3 копии

Македонските граѓани денеска избираат пратеници за нов собраниски состав, на седмите по ред парламентарни избори Повеќе од еден милион и осумстотини илјади избирачи со право на глас имаат можност да се определат за кандидатски самостојни и коалициски партиски листи од кои се избираат 120 пратеници. Се гласа на 2976 избирачки места во шест изборни единици. Избирачките места ќе бидат отворени од 7 до 19 часот, а првичните резултати Државната изборна комисија треба да ги соопшти во рок од 12 часа по завршувањето на гласањето. Гласањето го следат повеќе од седум илјади домашни и странски набљудувачи меѓу кои Канцеларијата на ОБСЕ/ОДИХР, Парламентарното собрание на Советот на Европа, претставници на Европската унија и на Американската амбасада.
| | веќе видена | слични

Иселениците освоија три пратенички фотелји во Собранието на Македонија со само 2.579 гласа. Ова се резултати од вонредните парламентарни избори на кои за првпат избираше и дијаспората меѓу 19 кандидати од 11 политички партии. Довербата во кандидатите е просечна, одѕивот низок, а гласот во Македонија и во странство нема еднаква вредност, беа првичните оцени на партиите и на „Мост“. Луксузот наречен дијаспора, според некои анализи, ќе чини колку изборот на 27 пратеници во земјава. Сите тројца избрани нашинци од дијаспората се кандидати на ВМРО-ДПМНЕ. На Милорад Мики Додевски од Австралија за мандат му беа доволни 548 освоени гласа, на Павле Саздов од Америка 560, додека Ристо Манчев од Европа стана член на парламентот со 1.578 гласа. Од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека победата на нивните кандидати во дијаспората е убедлива. „Единствено, ВМРО-ДПМНЕ 20 години упорно работеше со македонската дијаспора и беше единствената политичка партија што 20 години имаше свои задгранични комитети и во Европа, и во Австралија, и во ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, има причини да биде задоволен од исходот на предвремените парламентарни избори на кои доби уште еден мандат од народот - трет едноподруго. Македонија, пак, набрзо ќе ја добие старо-нова десничарска влада, која сепак, нема да биде од типот на италијанските. Односно, составена од повеќе партии од македонскиот и од албанскиот блок, какви што беа прогнозите во политичките и во експретските кругови. Груевски не ги доби посакуваните 62 пратенички мандата, но освоените речиси 440.000 гласа (според прелиминарните резултати) и 56 пратеници (53 плус три од дијаспората), му овозможуваат мазно да го добие мандатот за составување влада. Во владиниот кабинет повторно ќе ги има старите коалициски партнери, инегративците на Али Ахмети. Кој со освоените 15 мандати - кои му ја потврдија доминацијата во албанскиот блок, исто така, има право да биде задоволен. Само, новата владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ нема да биде моќна како во претходниот парламент кога контролираше и ...
| | веќе видена | слични

Двете коалиции на партиските голијати - ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ги прегазија малите партии, кои се решија на соло-настап на вонредните парламентарни избори. Без ниту еден пратеник останаа не само либералдемократите на Јово Манасиевски, СДУ на Лазе Еленовски, туку и ВМРО-Народна, Обединети за Македонија, како и двете новопечени десничарски партии Демократска десница на Филип Петровски и партијата на бранителите Достоинство на Стојанче Ангелов. Лошите изборни резултати повлекоа и оставка. Прв повлече нога либералдеморкатот Јово Манасиевски, кој вети дека ќе се повлече ако неговата партија освои помалку од досегашниот број пратенички мандати - четири. Сепак, најголемо изненадување и шок предизвика дебаклот на „народњаците“ и на “обединети“, кои беа најжестоки критичари на нивната поранешна партија. Тие се споменуваа како клуч за превратот на власта, кои по отцепувањето на значаен дел од изборното ткиво на десничарската ВМРО-ДПМНЕ, требаше да бидат неизбежен дел од новата владина коалиција на чело со опозицискиот ...
| | веќе видена | слични

Жаклина Ѓорѓевиќ Изборите поминаа фер и демократски, е генералната оцена на партиите и на невладините организации што ги следеа изборите, но, сепак, и едните и другите вчера посочија на низа нерегуларности во текот на кампањата и за време на гласањето. ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека до Државната изборна комисија доставиле претставки за низа нерегуларности, главно, жалејќи се на сликање на гласачките ливчиња и агитирање на гласачките места. Од спротивниот табор предводен од СДСМ велат дека ги признаваат резултатите и не се очекува да поднесат поплаки до ДИК. Рокот за тоа истекува до денеска до 19 часот. Официјално, до ДИК, до вчера до 15 часот не стигнале приговори за нерегуларности, со исклучок, како што велат, „на известувањето од ВМРО-ДПМНЕ“. Неправилности во текот на гласањето се регистрирани и во невладината „Мост“, чии набљудувачи најчесто виделе семејно и групно гласање, но и низа други нерегуларности. На адресата на Народниот правобранител пристигнале околу 90-ина поплаки, а луѓето најчесто се жалеле на ...
| | веќе видена | слични

Малиот одѕив и поголемата конкуренција во албанскиот блок се сметаат за основни причини зошто во овој парламентарен состав Албанците ќе имаат помалку четири пратенички места. Ако во претходниот собраниски мандат партиите на Албанците имаа 29 пратенички места, според првичните резултати, во идниот состав на законодавниот дом ќе седат 25 пратеници од три партии - ДУИ - 15, ДПА - 8 и НДП - два. Партијата на Имер Селмани доживеа дебакл на првите парламентарни избори на кои учествуваше, односно не освои ниту едно пратеничко место. На вчерашниот прв ден по изборите ДУИ ја славеше освоената победа и покрај послабиот резултат од претходно. ДПА, пак, го заврши изборниот процес задоволна што, како што изјави нејзиниот лидер Мендух Тачи, се легитимирала како единствена опозициска партија на Албанците. Но, Тачи вчера призна дека направиле катастрофална грешка што не се обединиле со помалите партии во коалиција, бидејќи така би биле победници, ако се има предвид дека опозицијата во албанскиот камп има освоено 121 илјада ...
| | веќе видена | слични

Многу нови лица обезбедија влез во седмиот парламентарен состав, според првичните резултати од изборите. Финалниот распоред на силите и кадровскиот состав на идниот парламент, сепак, ќе се знае кога ќе завршат сите процедури и ДИК ќе ги објави конечните резултати. И откако дел од избраните пратеници ќе се повлечат во извршната власт или ќе се вратат на старите функции и ќе отворат простор во парламентот за следните кандидати на партиските листи. Прогнозите дека овој парламент ќе биде пофрагментиран, не се остварија. Но, изборниот скор покажува дека структурата на новата гарнитура во законодавниот дом, ќе биде поразлична од претходната, меѓу другото, и поради тоа што владејачкото мнозинство од левата страна во собраниската сала ќе има речиси двојно посилна опозиција. Мандати овој пат обезбедија само двете големи коалиции од т.н. македонски блок и три партии на Албанците (ВМРО-ДПМНЕ - 56, СДСМ - 42, ДУИ - 15, ДПА - 8, НДП -2). По десетина пратенички места на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ им ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изборите поминаа во мирна атмосфера, со голема излезност на граѓаните што придонесе за подобрување на работата на избирачките одбори при спроведувањето на процедурата на гласање. Ова е прелиминарната оценка на граѓанската асоцијација МОСТ која ги следеше изборите со 3.700 набљудувачи, покривајќи околу 70 отсто од вкупниот број гласачки места во сите шест изборни единици. Констатација на МОСТ, како што соопшти денеска на прес-конференција извршниот директор Дарко Алексов, е и дека првпат избирачките одбори во неколку наврати покажаа совесност и интегритет и со соодветна реакција спречија одредени нерегуларности да се претворат во масовна појава. Работата на Државната изборна комисија генерално беше јавна и транспарентна, а измените и дополнувањата на Изборниот законик донесени за хармонизирање на законодавството со меѓународните стандарди не беа целосно имплементирани. - Според податоците добиени од ПВТ-програмата (паралелно пребројување на гласовите), одѕивот на предвремените парламентарни избори во изборна ...
| | веќе видена | слични

На изборите 15 пратенички мандати доби ДУИ, 8 ДПА и два НДП Во новиот Парламент кој треба да се формира најдоцна за десетина дена ќе седнат 56 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, од кои тројца избрани од дијаспората, 42 пратеници од СДСМ и коалиционите партнери, 15 од ДУИ, 8 од ДПА и двајца од НДП. Ваков распоред на силите покажуваат првичните официјални резултати што ги објави Државната изборна комисија по обработката на оригиналните записници од сите избирачки комисии. Во првата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ има 9 мандати, СДСМ 8, ДУИ 2, ДПА 1. Во втората изборна единица ВМРО-ДПМНЕ има исто така 9 мандати, СДСМ 7, ДУИ 3, а ДПА 1 пратеник. Во третата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ има 12 пратеници, СДСМ 8, а во четвртата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ има 11 пратеници и СДСМ 9. Во петтата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ освои 9 мандати, СДСМ 8, ДУИ 2 и ДПА 1. Во шестата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ има 3 пратеници, СДСМ 2, ДУИ 8, ДПА 5 и НДП 2 пратеника. Според претседателот на ДИК Борис Кондарко одѕивот од вчерашното гласање во шесте ...
| | веќе видена | слични

Победник на вчерашните парламентарни избори е ВМРО-ДПМНЕ кај македонскиот политички блок и ДУИ во албанскиот. Според официјалните податоци на ДИК, партијата на Груевски освои вкупно 438.135 гласови или 40,01 отсто што значи дека има 53 пратеници од земјава и плус тројцата од дијаспората. Тоа се вкупно 56 места. СДСМ освои 368.487 гласови или 33,65 проценти што во мандати значи 42 пратеници. Кај албанските партии, ДУИ доби 115.095 гласови или 10,51% што се 15 пратеници. ДПА со 66.315 гласови, односно 6,06 проценти ќе има осум свои претставници во идниот Парламент. Партијата на Руфи Османи доби 29.966 гласови или 2,74 отсто што е еднакво на двајца пратеници. Резултатите по изборни единици се следниве: Во првата изборна единица, ВМРО-ДПМНЕ има освоено 9 пратенички места, СДСМ 8, ДУИ 2 и ДПА едно. Во втората изборна единица ВМРО-ДПМНЕ има 9 пратенички места, СДСМ 7, ДУИ 3 и ДПА 1. Во тројката ВМРО-ДПМНЕ освои 12 мандата, а СДСМ 8 пратенички мандати. Во четвртата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ освои 11, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 599 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 207 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија гласа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: