Огнена планета на која температурата е 4.000 степени

Научниците откриле огнена, скоро вжештена планета, каде што температурата на површината изнесува над 4.000 степени. Таа е топла речиси како Сонцето. Тоа е делумно поради тоа што и ѕвездата домаќин на планетата Kелт-9б и самата е топла, а делумно бидејќи таа непозната планета е многу близу до неа и потребни ~ се само два дена да ја премине својата орбита. Таквата близина значи дека планетата не може да постои многу долго, бидејќи радијацијата ги разнесува гасовите во нејзината атмосфера и таа исчезнува во вселената, пренесуваат светските агенции. Експертите велат дека планетата е како комета додека кружи од едниот до другиот дел на ѕвездата, што е уште еден чуден аспект на тоа откритие. Бизарен и необичен свет Веста за Kелт 9б е објавена во научното списание „Натура“, а деталите се претставени на годишниот состанок на Американското астрономско друштво во Остин, Тексас. - Kелт-9б ја откривме во 2014 година, но ни требаше многу време и самите да поверуваме дека тој бизарен и необичен свет, всушност, е планета ...
| | веќе видена | слични

phys.org - Њујорк Меѓународен тим од научници дојдоа до откритие дека Јупитер е најстара планета на земјиниот Сончев систем. Испитувајќи примероци од волфрам и изотопи на молибден од железните метеорити, тимот составен од научници од Националната лабораторија „Лоренс Лајвмор” и од Институтот за палеонтологија при Универзитетот во Минстер, пронајдоа дека тие метеорити се составени од две генетички различни небуларни (небула – облак составен од прашина и гасови) резервоари, кои коегзистираат и покрај тоа што останале раздвоени меѓу еден до три или четири милиони години по формирањето на Сончевиот систем. - Најприфатливо објаснување на вака ефикасниот механизам на сепарација тежи во настанокот на Јупитер, отварање на расцеп во дискот (површина која ја формираат гасот и прашината од ѕвездите) и спречување на размена на материјалот меѓу два резервоари, вели Томас Крујер, главен автор на извештајот објавен во списанието „Просидингс оф д Нешанл Академи оф Сајнс“. - Јупитер е најстара планета на Сончевиот систем а ...
| | веќе видена | слични

Јупитер е најголемата планета во Сончевиот систем, а сега најновото истражување спроведено од Државната лабораторија Лоренс Ливермор во Калифорнија вели дека оваа планета може да е и најстарата. Ова е првото истражување во кое научниците точно ја одредиле староста на Јупитер: 4.5 милијарди години. Исто така, тие утврдиле дека Јупитер бил клучниот фактор во формирањето на Сончевиот систем. Лидерот на истражувањето, доктор Томас Круијер објаснува дека научниците не поседуваат примероци земени директно од Јупитер. Затоа, за истражување биле искористени метеори од Јупитер пронајдени на нашата планета. Сончевиот систем е стар 4.65 милијарди години, а Јупитер е за милион години помлад. Научниците откриле дека метеорите, кои биле остатоци од астероид од Јупитер, потекнуваат од два различни резервоари на гас и прашина кои коегзистирале, но не се мешале, помеѓу милион до четири милиони години после формирањето на Сончевиот систем. Во својата рана фаза, Сончевиот систем се состоел од гас и прашина во форма на диск, а ...
| | веќе видена | слични

Јупитер е најголемата планета во сончевиот систем, но најновите истражувања велат дека можеби е и најстара. Благодарение на примероците од 19 метеорити од Земјата се претпоставува дека ова тврдење е точно. Најновите анализи го потврдуваат настанувањето на Јупитер на околу милион години по формирањето на сончевиот систем пред 4,5 милијарди години. Научниците кои ги испитувале примероците забележале дека метеоритите се создадени од две различни компоненти во сончевиот систем. „Најреалното сценарио докажува дека со појавата на Јупитер се создало раздвојување кое не дозволило да се спојат овие две компоненти“ изјави предводникот на ова истражување Томас Круџер. Сепак Круџер изјави дека овие докази се доволни за силна хипотеза која допрва треба да се докаже со уште поконкретни докази.
| | веќе видена | слични

Откриена е нова планета која е една од најтоплите било кога откриени, а која орбитира околу најсјајната ѕвезда со најголема маса која има планетарен придружник. Доколку, како што сугерира орбитата, едната страна на планетата е постојано свртена кон ѕвездата, температурите таму би можеле да достигнат 4315 °C, што е потопло отколку температурата на некои ѕвезди од типот црвени џуџиња. Ѕвездата е позната под името KELT-9, а планетата е KELT-9b. Дури и нашето Сонце е поблиску во температурата до планетата во KELT-9 системот, отколку до самата ѕвезда. Иако KELT-9b има 2.8 пати поголема маса од Јупитер, таа е значително поголема што е резултат на радијацијата од ѕвездата, и најверојатно ја испушта атмосферата во вселената оставајќи гасовита трага. Дури и најцврстите молекули во атмосферата не би можеле да ги преживеат високите температури, што ја прави атмосферата на оваа планета уникатна. Овие екстремни услови влијаат не само на атмосферата на KELT-9b, туку и на нејзината орбита, која се менува побрзо од онаа ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 354 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 289 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 341 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на Фејсбук, обвини дека власта, и покрај ветувањата, сеуште нема најдено решение за рестартирање на ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Огнена планета на која температурата е 4.000 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: