Анкета: Висока заинтересираност кај граѓаните за спорот околу името


Проблемот со името, лично, е важно или многу важно прашање за 77% од граѓаните во Македонија. За далеку помалку жители на земјава, 20%, прашањето е неважно или воопшто не е важно. Не само што граѓаните сметаат дека прашањето е важно, туку речиси исто толку, 75%, сметаат и дека треба да се реши веднаш. Ова се дел од резултатите од анкетата која од 1-ви до 21 март ја спрове де невладината Евротинк, во соработка со агенцијата М-Проспект, а за која се дебатираше во синоќешното издание на емисијата 360 Степени . Мислам дека овие бројки се резултат на политиките на новата влада, која е многу одлучна во процесот на изнаоѓање на решение на спорот со името и интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО “, оцени Ибрахим Мехмети. Анкетата бележи и значителен раст на оптимизмот дека Македонија ќе стане членка на ЕУ. Речиси една третина од граѓаните сметаат дека тоа може да се случи во следните 5 години иако тоа е технички невозможно. Граѓаните не можат сега премногу да анализираат колку време трае овој процес на ...
| | веќе видена | слични

Значителен дел од Французите, околу 44 отсто, се разочарани од политиките што ги спроведува претседателот Емануел Макрон, што е двојно поголем пад на неговиот рејтинг за само десет месеци, покажува истражувањето на јавното мнение на социолошкиот институт Elabe чиишто резултати во неделата ги објави телевизијата BFMTV. Во коментарот на телевизијата особено се истакнува податокот дека два месеца по изборот на Емануел Макрон на чело на Француската Република, бројот на незадоволните од неговите политики изнесувал речиси двојно помалку, односно само 21 отсто. Сегашното истражување, исто така, покажало дека само 20 отсто од испитаниците се задоволни од работата на Макрон, додека 36 проценти сметаат дека е сѐ уште рано да се оценува неговото извршување на должноста шеф на државата. Според показателите добиени во текот на анкетата, најмногу разочарани од активностите на Макрон се жителите на малите градови и селските средини. Незадоволството, исто така, е изразено и кај пензионерите, коишто негативно се изјаснувале ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според истражувањата на „Евротинк“, направени во периодот од 1 до 21 март на 1.043 испитаници, зголемен е бројот на граѓани што сметаат дека Македонија треба да влезе во Европската Унија, дури 70 отсто од испитаниците сметаат дека Македонија е на вистинскиот пат.  Во споредба со 2015 година, процентот на овие граѓани се зголемил 3 отсто, од кои најголем број во последната година. Исто така, зголемен е и бројот на оние што мислат дека Македонија ќе успее да се интегрира во ЕУ во наредните 5 години, односно 32 отсто од испитаниците, што е 3 отсто повеќе од претходната година. Невладината „Евротинк“ исто така направи истражување и за договорот што Македонија го потпиша со Бугарија за добрососедство. Од ноември минатата година до март оваа година позитивната оценка од граѓаните за овој договор се зголемува, а негативната опаѓа. Речиси 49 отсто од граѓаните во март договорот со Бугарија го оцениле како позитивен за разлика од ноември кога само 30 отсто од граѓаните сметале дека договорот со соседна Бугарија е ...
| | веќе видена | слични

Иако нивната држава во тековните разговори за разликата за името постојано зборува за некаков иредентизам на северниот сосед, само 2,5 проценти од Грците ја сметаат Македонија закана за Грција. Според резултатите од истражувањето на јавното мислење од Грчка фондација за европска и надворешна политика (ЕЛИАМЕП), секој втор Грк, односно 50,5 пеоценти, како закана за неговата земја ја гледа Турција, но процентот паѓа и покрај актуелните тензии меѓу двете земји по апсењето на двајцата грчки војници и нивно држење во притвор во Едрене. За 4,5 отсто од анкетираните, пак, Германија претставува закана за Грција.
| | веќе видена | слични

Мнозинството Македонци и Грци сметаат дека е важно веднаш да се најде решение за спорот за името и дека одложувањето на разрешувањето ќе биде на штета на државата, покажуваат анкетите на јавното мислење кои во Македонија ги спроведе Центарот за европски студии во партнерство со Фондацијата Фридрих Еберет, а во Грција фондацијата за надворешна политика „Елиамеп“. На прашањето: „Колку е важно веднаш да се изнајде решение за спорот за името?“, 44 проценти од Македонците одговориле дека е „многу важно“, а 31 процент дека е „важно“. Во Грција, 53 проценти одговориле дека е „многу важно“ веднаш да се изнајде решение за спорот, а 19 проценти дека е „важно“. На прашањето дали верувате дека одложувањето на разрешувањето на спорот е на штета на државата?, 61 процент од Македонците одговориле потврдно, а кај Грците 56 проценти. Речиси идентичен е процентот на Македонци и Грци кои на прашањето, какви се односите меѓу двете земји, одговориле „ниту добри, ниту лоши“- 50 проценти во Македонија и 57 проценти во Грција. ...
| | веќе видена | слични

Речиси 30 % од Македонците веруваат дека најголемата закана доаѓа од Грција. Потоа следуваат Албанија и Косово. На истото прашање анкетираните во Грција одговориле дека на врвот на листата на непријатели е Турција. Закана од Македонија препознаваат само 2,5% од Грците. Според анкетното истражување во Грција, најголема закана за нив е Турција. Од друга страна Македонците токму во оваа држава препознаваат најголем пријател. Потоа следуваат Србија, Русија, Германија. Прашањето дали е многу важен или неважен проблемот кој Грција го има со нашето уставно име, речиси 43% од Македонците одговориле дека за нив лично е многу важно. Ваков одговор дале 65 % од анкетираните Грци. Речиси подеднакви се процентите на одговорот на прашањето колку е важно веднаш да се изнајде решение за спорот со името, односно за опцијата „многу важно“ се изјасниле 53% од анкетираните во Македонија, односно 44 одсто во Грција. Речиси 68 % од анкетираните во Македонија не патувале во Грција во последните 3 години. Најголемиот број од оние ...
| | веќе видена | слични

Во дебатата на „360 Степени“, тема беше перцепцијата на јавноста за Договорот за Бугарија и за евентуалниот договор со Грција во спорот за името. Притоа беше изнесен податокот за поддршката на Договорот за Бугарија на крајниот Исток, чии граѓани пак се порезервирани во однос на евентуално решавање на прашањето за името со Грција. Според Андреја Стојковски од Центарот за европски стратегии Евротинк, смета дека за жал, овие прашања граѓаните не ги поврзуваат двете прашања, односно размислуваат засебно и ги слушаат центрите на моќ или дефамацијата којашто ја добиваат од политичкото лидерство. На зебелешката дека во однос на македонскиот јазик, ставот на Грција во однос на овие теми е почист во смисла на тоа дека признаваат оти нашиот јазик е различен и од српскиот и од бугарскиот и дека во Македонија живее етникум различен и од Србите и од Бугарите, но дека проблемот е како тоа се именува, додека Бугарија има проблем да признае автономност на јазикот и дека овде има засебна етничка група, Стојковски укажува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 267 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, денеска е во посета на граѓаните на Валандово, Дојран, Богданци, а во Гевгелија ќе се одржи отворена ...
сите 147 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкета: Висока заинтересираност кај граѓаните за спорот околу името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: