ГОНЗАЛЕЗ ГО СКРАТИ СПИСОКОТ: Томовски добива шанса на дуелите против Исланд


Селекторот на Македонија се одлучи за 19 ракометари на кои ќе смета за натпреварите на 4 и 7 мај Новиот селектор на репрезентацијата на Македонија направи само мала измена во составот на сениорската селекција за дуелите со Исланд во однос на тимот што играше за Македонија на Мундијалот во Франција. Во составот ќе биде младиот голман Томовски, а се враќа и Борко Ристовски, така што измените се само на голманската позиција. Другите ракометари остануваат истите, така што со проверени сили ќе се влезе во битката против Исланд. Извесно е дека овој состав ќе биде скратен за тројца на првиот меч бидејќи во записникот може да има место за 16 ракометари. Прозивката е на 1 мај во 9:30 часот, така што за ракометарите нема да има можност за празнување и тие ќе имаат работна задача бидејќи имаат многу кратко време за подготовки. СКРАТЕН СОСТАВ ЗА ДУЕЛИТЕ ПРОТИВ ИСЛАНД ГОЛМАНИ: Борко Ристовски (Барселона, Шпанија), Мартин Томовски (Металург), Никола Митревски (Бенфика, Португалија). КРИЛА: Дејан Манасков (Рајн Некар, ...
| | веќе видена | слични

Како што и се очекуваше, дуелот меѓу Македонија и Исланд од квалификациите за Европското првенство, привлече големо внимание во ракометната јавност кај нас. Билетите за дуелот во четврток (20:00 ч.) кој се игра во СЦ „Борис Трајковски" е речиси распоредаден. Според информациите од РФМ, во продажба се останати мал дел од картите кои што беа пуштени во продажба. За потсетување, цената на картите изнесува 100 и 200 денари, а со навистина популарни цени, нашата ракометна федерација се погрижи да можат многу ракометни љубители да бидат во салата „Борис Трајковски" и со тоа да и дадат поддршка на Македонија на која и е потребна за да запише два бодови.
| | веќе видена | слични

На македонската сениорска машка репрезентација и е потребна голема поддршка за натпреварот од третото коло од Квалификациите за ЕП 2018, што во четврток (4 мај 2017, почеток: 20:00 часот) ќе се игра во Скопје. Квалитетот и реномето на противникот, селекцијата на Исланд, но и важноста на натпреварот за нашата репрезентација, која со победа сериозно ќе се приближи до пласман на ЕП, најавуваат преполни трибини во ВИП Арена „Борис Трајковски“. Интересот на јавноста откако влезниците беа пуштени во продажба е голем, така што на два дена до почетокот на средбата, останати во продажба се уште мал број влезници. Им препорачуваме на сите љубители на ракометот и на сите кои сакаат да им дадат поддршка на нашите репрезентативци да стигнат до посакуваната значајна победа, навреме да набават влезници за натпреварот. Влезниците се продаваат на сите продажни места на МК Тикетс низ државата, по цени од 100 денари (долни трибини – партер) и 200 денари (горни трибини). Влезниците може да се резервираат и online на интернет ...
| | веќе видена | слични

Новиот селектор на македонската машка ракометна репрезентација, Раул Гонзалес, во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје ги собра репрезентативците во пресрет на двата квалификациски дуела за пласман на Европското првенство (ЕП) во Хрватска 2018, против селекцијата на Исланд. Ова беше прва средба на селекторот Гонзалес со ракометарите, по заминувањето на доскорашниот селектор Лино Червар, кој застана на чело на хрватската репрезентација. На собирот, селекторот Гонзалес на репрезентативците им го претстави новиот стручен тим, Роберто Гарсија Парондо, како помошник-тренер, и Александар Царчев, како тренер на голманите. Кондициски тренер на репрезентацијата останува Кристијан Кајчевски.- Пред нас се многу важни и тешки натпревари. Треба да го добиеме дуелот во Скопје за да направиме чекор напред кон пласман на ЕП. Иако немаме многу време за подготовки, јас сум оптимист. Првата средба ќе ја играме в четврток, но јас верувам дека Македонија има квалитет и оти сѐ ќе биде добро на крајот - изјави ...
| | веќе видена | слични

Данскиот голман Стефан Нилсен кој во 2015 година доби исландски пасош, е новото име на голот на Исланд за претстојни два дуели со Македонија во квалификациите за ЕП 2018. Селекторот Геир Свеинсон го вклучи Ниласен во националниот тим како замена за Арон Едвардсон кој е повреден и неговиот настап е неизвесен. Исланд на голот го има и Бјоргвин Густавсон. Нилсен (32) оваа сезона ја почна како позајмен играч на голот на францускиот Екс, но во јануари повторно се врати во исландскиот клуб ИБВ. За репрезентацијата на Исланд дебитираше во јануари минатата година. Во однос на составот со кој што настапи Исланд на СП во Франција во јануари кога со Македонија одиграа нерешено (27-27) во групната фаза, ќе го нема и средниот бек Гудмундур Холмар Хелгасон. Но, како големо засилување во исландската репрезентација на оваа позиција се враќа Арон Палмарсон. „Добро е што го имаме Арон повторно во тимот. Тој ја надмина повредата и игра во одлична форма во Веспрем. Неговото враќање ќе биде големо засилување за нашата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ракометните репрезентативци на Македонија, предводени од новиот селектор Раул Гонзалес, се подготвуваат за квалификацискиот двомеч со Исланд. Во пресрет на првиот меч, кој ќе се игра во Скопје, сите четири селекции во квалификациската Група 4 за пласман на ЕP во Хрватска имаат победа и пораз. Стариот познаник и должник Исланд е наредниот противник на македонските ракометари во квалификациската трка за пласман на континенталниот шампионат, кој наредната година ќе се одржи во Хрватска. Ракометот има статус на национален спорт во Исланд, спорт која на оваа мала островска држава ѝ донел два медала од големите натпреварувања (сребро од Олимписките игри во 2008 и бронза од Европското првенство во 2010). Македонија и Исланд последен пат играа во јануари годинава, на Светското првенство во Франција, натпреварот во заврши 27:27, двете репрезентации минаа во осминафиналето, каде потоа загубија од Норвешка (Македонија), односно Франција (Исланд). Од поблиското минато, свежи се поразите на „црвени-жолтите“ на Мундијалот ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Новиот селектор на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалез со позитивна енергија го очекува своето деби на кормилото на црвено-жолтите. Шпанецот е свесен дека претстојните два меча против Исланд за Европското првенство во Хрватска следната година ќе бидат исклучително тешки, но веруива дека неговите избраници се кадарни да бидат подобрио од противникот. „Не чекаат два тешки натпревари против Исланд. Сакаме да победиме дома, се подготвуваме и мислам дека ќе успееме. Сакам да победувам со Македонија. Позитивно сум настроен. Очекуваме многу од противниците, ќе тренираме. Ќе го разгледаме составот и ќе гледаме потоа како ќе играме. Имаме играчи кои сакаат да работат. Што се однесува до Исланд, мислам дека нема да биде воопшто лесно против нив. Мора фокусот да ни биде на мечот в четврток“, изјави Гонзалез. Новиот селектор Гонзалез смета дека Арон Палмарсон е најголемата закана за нашата селекција, па токму кон него треба да бидат фокусирани играчите во одбраната. Првиот од двата натпревари против ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската машка ракометна репрезентација во полн состав го одработува вториот ден во рамките на подготовките за квалификацискиот двомеч со Исланд за пласман на Европското првенство во Хрватска оваа година. На вчерашниот претпладневен тренинг се приклучи и капитенот Кире Лазаров, кој со дозвола на селекторот, Раул Гонзалез, ја пропушти прозивката. Во тимот се и двајцата репрезентативци кои настапуваат во Германија Дејан Манасков и Филип Талески, кои поради клупски обврски не беа присутни на првиот собир. Првиот меч се игра в четврток во СЦ Борис Трајковски во Скопје.
| | веќе видена | слични
8 копии

Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска ги почна подготовките за претстојните квалификациски дуели против Исланд за пласман на Европското првенство во Хрватска. Македонија ќе биде предводена од новиот селектор Раул Гонзалез. На стартот од повиканите 19 ракометари беа присутни 16, а отсуствуваа капитенот Кирил Лазаров и играчите на Рајн Некар Ловен Дејан Манасков и Филип Талески. - Ќе одиграме два тешки натпревара против Исланд. Сакам да постигнеме победа на домашен терен. Имаме играчи кои сакаат да тренираат, а што се однесува до Исланд мислам дека воопшто нема да биде лесно против нив. Прв играч им е Арон Палмарсон од Веспрем и игра во добра форма. За нас најважно ќе биде прво што ќе направиме во четврток, истакна селекторот Гонзалез. Првиот натпревар од квалификациите Македонија и Исланд го играат во Скопје на 4 мај во „ВИП Арена“ СЦ „Борис Трајковски“ со почеток во 20 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанецот е свесен дека претстојните два меча против Исланд за Европското првенство во Хрватска следната година ќе бидат исклучително тешки, но верува дека неговите избраници се кадарни да бидат подобри од противникот. - Не чекаат два тешки натпревари против Исланд. Сакаме да победиме дома, се подготвуваме и мислам дека ќе успееме. Сакам да победувам со Македонија. Позитивно сум настроен. Очекуваме многу од противниците, ќе тренираме. Ќе го разгледаме составот и ќе гледаме потоа како ќе играме. Имаме играчи кои сакаат да работат. Што се однесува до Исланд, мислам дека нема да биде воопшто лесно против нив. Мора фокусот да ни биде на мечот в четврток, изјави Гонзалез. Новиот селектор Гонзалез смета дека Арон Палмарсон е најголемата закана за нашата селекција, па токму кон него треба да бидат фокусирани играчите во одбраната. Првиот од двата натпревари против Исланд, Македонија ќе го игра во четврток (4 мај) со почеток од 20:00 часот во арена „Борис Трајковски“, а три дена подоцна (7 мај) е гостувањето во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 531 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 152 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 223 | | | веќе видена

-Ова ми е втор пат како го фаќам крстот. Немав големи очекувања, но ете стигнав до крстот и успеав да го фатам. Тоа ми носи голема радост, но и тага поради ...
сите 251 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГОНЗАЛЕЗ ГО СКРАТИ СПИСОКОТ: Томовски добива шанса на дуелите против Исланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: