќе. Не ми е важно ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалез на пресот по мечот со Исланд изјави дека ракометарите одиграле добро прво полувреме, благодарение на одбраната и голманот Борко Ристовски, но во второто се почувствувал заморот, што доведе до неуспех да се пласираме во следната фаза на Светското првенство. – Во првиот дел бевме одлични. Нашата одбрана беше добра на чело со Ристовски. Како и секогаш – во првото полувреме бевме подобри, а во второто игравме послабо. Мислам дека во второто полувреме бевме уморни. Мора да ја прифатиме реалноста, Исланд има одлични млади ракометари и тие денес тоа го покажаа. Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме. Пробавме со „7 на 6“, потоа и со „6 на 6“, имавме шанса до самиот крај благодарение на одбраната, но ниту тоа не беше доволно, изјави Раул по мечот Шпанецот додаде дека не знае дали младите ќе добијат шанса во Келн и дека уште е рано за комбинации. Македонската репрезентација по денешниот пораз ги продолжува натпреварите во Келн, откако ќе се бори за пласман од 13-16. ...
| | веќе видена | слични

Македонија вчера доживеа пораз од Исланд и така не успеавме да обезбедиме место во главната фаза на Светското првенство. Нашиот селектор Раул Гонзалез во последните 15 минути се обиде да ја промени тактиката, сепак ниту тоа не ни донесе позитивен резултат. Во првиот дел одигравме одлично и имавме и предност, но сепак во вториот дел Исланд ја зацврсти одбраната и имавме период од девет минути без постигнат погодок. Свој коментар за натпреварот даде и тренерот Раул. „Навистина не би можел да кажам каде го изгубивме овој натпревар. Тешко беше од самиот почеток и се залагавме 100%. Во првото полувреме Борко беше одличен се функционираше, но потоа во вторите 30 минути изгледавме изморено. Мораме да бидеме искрени и да кажеме дека тие беа подобри. Игравме „7 на 6“, потоа сменивме и во „6 на 6“ се надигрувавме до самиот крај, сепак не успеавме“, изјави Раул после натпреварот. Македонија после овој пораз ќе разигрува од 13-та до 16-та позиција. Раул: Игравме „7 на 6“, пробавме и „6 на 6“, но не успеавме
| | веќе видена | слични

Раул Гонзалес се обиде да го надмудри својот колега од исландската клупа, но денеска не успеја. Македонија загуби со 22-24 и покрај тоа што момците се бореа до последно. Македонскиот селектор вели дека репрезентативците се умориле од жестоките физички дуели со Исланѓаните, дека во второ полувреме се обидувавме, но - толку можевме вечерва против Исланд. Беше тешко за нас, игравме 100 проценти во првото полувреме, бевме одлични, но во вториот дел се изморивме во дуелите со нивната цврста одбрана. Да бидеме искрени, тие беа подобри од нас денеска. Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме. Пробавме со седум на шест, потоа и со шест на шест, имавме шанса до самиот крај благодарение на одбраната и на одличниот Борко, но и тоа не беше доволно, истакна Раул.
| | веќе видена | слични

Раул Гонзалес во последните 15 минути од мечот со Исланд се обиде да ја промени својата тактика и нашата репрезентација се обиде со систем „6 на 6“, но сепак ниту тоа не ни донесе посакуван резултат против силните Исланѓани кои делуваа доста посвежо и поорганизирано во второто полувреме. Првиот дел беше комплетно во наша полза и го контролиравме мечот се до 40-та минута од средбата, но откако Исланд за првпат поведе по воведните 1:0, Македонија во продолжение ниту еднаш не успеа да дојде до водство. Капитенот Кире Лазаров по поразот од „рибарите“ застана цврсто во одбрана на селекторот Раул Гозналес за секоја негова одлука на овој мундијал, а по изјавата на нашиот лидер во играта, своја изјава на пресот даде и шпанскиот стручњак. – Навистина не може да се каже каде точно го загубивме овој меч. Беше тешко за нас од почетокот, игравме максимално и се залагавме 100-процентно во првиот дел. Бевме одлични, функциониравме и Борко беше одличен на голот. Но, во вториот дел изгледавме изморено. Се изморивме од ...
| | веќе видена | слични

Селекторот Раул Гонзалез вели дека направиле се за да се пласираат во следната фаза, но уморот го направил своето во второто полувреме, а Исланд го оцени како поквалитетна селекција од нас. Македонија не го доби клучниот меч со Исланд, загуби и не избори пласман во следната рунда.„Беше тешко за нас, игравме 100 проценти во првото полувреме, бевме одлични, но во вториот дел се изморивме во дуелите со нивната цврста одбрана. Да бидеме искрени, тие беа подобри од нас денеска. Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме. Пробавме со седум на шест, потоа и со шест на шест, имавме шанса до самиот крај благодарение на одбраната и на одличниот Борко, но и тоа не беше доволно“, изјави Раул Гонзалес.Македонија се сели во Келн каде ќе разигрува за паласман од 13 до 16 место.
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Не успеавме да обезбедиме место во меѓу 12-те најдобри репрезентации на Светското првенство, Исланд ни застана на патот, не совлада со 24-22 и не прати во Президен Купот, а таму ќе не чека селекцијата на Русија. „Честитки до тимот на Исланд за добрата игра. Беше тешко за нас, игравме 100%, во првото полувреме бевме одлични, но во вториот дел се изморивме во дуелите со нивната цврста одбрана. Да бидеме искрени, тие беа подобри од нас денеска. Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме. Пробавме со седум на шест, потоа и со шест на шест, имавме шанса до самиот крај благодарение на одбраната и на одличниот Борко, но и тоа не беше доволнo“, рече Раул Гонзалез.
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Минхен , Стеван Цаневски Раул Гонзалес и македонската репрезентација го претрпеа третиот пораз во низа на овој светски шампионат, не успевајќи да се пласираат во втората рунда од СП 2019. „Честитки до тимот на Исланд за добрата игра. Беше тешко за нас, игравме 100%, во првото полувреме бевме одлични, но во вториот дел се изморивме во дуелите со нивната цврста одбрана. Да бидеме искрени, тие беа подобри од нас денеска. Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме. Пробавме со седум на шест, потоа и со шест на шест, имавме шанса до самиот крај благодарение на одбраната и на одличниот Борко, но и тоа не беше доволно“ – истакна Гонзалес.
| | веќе видена | слични

За ракометната репрезентација на Македонија денешниот дуел против Исланд е клучниот за пласман во следната фаза, затоа сите очи на јавноста ќе бидат насочени играта на нашата репрезентација. Двете победи на стартот против Јапонија и Бахреин, беа заменети со поразите од фаворитите Хрватска и Шпанија. Исланд е квалитетен состав но секако не е на рамниште на претходните ривали. нашиот селектор раул Гонзалез откако увиде дека вчера нашиот тим го загуби ритамот на дуелот со Шпанија, се реши да ги повлече играчите од првата постава и да ги одмори. - Исланд е квалитетна репрезентација, но верубам дека можеме да стигнеме до победата и да ја оствариме целта. Мора да ја подобриме реализацијата на шансите кои ги создаваме, т.е. зицерите да бидат реализирани. За да победиме ќе треба да ја повториме играта од првиот дел против Шпанија, така шансите ни е поголеми - ова за нас е како да играме финале, потенцираше македонскиот селектор Раул.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот селектор Раул Гонзалес, поради начинот на кој игра репрезентацијата на Светското првенство, добива сè повеќе критичари. Најмногу забелешки имаат оние на кои ракометот им е професионална определба, и тоа на тврдоглавото форсирање на играта во нападот 7 на 6. Веселин Вујовиќ во колумна напиша дека Раул се однесува како Македонија да му е попатна станица и му изгледа како човек што со душа чекал да заврши првенството за да може да ѝ се посвети на работата во Пари Сен Жермен. Македонија синоќа одигра одлично во првото полувреме против Шпанија, а потоа ракометарите исчезнаа од теренот и „црвената фурија“ забележа лесна победа (21:32). Играта и тактичката определба го натера на социјалните мрежи со коментар да се огласи и тренерот на Охрид, Горан Андоновски. „Со 7 на 6 за 2 минути загуби меч. Утре пак нека игра 7 на 6 поради нечие его да ни докажува дека е во право. Кој стигне си игра мајтап со Македонија. Да беше селектор Македонец, ќе го сменевте на полувремето. Не зборувам само за Руал, срамен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 210 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 258 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гонзалез задоволен од резултатот и освоените бодови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: