Папандреу не е оптимист за брзо решение за името

Грчкиот и македонскиот премиер со изјавите потврдуваат дека двете страни се на дијаметрално различни позиции за името. Во пресрет на новата рунда преговори за името во Њујорк на 9 февруари, песимистички сигнали доаѓаат и од грчката страна, една недела откако македонскиот премиер Никола Груевски во интервју за МИА даде на знаење дека не очекува напредок во преговорите. Неговиот колега Јоргос Папандреу завчера вечер, во обраќањето во грчкиот парламент изјави дека е песимист дека е можно решение за името во блиска иднина, со што потврди дека и двете страни се на дијаметрално различни позиции за името. - Не сум оптимист околу изгледите за брзо решение на спорот за името на ПЈРМ. Другата страна одбива да прифати име со географска одредница за севкупна употреба. Грчките ставови и иницијативи за ова прашање се стабилни и постојани. Нема да престанеме со напорите за наоѓање заедничко прифатливо решение. Имаме национална стратегија и јасно исцртани црвени линии - рече Папандреу пред пратениците, говорејќи ...
| | веќе видена | слични

До каде е тужбата за Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во пресрет на претстојната нова серија преговори на Македонија и Грција со медијаторот на ОН, Метју Нимиц? Може ли годинава да се очекува правно решение на спорот? По ветото на самитот на НАТО во Букурешт во април 2008 година, Република Македонија поднесе тужба против Република Грција за прекршување на членот 11 од Привремената спогодба, која има статус на меѓународен договор. Македонија во спорот на своја страна ја има содржината на Резолуцијата 817 на Советот за Безбедност, која сепак во изминатиот период беше на многу пати прекршена - во опсегот на користење на референцата, па се до претворање на билатералното прашање во услов за прием во меѓународните организации. Грција пак се брани дека не ставила вето, туку одлуката била донесена со консензус на сите земји членки на НАТО, став што и самите го негираат, последен пат пред само 3 дена во грчкиот парламент каде лидерот на опозицијата Самарас јасно стави до знаење дека Грција го ...
| | веќе видена | слични

Македонија тешко дека ќе профитира од изјавата на лидерот на грчката опозиција Андонис Самарас во која тој се пофали дека во 2008 година, кога неговата партија Нова демократија беше на власт, Грција ставила вето за приемот на Македонија во НАТО. Домашни стручњаци најавуваат дека иако е очигледно дека во Букурешт само Грција беше против тоа Македонија да добие покана за прием во алијансата, во официјалните документи од самитот никаде не се споменува зборот вето, туку немањето консензус меѓу земјите што се членки. Поради тоа, драстично се намалени шансите Македонија да очекува позитивен резултат од судскиот процес пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, чијашто усна расправа е закажана за крајот на март. Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу вели дека би било сосема друга ситуација доколку Самарас, како министер за култура во владата на Костас Караманлис, таков став заземаше во период додека неговата партија беше на власт. - Изјавата на Самарас е став на министер што сега е во опозиција и не верувам дека ...
| | веќе видена | слични

Се оствари предвидувањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Димитрис Друцас: изјавата на лидерот на Нова демократија, Андонис Самарас, дека Грција и' ставила вето на Македонија во Букурешт е дочекана со „аплауз“ меѓу оние што се инволвирани во судскиот процес во Судот за правда во Хаг. Неофицијално, таа вчера беше оценета како „позитивна за Македонија“, иако меѓу доказите што се испратени во Хашкиот суд имало десетина такви од многу порелевантни политичари од Грција, со кои се најавува или објаснува блокадата на приемот на Македонија. Сепак, Самарас е првиот што јасно го употреби зборот вето, наспроти досегашните изјави на грчкиот естаблишмент што зборуваат за немање консензус во НАТО при носењето одлука за Македонија. Колку тежи таквото признание и дали се лизна лидерот на опозицијата, сакајќи да се пофали поради потегот на претходната влада на Константин Караманлис? Според оцените, Самарас, и покрај се', нема да биде клучен аргумент на Македонија, иако неговата изјава очигледно ќе помогне во дефинирањето ...
| | веќе видена | слични

Грција ја разјасни својата позиција дека е за име за севкупна употреба без етничка одредница како решение за спорот со соседната земја и стави вето за нејзината интерграција во НАТО и ЕУ
| | веќе видена | слични

,,Ветото во Букурешт,, кое Андонис Самарас го спомена во грчкиот парламент најверојатно ќе биде дел од македонските аргументи во устната расправа пред Меѓународниот суд на правдата, која почнува во март. Тоа за АЛФА го изјавија македонски правни експерти кои се инволвирани во случајот ,,земјава против Грција,, во Хаг. Изјавата на лидерот на ,,Нова демократија,, - партијата која за време на самитот во Букурешт беше на власт во Грција, може да биде приложена како нов доказ, бидејќи писмената фаза од процесот е затворена. ,,Настапот на Самарас само оди во прилог на нашите позиции,, - е ставот на експертите кои поради специфичноста и актуленоста на предметот не сакаат да бидат именувани. ,,Грција ги објасни своите позиции – дека ќе прифати ,,erga omnes,, име со што ја отстрани етнолошката одредница за име кое ќе ги претстави нивните иредентистички желби и така ќе ги стави на страна сите предлози за т.н. двојна и тројна формула и стави вето за влезот на ПЈРМ во НАТО и Европската унија,, - изјави лидерот на ...
| | веќе видена | слични

Андонис Самарас, лидерот на грчката опозициска Нова демократија, кој беше министер во владата на Костас Караманлис, призна дека Грција ставила вето на приемот на Македонија во НАТО. - Грција ја разјасни својата позиција дека е за име за севкупна употреба без етничка одредница како решение за спорот со соседната земја и стави вето за нејзината интерграција во НАТО и ЕУ, што наиде на разбирање кај нашите партнери, рече Самарас во обраќањето пред грчкиот парламент. Ова признание наиде на негодување од првиот грчки дипломат, Димитрис Друцас, кој побара да не се користи терминот ’вето’, кој ги повредувал нивните национални интереси во случајот што се води пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Од неговата реакција може да се забележи колку силно изјавата ги погодила во нерв. - Јасно е дека имаше вето, тоа го знаат сите. Проблемот е само дали тоа вето ќе може правно да се докаже пред Судот во Хаг, ни изјави политикологот Владимир Божиновски. Грција упорно се обидуваше да прикаже дека на Самитот на НАТО во ...
| | веќе видена | слични

Употребата на терминот „вето“ во однос на спорот со ПЈРМ е во спротивност на грчките национални интереси и многу му штети на имиџот на земјата, рече шефот на грчката дипломатија, Димитрис Друцас, на дебата во грчкиот парламент што се одржа во понеделникот вечерта. Одговарајќи на обвинувањата од лидерот на Нова демократија, Антонис Самарас, Друцас рече дека употребата на терминот „вето“ во однос на проблемот со името може да наштети во спорот што двете земји го водат во Хаг. - Дозволете ми да ве повикам сите да не го употребувате овој термин во однос на прашањето со ПЈРМ. Колку и патриотски да звучи, употребата на овој збор штети на националните интереси во однос на прашањето пред Меѓународниот суд во Хаг. Како министер во претходната влада, господине Самарас, требаше да бидете свесни за ова и искрено ве повикувам да не жртвувате се во име на лесни импресии, без почит кон реалните интереси на земјата. Кога веќе сме кај темата ПЈРМ, каде бевте вие господине Самарас кога САД ја призна ПЈРМ под нејзиното ...
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина – Ветото и црвените линии од Букурешт и натаму и' даваат предност на Грција во спорот за името, тврди лидерот на грчката опозиција, Адонис Самарас. Иако поддржан од матичната Нова демократија, сепак, овој став предизвика жестока реакција од владејачката партија и од шефот на грчката дипломатија за време на расправата во грчкиот Парламент за надворешната политика на земјата. „Во Букурешт беа поставени црвените линии за македонското прашање. И тогаш постоеја многумина што тврдеа дека случајот е веќе изгубен и дека, ако Грција продолжи да инсистира на своите ставови за ова прашање, ќе се изолира од меѓународната јавност. Но, напротив, Грција ја постави својата позиција и јасно кажа дека ќе прифати едно име за севкупна употреба - ерга омнес. На овој начин се исклучи етнолошката цел на соседниот народ за име што одговара на неговите иредентистички тврдења, како и предлозите за ’двојни‘ и ’тројни‘ формули и беше ставено вето за влез на ФИРОМ во НАТО и во ЕУ“, посочи Самарас, подвлекувајќи ...
| | веќе видена | слични

Имаше ли во Букурешт грчко вето за приемот на Македонија во НАТО или црвеното светло од Атина се сведе само на консензус меѓу сите земји-членки на алијансата? Лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Андонис Самарас, кој беше министер за култура во владата на Костас Караманлис, завчера ги поби сите грчки тврдења дека во Букурешт никој не споменал вето и дека едноставно немало согласност од сите земји-членки на НАТО Македонија да добие покана за влез. - Грција ја разјасни својата позиција дека е за име за севкупна употреба без етничка одредница како решение за спорот со соседната земја и стави вето за нејзината интеграција во НАТО и во ЕУ, што наиде на разбирање кај нашите партнери - рекол Самарас во грчкиот парламент. Тој додал дека ќе ја застапува позицијата и црвените линии поставени на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година. Според него, Атина објаснила дека ќе прифати име за севкупна употреба и со тоа ја елиминирала одредницата на соседната земја за име што би ги отсликувало ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 266 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папандреу не е оптимист за брзо решение за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: