Голем пожар во Гевгелиско

Гевгелија – И покрај денешното предупредување на Дирекцијата за заштита и спасување за зголемената опасност од појава на пожари, денеска околу 11 часот во околината на Гевгелија изби голем пожар. Горат нискостеблести растенија и нискостеблеста шума над локалниот пат Негорци-Кованец. Екипите на Територијалната противпожарна екипа од Гевгелија, како и на екипите на Македонски шуми и подрачната единица на Дирекцијата за заштита и спасување се на лице место, но не можат засега да интервенираат затоа што се работи за тешко пристапно подрачје. Пожарот на кој му погодува и ветровитото време, не е ставен под контрола, но засега нема никаква опасност по населените околни места. Сите екипи остануваат на лице место, го следат движењето на пожарот, а , доколку се укаже потреба, ќе биде побарана и дополнителна помош.Г
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голем пожар во Гевгелиско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: