Уапсен генералниот директор на Њукасл: Голема акција на англиската полиција

Англиската полиција спроведе акција на стадионите на Њукасл и Вест Хем, поради истрага за трансферите на клубовите, јавуваат западните медиуми. Уапсен е генералниот директор на Њукасл, Ли Чарнли. Според британските медиуми, уапсени се неколку лица кои работат во професионалната фудбалска индустрија поради сомневање за затајување на данок и измами со осигурувања.
| | веќе видена | слични

Во тек е голема полициска акција на македонската полиција. Основното јавно обвинителство дало наредба за приведување на најмалку 15 лица осомничени за насилство во парламентот каде што беше извршен обид за убиство на Зоран Заев, Зијадин Села и повеќе пратеници од мнозинството. Во инцидентите беше демолирано целото собрание. Осомничените откако ќе бидат уапсени, ќе бидат однесени кај судија да дадат исказ, по што судијата ќе одлучи за евентуални мерки. Претходно полицијата побарала превземање на мерки за претпазливост односно притвор за четворицата организатори на демонстрациите. Loading...
| | веќе видена | слични

На Вест Хем и Њукасл им се заканува да ја започнат следната сезона со минус поени ако бидат прогласени за виновни за обвиненијата за даночно затајување. Неколку вработени на Вест Хем и Њукасл се приведени по полициската рација во канцелариите на двата англиски фудбалски клубови. Акцијата, која е остварена со помош на француските власти, е дел од истрага за даночни и осигурителни измами и злоупотреби при трансфери на играчи. Повеќе детали не се откриваат, откако од клубовите најавија дека целосно соработуваат со властите во текот на нивната истрага. ФА сигурно ќе почека со завршувањето на истрагата на овластените органи, по што ќе донесе одлука за тоа какви активности ќе преземе.
| | веќе видена | слични

Голема еуфорија го „тресе" Њукасл, откако само по една сезона повторно избори место во Премиерлигата. Но, радоста за големиот успех за кратко време е ставена во втор план. „Темни облаци" го покрија овој клуб. Англиските медиуми откриваат дека Њукасл е под истрага на ФА поради затајување на данок. Постојат сомненија дека овој клуб затајувал данок при продажбата на четворица играчи во претходните години. Трансферите биле доста големи, а според имињата сосема е јасно дека станува збор за некогашните најдобри фудбалери на овој тим. Како што пренесува „Телеграф", под истрага на ФА се Демба Ба, Папис Цисе, Моуса Циско и Силвиан Марво.
| | веќе видена | слични

Француските власти објавија дека постојат тајни исплати на играчи и агенти во договорите меѓу француските тимови и тимовите од Премиерлигата, откако во средата имаше претрес во просториите на Њукасл и Вест Хем. 31-годишниот Марво дојде во Њукасл од Рен во 2011 и имаше 39 настапи за тимот, пред лани да се врати во Франција вотимот на Рен. Покрај него, уапсен е и генералниот менаџер на Њукасл, Ли Чарнли, кој во саботата беше пуштен во слобода. Француските обвинители објавија дека имало 10 претреси во Франција и четири луѓе биле приведени. „Британските власти се сомневаат во тајни исплати за одредени играчи, нивните агенти или трети странки, со што се избегнало плаќање на данок на приход“, се вели во соопштението од францусктие власти. Инаку, истрагата околу даночната измама е поведена од јули 2016 година.
| | веќе видена | слични
5 копии

Британската полиција упаднаа во простории на англиските фудбалски клубови Вест Хем и Њукасл во рамки на истрага за наводно затајување данок при што се уапсени неколку луѓе, јавија британски медиуми. Според Скај, освен редовни, 180 специјалци работеле на случајот ширум Велика Британија и Франција што предизвика апсење на неколку луѓе кои работат во професионалниот фудбал. Како што се наведува, меѓу уапсените е и директорот на второлигашот Њукасл, Ли Чарнли. Во полициско соопштение се вели дека биле претресени неколку објекти на североисток и југоисток во Англија, запленети се деловни книги, финансиски извештаи, компјутери и мобилни телефони. Француската полиција им помага на британските власти.
| | веќе видена | слични

Фудбалски клубови Њукасл и Вест Хем се под истрага под сомнение за вршење на незаконски акти на пазарот и во нивниот бизнис. Според последните информации, истрагата започнала на иницијатива на даночните власти на Велика Британија, кој истражува неправилности во трансферите на лондонскиот клуб и тимот од Сент Џејмс Парк. Уапсени лица има повеќе, но најистакнато име меѓу нив е Ли Карне, директор на Њукасл. По повод истрагата во англиските клубови, официјално соопштение се издаде и од страна на британскиот Оддел за приходи и Царина (ХМРЦ). "ХМРЦ денеска нареди апсење на неколку лица поврзани со фудбалската индустрија, поради основано сомнение за измама во врска со пријавувањето на приходите и на националното осигурување. Во соработка со француските власти, инспекторите во посета на клубовите на североисток и југоисточниот дел на Англија, каде се уапсени лицата, запленети финансиски документи, компјутери и мобилни телефони. Исто така, во Франција се извршени претреси и апсења. Оваа истрага испраќа јасна порака ...
| | веќе видена | слични

Според Скај, освен редовни, 180 специјалци работеле на случајот ширум Велика Британија и Франција што предизвика апсење на неколку луѓе кои работат во професионалниот фудбал. Како што се наведува, меѓу уапсените е и директорот на второлигашот Њукасл, Ли Чарнли. Во полициско соопштение се вели дека биле претресени неколку објекти на североисток и југоисток во Англија, запленети се деловни книги, финансиски извештаи, компјутери и мобилни телефони. Француската полиција им помага на британските власти. 
| | веќе видена | слични

Во големата координирана акција на даночните органи во Британија и Франција, уапсени се неколку лица, а меѓу нив е и главниот директор на екипата Њукасл, Ли Чарнлеј. Англискиот клуб неодамна обезбеди враќање во Премиер лигата. „Полицијата уапси неколку лица кои се поврзани со фудбалската индустрија, поради сомнение за даночна евазија“, се вели во соопштението на англиската даночна полиција. Екипата на Њукасл, одби да го коментира случајот со апсењето на директорот Чарнлеј.
| | веќе видена | слични
2 копии

Англиската медиумска куќа “Би-Би-Си“ излезе со информација дека повеќе од 180 полицајци на финансиската полиција рано утрово започнале голема операција за која има за цел собирање на документацијата на неколку големи фудбалски клубови во Англија, за кои ги сомничи дека затајувале данок. Меѓу клубовите кои се најдоа на удар на финансиската полиција се наоѓаат Вест Хем и новиот премиерлигаш Њукасл како позвучни имиња во Премиер лигата и Чемпионшип. Од полицијата стигна информација дека се упасени луѓе кои се осомничени за финансиска малверзација и им е одземена документација во врска со плаќање на данок, финансиски трансакции, мобилни телефони и компјутери.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен генералниот директор на Њукасл: Голема акција на англиската полиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: