Грујиќ вечерва дебитира за Ливерпул!


2 копии

Марко Грујиќ вечерва се најде во стартните 11 на Јирген Клоп. Вечерва од 20 часот се игра мечот помеѓу екипите на Ливерпул и Флитвуд Таун, а од самиот почеток на теренот ќе се најдат и Српските репрезентативци Лазар Маркович и Марко Грујиќ. Двајцата се во стартната постава, на Грујиќ ова ќе му биде прва утакмица во дресот на Ливерпул одкако пристигна од Црвена Звезда.
| | веќе видена | слични
2 копии

Симон Мињоле неодамна потпиша договор со Ливерпул, иако белгијскиот голман има одлични настапи, сепак е еден од најомразените ликови кај фановите на „црвените", пред се поради бројните киксови и лошите реакции на високите топки. Јирген Клоп само што го поврза со многу квалитетни голмани, му најде замена во Лорис Кариус. Новиот чувар на мрежата, Ливерпул го чинеше „само 10 милиони евра". Иако во Бундеслигата трет по квалитет голман, сепак на подготвителниот меч против Виган,направи катастрофална грешка. https://www.youtube.com/watch?v=1_2NzWW4pk4
| | веќе видена | слични
6 копии

Естонскиот репрезентативец Рагнар Клаван (30), во трансфер вреден пет милиони евра од Аугсбург ќе се пресели во Ливерпул. Капитенот на естонската репрезентација на „Енфилд“ треба да ја пополни „дупката“ во одбраната која настапа по повредата на Мамаду Сако. Францускиот репрезентивец ќе отсуствува подолг период поради повредата на Ахиловата тетива. Клаван е втор централен дефанзивец кој во Ливерпул доаѓа од Бундеслигата, претходни менаџерот Клоп го донесе Жоел Матип од Шалке. Матип и Клаван се замени за Мартин Шкртел и Коло Туре кои го напуштија клубот.
| | веќе видена | слични

За естонскиот репрезентативец Рагнар Клаван, тимот од „Енфилд“ плати 5 милиони евра Ливерпул го обезбеди и петтото засилување за новата сезона, трето од Бундес лигата во ова лето. Тимот од „Енфилд“ го привлече Рагнар Клаван
| | веќе видена | слични

Јирген Клоп е познат по тоа што засилувањата кои ги избира речиси никогаш не се познати фудбалски ѕвезди, а исклучок не е ниту последниот играч што ќе му се приклучи на Ливерпул. Јасно беше дека по повредите на Сакхо и на Гомез ќе мора да се купува нов дефанзивец, во игра беа неколку имиња што имаат настапувано во ЛШ, но Клоп ги изненади сите избирајќи го Рагнар Клаван за свое најново засилување на „Енфилд роуд“. Станува збор за 30-годишен дефанзивец кој е капитен на репрезентацијата на Естонија. Тој му е познат на германскиот стратег поради фактот дека во изминатите четири сезони настапуваше во Бундес-лигата, во дресот на Аугзбург, тим со кој лани играше и против Ливерпул во Лигата на Европа. Како што јавуваат англиските медиуми, веќе е договорено висината на овој трансфер да изнесува пет милиони евра, а Клаван по добивањето на неопходната работна дозвола и официјално ќе му се приклучи на англискиот премиерлигаш. Воедно, Ливерпул ги интензицирал и преговорите за холандскиот репрезентативец Вајналдум, за чии ...
| | веќе видена | слични

Премиерлигашот Ливерпул носи уште едно име од германската Бундеслигата, пренесуваат медиумите на островот. По голманот Лорис Кариус и дефанзивецот Жоел Матип кои пристигнаа на „Енфилд Роуд“ од Мајнц односно Шалке 04, „црвениот табор“ дополнително ќе биде засилен со стоперот Рагнар Клаван од Аугзбург. Станува збор за искусен 30 годишен Естонец кој е капитен на својата селекција, а сумата која Ливерпул ќе ја издвои за неговите услуги е 4,2 милиони фунти. Тој треба да биде соодветна подршка за одбраната, да ги покрие отсуствата на дел од играчите како на пример Сако и Гомез кои ќе го пропуштат стартот на сезоната поради повреди, плус не смее да се заборави оти клубот го напуштија Коло Туре и Мартин Шкртел. Клаван има одиграно над 100 натпревари за Естонија, додека пак го носеше дресот на Аугзбург од 2012 година. Во минатата кампања овој играч одигра два натпревари против Ливерпул во Лига Европа, два натпревари на кои се претстави во добро издание. Досега Клоп освен Клаван, Матип и Каирус ги ангажираше Марко ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Ливерпул со идентични 2-0 како и Манчестер Јунајтед го совладаа составот на Виган во подготвителниот натпревар кој го одиграа двете екипи. „Црвените“ од Енфилд отпорот на „латекси“ го скршија во 70-та минута со погодок на Дени Ингс. Четири минути подоцна Бенџамин Вудбурн ги постави конечните 2-0. За екипата на Ливерпул ова е втор контролен натпревар, во првиот со 5-0 славеа над Флитвуд.
| | веќе видена | слични

Репрезентативецот на Словачка, Мартин Шкртел е нов фудбалер на Фенербахче, а со Ливерпул се опрости на еден доста емотивен начин. Имено, тој на социјалните мрежи објави фотографија, со емотивен текст упатен до навивачите на „Црвените“ на Јирген Клоп. „Сакам само да се заблагодарам на сите навивачи на Ливерпул ширум светот за целата подршка која ми ја пружија во текот на овие осум ипол години поминати на „Енфилд“. Бевте моја фамилија, моја сила. Ми беше привилегија и чест да го носам дресот на Ливерпул“ - гласеше пораката на Шкртел, која на крајот заврши со „YNWA“ , или во превод „Никогаш нема да патуваш сам“ .
| | веќе видена | слични

Ливерпул денеска победи на гостувањето кај Виган, во пријателски натпревар со резултат 2:0. Иако тренерот на „црвените“ Јирген Клоп, излезе со доста силен состав на теренот, во првиот дел немаше голови, а Ливерпул делуваше доста јалово. Но во продолжение од натпреварот, Ливерпул во последните 20 минути го скрши отпорот на Виган Атлетико, и преку Дени Ингс и Вудбурн, го добија Виган. Екипата допрва ќе се враќа во Мелвуд, и од ден во ден Ливерпул ќе изгледа се подобро на теренот со враќањето на поважните играчи, а Јирген Клоп иако не најави, не се икслучува нови трансфери до крајот нa следниот месец.
| | веќе видена | слични

Ливерпул успеа да слави со 2:0 на гостувањето кај Виган благодарение на головите на Ингс и Вудбурн во 71-та и 74-та минута, но мора да се напомене дека најатрактивните и најчудните потези пристигнаа од првиот дел во кој мрежите мируваа. Филипе Кутињо направи неколку феноменални потези во првите 45 минути пред да биде повлечен од игра, па покрај тоа што еднаш ја погоди гредата од слободен удар и еднаш дирекот од игра, покажа и една феноменална бразилска финта по која двајца дефанзивци на Виган останаа во бунило. На другата страна од шеснаесетникот пак, катастрофален кикс направи новиот голман на Јирген Клоп, Лорис Кариус, кој реагираше крајно лошо, а потоа со брза реакцика некако успеа да ја поправи својата грешка. Coutinho is back. #lfc pic.twitter.com/feJZbmgPO3 — Anfield HQ (@AnfieldHQ) July 17, 2016 Karius mate…….. pic.twitter.com/wCSPJfGBqz — Viktor Fagerström (@ViktorFagerLFC) July 17, 2016
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грујиќ вечерва дебитира за Ливерпул!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: