ДЕНЕСКА Е ПЕТРОВДЕН: Апостол Павле на прво патување надвор од Азија дошол во Македонија

4 копии

Празник на врховните апостоли Петар и Павле По примањето на Светиот Дух апостолите се растуриле по светот за да ја проповедаат светата Христова вера. На тој ...
| | веќе видена | слични

Во ерусалимскиот манастир посветен на Св. Марија Магдалина, односно во самата пештера која во христијанскиот свет е поврзана со последните денови од телесното ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По Петровден, денеска е големиот православен празник Павловден за кој се поврзани многу обичаи. Собор на 12 Апостоли- Павловден. Бидејќи претходниот ден, иако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден од најзначајните настани на Петровден е почетокот на традиционалната Галичка свадба. Во Галичник Петровден се сметал за голем празник, тогаш доаѓале ...
| | веќе видена | слични

ЗА МНОГАЈА ЛЕТА ПЕТРОВДЕН! 12 јули 2019 година, Скопје, Македонија - Преку ноќ имаше Павле видение, Стоеше пред Него еден човек, Македонец, кој го молеше и му ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Православните христијани денес го слават споменот на светите апостоли Петар и Павле, со кој се одбележува завршувањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пандемијата со Ковид-19 трае со месеци, а во Македонија во јуни беше забележан значаен пик на бројот на заболени, но и на бројот на смртни случаи. Само во овој ...
сите 176 | | | веќе видена

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, неговата сопруга Зорица, неговиот брат Вице и неговиот татко Трајче, се предложени за сведоци на судењето за случајот „Меѓународен ...
сите 131 | | | веќе видена

Нормално е човек кога ќе го слушне тоа добива чувство на згрозеност и чудоневиденост, практично каква е коалицијата помеѓу оваа влада и ова раководство на СДСМ ...
сите 318 | | | веќе видена

Доколу Договорот за добрососедство со Бугарија се почитува не очекувам модификации на потпишаниот документ – вели во интервју за тв 24 Илахан Ќучук ...
сите 231 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со специјализантите и младите лекари од Општата болница, Здравствениот дом, Специјализираната болница ...
сите 234 | | | веќе видена

Брачен пар од селото Добридол починале во ист ден, а од првичните сознанија, на нивните тела немало траги на насилство. Безживотното тело на мажот го пронашол ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДЕНЕСКА Е ПЕТРОВДЕН: Апостол Павле на прво патување надвор од Азија дошол во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: