Голем инвестициски проект на речниот брег во Белград

„Игл хилс“ инвестира 4 милијарди долари во урбанистички проект на реката Сава. Во другите бизнис-вести: Украина, Грузија и Молдавија потпишаа договори за слободна трговија со ЕУ. Компанија од ОАЕ планира голем урбанистички проект во српскиот главен град. [Никола Барбутов/SETimes] Компанијата „Игл хилс“, со седиште во Обединетите Арапски Емирати, ќе инвестира 4 милијарди евра во Србија , за изградба на деловна, резиденцијална и комерцијална област на крајбрежјето во Белград, што ќе трансформира една уништена област покрај реката Сава. Проектот се очекува да започне во 2015 година. Поранешниот аеродром „Хелиникон“ во грчкиот главен град, Атина, ќе биде претворен во одморалиште од светска класа, како што објави конзорциумот од компании што го доби 99-годишниот закуп на објектот во март. Компаниите се обврзале да инвестираат 5,9 милијарди евра во текот на следните 15 години за изградба на паркови, како и на објекти за забава, за изложби и за концерти, хотели и луксузни домови на локалитетот. Украина , Грузија и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 290 | | | веќе видена

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 213 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 186 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 683 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голем инвестициски проект на речниот брег во Белград

Од:
До кого (е-маил):
Порака: