Словенечка група LAIBACH во март во Скопје


На 27-ми март 2018-та , култната словенечка група LAIBACH (ЛАЈБАХ),во Скопје ќе го претстави новиот студиски албум „Also Sprach Zarathustra". По три години, една од највлијателните групи од југословенските простори со најголем меѓународен успех, се враќа во Скопје и тоа првпат во МКЦ, на ексклузивен концерт со строго ограничен капацитет и во многу поинтимна атмосфера од било кога досега.Концертот е во рамките на 20. издание на фестивалот „Таксират“ и е дел од европската турнеја на LAIBACH.
| | веќе видена | слични

Покрај веќе потврдените гостувања на Kraftwerk i Lord of the dance, “Таксират20” со задоволство го најавува и концертот на Gogol Bordello, славниот џипси-панк бенд и еден од најимпресивните live бендови на денешницата, кој на 29-ти мај гостува во Младински Културен Центар во Скопје, а во рамки на светската “Seekers and Finders” турнеја за истоимениот, нов албум. Комбинирајќи ги панк и ромската музика со хумор и ефектни, хаотични и енергични сценски настапи, Gogol Bordello ја раскажува приказната за имигрантите и дијаспората. Предводникот на бендот, украинецот Јуџин Хуц бегајќи од катастрофата во Чернобил, се вљубува во мистичните тонови и богатството на ромската музика која не и припаѓа на “мејнстримот”, но со која е поврзан и од семејните корени. Живеејќи како бегалец во Европа, и самиот го искусил животот во кој не припаѓа никаде, се додека музичкиот пат не го одведе во Њујорк каде што го оформува бендот. Во 1999-та година го објавуваат првиот албум “Voi-La Intruder” кој го претставува ворлд-мјузик звукот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Култната словенечка група Laibach на 27-ми март 2018-та гостува со концерт во Скопје на кој пред македонската публика ќе го претставуви фантастичниот нов студиски албум “Also Sprach Zarathustra!”. По три години, една од највлијателните групи од југословенските простори со убедливо најголем меѓународен успех, се враќа во Скопје и тоа првпат во МКЦ, на ексклузивен концерт со строго ограничен капацитет и во многу поинтимна атмосфера од било кога досега. Музиката од новиот албум, Laibach ја компонираше за театарската претстава “Така зборуваше Заратустра”, основана на едно од најзначајните филозофски дела на Фридрих Ниче, а која ја режираше Матјаж Бергер во Антон Подбевшек театарот во Ново Место. Групата го најави овој албум и со два видеоспота, за нумерите “Das Nachtlied I” и “Vor Sonnen-Aufgang”. Од светската критика пак, овој албум собра исклучителни пофални рецензии оценувајќи го делото како “проект кој е толку многу лајбаховски што е чудо дека не го реализирале порано”. Порталот “Cryptic Rock” го нарекува ...
| | веќе видена | слични

Велерва во Младински Културен Центар со почеток во 21:00 часот , концерт на Straight Mickey And The Boyz и King's Peach . „Straight Mickey And The Boyz се динамичнa, фуриозна тројка, составена од одлични музичари, кои успешно ги имаат истиснато своите влијанија од разни стилови на рок музиката и имаат создадено свој уникатен музички израз.Од нивното прво појавување во јавноста Stright Mickey And The Boyz презентираат својот groove-eрски торнадо, и многу бргу се етаблираа и собраа солидна база на фанови како во нивниот Белград така и во регионот, и баш поради нивните експлозивни настапи го добија и епитетот на бенд што мора да се види во живо“. Вечерта ќе ја отвори мистериозното скопско дуо King's Peach
| | веќе видена | слични

„Straight Mickey And The Boyz се динамичнa, фуриозна тројка, составена од одлични музичари, кои успешно ги имаат истиснато своите влијанија од разни стилови на рок музиката и имаат создадено свој уникатен музички израз. Од нивното прво појавување во јавноста Stright Mickey And The Boyz презентираат својот groove-eрски торнадо, и многу бргу се етаблираа и собраа солидна база на фанови како во нивниот Белград така и во регионот, и баш поради нивните експлозивни настапи го добија и епитетот на бенд што мора да се види во живо“. Вечерта ќе ја отвори мистериозното скопско дуо King's Peach. Концертот е закажан во МКЦ. 28 декември (четврток), почеток 21:00. Цена на билет 200 денари, достапни преку продажните мрежи на МК Тикетс, Купи Карти За Се' и на Билетарница МКЦ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Култниот словенечки авангарден индустријал-бенд „Лајбах“ на 27 март 2018 година во Скопје ќе го претстави новиот албум Also Sprach Zarathustra („Така зборуваше Заратустра“). По три години, една од највлијателните групи од југословенските простори со убедливо најголем меѓународен успех се враќа кај нас и тоа првпат во МКЦ, во многу поинтимна атмосфера од кога било досега. Музиката за новиот албум „Лајбах“ ја компонира за театарската претстава „Така зборуваше Заратустра“, основана на едно од најзначајните филозофски дела на Фридрих Ниче, а која ја режира Матјаж Бергер во театарот „Антон Подбевшек“ во Ново Место. Скопскиот концерт е во рамките на европската турнеја за овој албум на која бендот изведува целосно нова концертна програма, песните од актуелниот албум, но и класиците од својот репертоар во нов аранжман, а кои не ги изведувале со години. Влезниците Early bird за овој настан на „Таксират 20“ со строго ограничен капацитет се во продажба по цена од 500 денари.
| | веќе видена | слични

Фестивалот „Таксират“, во низата концертни настани со кои во 2018 година го одбележува своето 20. издание, ви го претставува концертот на култната словенечка група „Лајбах“ (Laibach), која пред македонската публика, на 27 март 2018 ќе го претставуви фантастичниот нов студиски албум „Also Sprach Zarathustra“! По три години, една од највлијателните групи од југословенските простори со убедливо најголем меѓународен успех, се враќа во Скопје и тоа првпат во МКЦ, на ексклузивен концерт со строго ограничен капацитет и во многу поинтимна атмосфера од било кога досега.Музиката за новиот албум, „Лајбах“ ја компонираше за театарската претстава „Така зборуваше Заратустра“, основана на едно од најзначајните филозофски дела на Фридрих Ниче, а која ја режираше Матјаж Бергер во театарот „Антон Подбевшек“ во Ново Место. Групата го најави овој албум и со два видеоспота, за нумерите „Das Nachtlied I“ и „Vor Sonnen-Aufgang“. Од светската критика пак, овој албум собра исклучителни пофални рецензии оценувајќи го делото како ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 683 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечка група LAIBACH во март во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: