Голден стејт на чекор до шампионскиот прстен во НБА


Голден стејт е на чекор до освојување на шампионскиот прстен во кошаркарската НБА-лига откако во финалната серија забележа третата победа, прва на гостински терен против актуелниот првак Kливленд (118-113). Голден стејт во Охајо го скрши домаќинот Kливленд во финишот на натпреварот. Kливленд не успеа да слави во третиот меч и сега ќе му биде потребно да направи вистинско чудо за да ја одбрани титулата во серијата прв до четири триумфи. Минатата сезона Kливленд губеше со 3-1, но на крајот успеаја да ги добие последните три натпревари и да ја освојат првата титула во клупската историја. За разлика од првите две средби кога играчите на Голден стејт како домаќини забележаа две убедливи победи, кршејќи го отпорот на противникот во третата четвртина, третиот меч беше решен во финишот, во последните три минути кога Kливленд едноставно исчезна од теренот и на противникот му дозволи серија 11-0, со која беше решен победникот. Kлучен човек за триумфот беше Kевин Дурент, кој мечот го заврши со 31 поен, осум скока и ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Голден Стејт е новиот шампион оваа сезона во НБА лигата… Во финалната серија со конечен резултат 4:1 го совлада досегашниот бранител на титулата, Кливленд. Во петтиот натпревар во Оукленд Вориорси со 129:120 беа подобри од Кавалирси и на тој начин се реваншираа за минатогодишниот пораз. За нив ова е петти трофеј во историјата, а втор во последните три години. За најкорисен играч (МВП) беше прогласен Кевин Дурент од Голден Стејт кој за прв пат дојде до шампионскиот прстен. Токму во последниот дуел беше одличен со 39 поени, пет помалку забележа Стеф Кари, потоа Андре Игудала додаде 20, а кај Кавалирси првата ѕвезда ЛеБрон Џејмс постигна 41 кош. „Кралот“ од друга страна во својата кариера го загуби своето петто финале. Воедно на вториот видео запис погледнете ги најдобрите пет потези од мечот во чиј избор на првото место се наоѓаат популарните „воини“. Уживајте:
| | веќе видена | слични

Само неколку дена по освојувањето на петтата титула во историјата од таборот на новиот шампион во НБА лигата, екипата на Голден Стејт Вориорс, најавија дека сакаат да го задржат во своите редови ол-стар бекот Стеф Кари, а дека за таа цел се подготвени да му понудат нов, петгодишен договор, вреден неверојатни 205 милиони долари. Со овој договор Стеф Кари ќе стане најплатениот играч во историјата на најсилната кошаркарска лига на Светот.
| | веќе видена | слични

Голден Стејт вориорс е новиот првак во НБА лигата. А се чини дека франшизата од Сан Франциско има намера да биде и првата која ќе даде повеќе од 200. милиони долари за еден играч. Само 48 часа по освојувањето на петтата титула во историјата, Вориорс најавија дека сакаат да го задржат во своите редови ол-стар бекот Стеф Кари, И дека за таа цел се подготвени да му понудат нов, петогодишен договор, вреден неверојатни 205 милиони долари. Далеку, далеку поголем од оној претходниот, од 2012 година, кога за Кари издвоија 44.милиони долари. „Ќе направиме се што треба за да го задржиме Стеф тука. И секако да биде среќен. Сега знаеме дека и тој сака да биде тука, а и ние го сакаме истото. Значи нема ништо друго освен тоа дека ќе остане со нас" - изјави првиот човек на Голден Стејт, Џое Лакоб.
| | веќе видена | слични

Новите шампиони во НБА лигата подготвуваат монструозно добар и богат договор за нивниот најдобар играч, или еден од најдобрите во лигата, Стеф Кари. Голден Стејт сезонава на фасцинантен начин го доби Кливленд во големото финале со 4:1, и им врати за ланската сезона, кога Кливленд стана шампион. Но до тој успех веројатно нема да можеа да дојдат без фантастичниот трансфер на Кевин Дурент од тимот на Оклахома Тандерс. Голден Стејт сега по новиот успех во НБА лигата, е подготвен дебело да го плати останувањето на Кари во нивната екипа. Се најавува астрономски договор вреден 205 милиони долари. Тоа значи дека Кари дури четири пати би добил поголема плата од сегашната, која сега за 4 сезони му изнесува 44 милиони долари. „Ќе сториме се што е потребно да го задржиме Кари овде, знаеме дека му се останува и нему овде“, истакна еден од сопствениците на клубот, Џо Лакоб.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новите шампиони во НБА лигата, Голден Стејт Вориорс, ги демантираа информациите дека го одбиле приемот кај претседателот Доналд Трамп. Клубот соопшти дека тие сè уште не добиле покана од Белата куќа. „Сè уште не сме добиле покана, а одлуката ќе ја донесеме кога и доколку биде потребно“, соопштија од клубот. Медиумите во вторникот ја пренесоа информацијата дека играчите на Голден Стејт на тајно гласање решиле да не одат на приемот кај контроверзниот американски претседател. Голден Стејт пред две дена ја освои титулата во НБА лигата, втора во последните три години, откако славеа со 4-1 во финалната серија против Кливленд.
| | веќе видена | слични

Сопственикот на „Воините", Џо Лејкоб порача дека Голден Стејт е подготвен да плати „колку и да треба" со цел да ја задржи ѕвездата Стеф КариПлејмејкерот, кој е еден од клучните играчи во Голден Стејт, во моментов заарботува 12.1 милиони долари по сезона, односно многу помалку во однос на другите НБА ѕвезди.Но летово Стеф Кари може да добие максимален пет годишен договор вреден околу 207 милиони долари, најголем во историјата на НБА.Голден Стејт не се плаши од оваа сума, и сопственикот на клубот, Џо Лејкоб порачува: „Ќе сториме се што треба за да го задржиме Стеф и тој да биде среќен тука“.„Знам дека тој сака да остане тука, а и ние сакаме тој да продолжи во Голден Стејт“.„Па не гледам никаков проблем“.
| | веќе видена | слични

Како што е познато во вторникот наутро екипата на Голден Стејт Вориорс повторно стана НБА шампион и тоа откако во серијата со Кливленд Кавалирс славеше со 4-1. Најголемите заслуги за тој нов успех имаат Кевин Дурент кој и го доби признанието за најкорисен играч во финалето како и Стеф Кари. Токму за вториот се поврзани последните вести кои ни доѓаат од најсилната кошаркарска лига на светот, а во прашање е неговит договор. Имено клубот од Оукленд е подготвен да направи се за да го задржи својот лидер, па најверојатно Стеф во летната пауза ќе добие максимален петгодишен договор вреден 205 милиони американски долари. -Ќе направиме се што треба за да го задржиме Стеф и да биде среќен кај нас. Знам дека е тој сака да биде тука како што сакаме и ние. Па не гледам никакви проблеми околу неговото останување, -порачал сопственикот Џо Лакоб. Кари сезонава во регуларниот дел имаше просек од 25,3 поени по натпревар, а пак во плејофот дојде до бројка од 28,1 и им помогна на „воните“ да дојдат до нова шампионска титула.
| | веќе видена | слични

Новиот шампион во НБА Лигата, Голден Стејт Вориорс, го одби традиционалниот прием во Белата куќа кај претседателот Доналд Трамп. Кошаркарскиот клуб од Оукленд на чело со Стив Кер, веднаш по освојувањето на титулата донесоа одлука да не одат во претседателската палата поради протест кон претседателот Трамп. Се претпоставува дека одлуката е донесена поради говорите на тренерот Кер кој е противник на американскиот претседател.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Голден стејт вориорс си ја вратија титулата шампиони во најсилната светска лига, НБА, откако го победија веќе поранешниот првак Кливленд кавалирс со 4-1 во победи, а со 129-120 дома во петтиот меч од финалната серија.За популарните „воини“ од Оукленд ова е петта титула во историјата на клубот, а втора во последните три години, откако победија и во финалето во 2015 година, и тогаш против Кливленд. Оваа титула ќе остане запаметена во т.н Беј област каде што се наоѓа Оукленд на западниот брег веднаш до Сан Франциско, оти е прва освоена на домашен терен по 43 години, од 1974 година кога бејзбол-тимот на Оукленд атлетикс ја освоил титулата со победа на домашен терен.Голден стејт титулата годинава ќе ја памети и потоа дека до неа стаса и со нов рекорд во победи во плејофот во кој имаа 94,1 отсто успешност на 17 меча во кои победија на 16, а загубија само еден, четвртиот финален на гости во Кливленд.За најкорисниот кошаркар (МВП) во финалето, крилото Кевин Дурант, ова е незаборавна сезона, оти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 233 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Страстите кои се брануваа после врската на Огњен Врањеш и Карлеуша, кои ја имале позади грб на Тошиќ, сеуште не стивнува.Иако долго молчел и само еднаш се ...
сите 211 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голден стејт на чекор до шампионскиот прстен во НБА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: