Тетово: Евакуирани станари од зграда поради запален оџак


Вчера претпладне избувна пожар во зграда лоцирана покрај булеварот Маршал Тито во Тетово, наспроти градскиот зелен пазар. предизвикана е смао материјална штета.Од пламените јазици зафатен бил само оџакот од станбениот објект каде и се појавил пожарот. Со интервенција на тетовските пожарникари пожарот е ставен под контрола, повредени нема, ниту пак е предизвикана посериозна материјална штета.Густ чад станарите забележале претпладнево, но пожарот го пријавиле околу 13 часот. Сите станари буле веднаш евакуирани а екипата на тетовската територијална противпожарна единица, интервенирала и во извлекување на едно лице со посебни потреби од горниот кат од овој станбен објект. Дел од станарите тврдат дека пожарот избувнал поради неисправниот оџак.Ова е само еден од честите случаи на опожарување на станбени објекти, поради неисправните оџаци.Од Тетовската противпожарна единица, постојано превентивно апелирааат оџаците редовно да се контролираат и чистат, но досега ваквите апели не ги земаат за сериозно голем број на ...
| | веќе видена | слични

Покрај Преспанското езеро вчера се раширил голем шумски пожар кој со големи напори на противпожарните служби се прават обиди да се стави под контрола и да не дојде до поголема материјална штета. На 20.04.2018 година во 22,50 часот во Ресен, на место викано „Езерани“, настанал пожар, при што горела трска покрај Преспанско Езеро, во должина од 2км. На местото на настанот излегла екипа од Противпожарна единица Ресен и се преземаат мерки за гаснење на пожарот. Фото: Архива
| | веќе видена | слични

На 20.04.2018 година во 22,50 часот во Ресен, на место викано „Езерани“, настанал пожар, при што горела трска покрај Преспанско Езеро, во должина од 2км. На местото на настанот излегла екипа од Противпожарна единица Ресен и се преземаат мерки за гаснење на пожарот.
| | веќе видена | слични

Вчера во 16,56 часот во Полициско одделение Матејче било пријавено дека на локалниот пат село Слупчане-село Алашевце, бил забележан пожар, при што горела борова шума околу 1 хектар. Излезено е на местото на настанот, околу 18,30 часот пожарот е изгаснат од Противпожарна екипа Куманово. Подоцна вечерта во 22,50 часот во Ресен, на место викано „Езерани“, настанал пожар, при што горела трска покрај Преспанско Езеро, во должина од 2км. На местото на настанот излегла екипа од Противпожарна единица Ресен и се преземаат мерки за гаснење на пожарот.
| | веќе видена | слични

Во четвртокот во 22,55 часот во Куманово на улица „Бранко Богдановски Гуцман“ настанал пожар во магацински простор на Јавно претпријатие за паркинг простори и јавно осветлување-Куманово Паркинг. Вчера во 08,30 часот од страна на увидна екипа извршен е увид при што е утврдено дека од пожарот биле зафатени 10 украсни црева сијалици кои се поставуваат на столбови и лесонит табла. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Територијалната противпожарна единица доби донација од општина Гостивар од 10 кревети кои ќе ги користат вработените пожарникари. “Професионалните пожарникари, ги извршуваат своите должности во смени од 12 часа, а во согласност со законот, во текот на работното време можат да се одмораат, односно да спијат во определени периоди. Леглата со кои располагавме беа под секој стандард, па во име на пожарникарите, му благодарам на градоначалникот Арбен Таравари што се грижи за обезбедување на што подобри услови за пожарникарите да ги извршуваат своите должности”, стои во изјавата на Јусуф Бајрами, координатор ТППЕ. Од општината информираа дека претходно Противпожарната единица добила донација работни униформи за пет пожарникари од Република Турција. „Во отсуство на доволно дотации од централната власт, општина Гостивар ќе одвои средства од својот буџет за подобрување на условите за работа, техничките и просторните услови, со цел да се овозможи ефикасно работење на лицата кои вршат толку благородна работа, како што ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Пожар избил во куќа на улицата Боро Шаин во Струга, каде што се наоѓала жена на возраст од 62 години, која добила тешки изгореници. Таа била префрлена во Медицинскиот центар во Струга, од каде што, поради сериозноста на повредите, била пренесена во комплексот клиники „Мајка Тереза“. Во пожарот повреди добила и друга жена на возраст од 31 година, која била префрлена и задржана на лекување во Медицинскиот центар во Струга. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Струга. Извршен бил увид од страна на Полициската станица Струга и се работи на целосно расчистување на слуачјот.
| | веќе видена | слични
12 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Р.Д. (27) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, казниво по член 215 од Кривичниот законик на Република Македонија. Во понеделникот по издадена судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во домот на Р.Д. на улицата „Сава Михајлов“ во Скопје, каде бил затекнат и неговиот брат Б.Д. (30). При претресот биле пронајдени една вреќа, едно најлонско пакување, еден шприц и вага кои биле одземени и дадени на вештачење. Од вештачењето било утврдено дека во вреќата и најлонското пакување има 558 грама марихуана, во шприцот има 1 мл хашиш и на вагата имало остатоци од марихуана. Пријавениот и неговиот брат биле лишени од слобода и задржани во Полициската станица Гази Баба.
| | веќе видена | слични
9 копии

Вчера околу 11,30 часот во Полициската станица Струга, било пријавено дека во Струга на улицата „Боро Шаин“, во куќата сопственост на С.Д.(69), избувнал пожар во една од собите во која внатре се наоѓала Л.Д.(62), при што се здобила со тешки телесни повреди (изгореници). Истата била префрлена во Медицинскиот центар во Струга од каде поради сериозноста на повредите била пренесена во Комплекс Клиники “Мајка Тереза“. При извлекување на Л.Д. од собата со телесни повреди се здобила Ф.Д. (31) која била префрлена и задржана на лекување во Медицинскиот центар во Струга. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Струга. Извршен бил увид од страна на Полициската станица Струга и се работи на целосно расчистување на слуачјот.
| | веќе видена | слични

Со изгореници по целото тело, се здобила жена при пожар во куќата каде живеела. Вчера околу 11,30 часот во Полициската станица Струга, било пријавено дека во Струга на улицата „Боро Шаин“, во куќата сопственост на С.Д.(69), избувнал пожар во една од собите во која внатре се наоѓала Л.Д.(62), при што се здобила со тешки телесни повреди (изгореници), соопшти МВР. Истата била префрлена во Медицинскиот центар во Струга од каде поради сериозноста на повредите била пренесена во Комплекс Клиники “Мајка Тереза“. При извлекување на Л.Д. од собата со телесни повреди се здобила Ф.Д. (31) која била префрлена и задржана на лекување во Медицинскиот центар во Струга. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Струга. Извршен бил увид од страна на Полициската станица Струга и се работи на целосно расчистување на слуачјот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 218 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 213 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тетово: Евакуирани станари од зграда поради запален оџак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: