Арсенал и Венгер на Маракана – Што мисли тренерот на Арсенал за Ц.Звезда (видео+фото)


Тренерот на Арсенал, Арсен Венгер изјави дека верува во неговиот тим на претстојниот натпревар против Црвена Ѕвезда. Натпреварот е од 3.коло од Лигата на Европа во рамките на групата Х, а Венгер тренира на Маракана. Венгер верува дека ,,Топџиите,, ќе пружат добра игра и покрај големите критики. “Знаеме кои сме и покрај критиките. Имаме шест победи и еден нерешен резултат на последните седум натпревари. Ова е модерен фудбал и сето тоа е составен дел од него. Ги сакам моите играчи, верувам во нив”, изјави Венгер во Белград. Венгер беше прашан, дали со натпреварувањето во Лигата на Европа го вози патот до Лигата на шампионите? Венгер изјави дека не размислува за тоа. ”Секој натпревар е подеднакво важен и во секој се бориме за трофеј. Секаде се обидуваме да дадеме се од себе,” изјави Венгер. На стадионот “Рајко Митиќ” се очекува пеколна атмосфера. На трибините ќе има повеќе од 50.000 гледачи. “Поддршката е секогаш нешто позитивно, и сигурно за секој тим ќе биде дополнителен импулс. ”Ние се носиме и справуваме со ...
| | веќе видена | слични

На вчерашниот дерби натпревар меѓу Црвена Звезда и Спартак Суботица,кој заврши во корист на ,,црвено-белите” со резулат од 1-0, многу малку недостастуваше голманот на Звезда Милан Борјан уште на почетокот на мечот да стане светски мега хит со потегот кој многу ќе ги чинеше Звезда. За среќа се извлече во последниот момент…..
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ имаше скромен учинок од шест поени и 4 скока во поразот на Црвена Звезда од Химки со78:85 во меч од Евролигата. Рускиот состав имаше блескави минути на почетокот од третиот период и со серија од 18:2 го одлучи победникот. Српскиот првак успеа некако да стаса до 4 поени негатива, но не најде рецепт за победа. Ова е втор пораз во само неколку дена за „црвено-белите“, по загубените бодови во АБА лигата против Цедевита.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Црвена звезда загубија во третото коло во Евролигата. Белградскиот тим вечерва е поразен во Русија од Химки 85:78 (20:28, 23:16, 21:11, 21:23). Химки максимално го искористи распоредот, според кој во првите три натпревари играше на домашен терен и во пресрет на гостувањата кај Реал и Олимпијакос има три победи. Црвена звезда од од друга страна има скор една победа (Барселона) и два порази (Жалгирис, Химки). Црвена звезда одигра исклучително цврсто во одбраната во првото полувреме, константно беше во предност, максималната изнесуваше девет поени, а по две четвртини тимот на Перо Антиќ имаше минимална предност 43:44. Блескаше во првиот дел кај Црвена звезда Џејмс Фелдин со 12 поени. Химки во третиот период тргна агресивно, а резултат на таквата игра беше најпрвин серијата 8:0, а потоа и 17:4 за шест минути игра. Црвена звезда се обиде да се врати во мечот, до крајот три пати успеа да се доближи на негатива од четири поени, последен пат тоа беше на две минути и 40 секунди, кога Џејмс Андерсон ...
| | веќе видена | слични

Црвена Звезда не успеа да го изненади Химки на гостувањето во Русија, иако одигра добро прво полувреме на средбата одиграна во рамките на Евролигата. Перо Антиќ и неговите соиграчи немаа сили за пресврт иако на нешто повеќе од две минути до крајот имаа четири поени негатива, за на крајот Химки да слави со резултат 85:78 за своја трета победа, односно втор пораз за гостите од Србија. Антиќ го заврши натпреварот со 6 поени и 4 скока, а најефикасен во редовите на Црвена Звезда беше Бјелица со 15 поени.
| | веќе видена | слични

Втор пораз на Црвена звезда во Евролигата откако вечерва загуби на гостувањето кај Химки со 85:78, „црвено-белите“ имаа одлично прво полувреме, но паднаа во продолжението.Перо Антиќ и Црвена звезда го забележаа вториот пораз во третото коло од Евролигата, загубија во Москва со седум поени разлика.Звезда одлично го почна натпреварот и ја доби првата четвртина со осум поени разлика, 28:20. Во втората падна, но на одморот имаше предност од 44:43.Победникот беше решен во третиот период во кој српскиот тим имаше неверојатен пад и ја загуби четвртината со 21:11. Во последните десет минути Химки само рутинирано го приведе мечот до крајот и со победа ја оправда улогата на фаворит. Конечниот резултат гласеше 85:78.Перо Антиќ на паркетот помина нешто повеќе од 18 минути за кои реализираше шест поени, имаше четири скока и две асистенции. Најефиасен во тимот на Звезда беше Бјелица со 15 поени. Во составот на Химки, Џејмс Андерсон постигна 24 поени.
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ и Црвена звезда го претрпеа вториот пораз во рамките од Евролигата, губејќи на гостувањето против Химки со 85-78. „Црвено-белите“ имаат за што да жалат бидејќи во првото полувреме беа подобар противник, но сепак му дозволија на домашниот тим да се приближи и на одмор да се замине со минимална предност на Црвена звезда од 43-44. На самиот почеток од третата четвртина српскиот првак поведе со 42-46, но потоа следеа „црните“ пет минути за овој тим, Химки во овој период направи серија од 18-2, стигна до убедлива предност и на крајот забележа победа. Антиќ и соиграчите храбро се вратија во завршницата, стигнаа до четири поени негатива, но немаа сили за целосен пресврт. Македонскиот кошаркар го заврши мечот со шест поени, четири скока и две асистенции, а најефикасни кај „црвено-белите“ беа Фелдин со 14 и Рочести со 13 поени. Најдобри поединци во редовите на Химки, за кого ова беше трета победа во низа, беа Андерсон со 24 поени и Швед со 18 поени и 9 асистенции.
| | веќе видена | слични

Нема време за одмор за кошаркатите на Црвена Звезда, па и за нивниот предводник на теренот, Перо Антиќ. По неуспешното гостување во Загреб, АБА шампионот патува за Москва каде утревечер го чека уште еден тежок меч, оној против Химки Во Подмосковието и едне и тоа како добро познат лик за нашиот интернационалец – Јоргос Барцокас, тренерот со кој соработуваше како играч на атински Олимпијакос. Сегашниот прв тренер на Химки и тоа како добро знае од каде ќе им доаѓа најголемата закана. „Имаат одлични центри, Антиќ и Бјелица, кои добро се движат на теренот и на кои треба да обрнеме големо внимание. Можат да играат и надвор и внатре. Ни треба специјална подготовка за овој натпревар, не само тактичка, туку и психолошка. Без оглед ан тоа дали играме дома или на гости, мораме да бидеме стонастотно спремни "- бара максималност од своите играчи Барцокас.
| | веќе видена | слични

Имавме малку расположени кошаркари што знаат како се бранат боите на клубот и кога ќе ве стаса заморот. На Антиќ, Рочести, Лазиќ и Бјелица можам да им дадам кредит за играта и борбеноста против Цедевита, вели тренерот на „црвено-белите" Душан Алампиевиќ. „Останатите заслужуваат само критика. Ги знам нивните капацитети, но вечерва потфрлија. Покажуваме лоши манири веќе вторпат по евролигашки меч. Кога можат Антиќ и останатите поискусни, ќе можат и помладите“, додаде Алемпиевиќ. Црвена Звезда го претрпе вториот пораз во АБА лигата во пет кола, а подбри беа загрепчани од Цедевита со 79:74. Антиќ беше трет стрелец на белграѓани со 11 поени, а имаше и 6 скокови.
| | веќе видена | слични

Црвена Звезда претрпе нов пораз на Јадранот, вечерва во Загреб од Цедевита во ново дерби за „црвено-белите" и нашиот Перо Антиќ. По блескавата победа во Евролигата против Барселона, белграѓани повторно налетаа на мина во АБА лигата и сега имаат два порази, по оној од Будуќност. Цедевита беше подобра и славеше со 79:74. Антиќ одигра солидно и беше трет стрелец кај гостите со 11 поени и 6 скока. Рочести беше најефикасен кај поразениот состав и на мечот со 18 поени, а Муса кај домаќините постигна 17 поени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арсенал и Венгер на Маракана – Што мисли тренерот на Арсенал за Ц.Звезда (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: