Лутината го слабее имунитетот, а виновна е и за мозочен и срцев удар


3 копии

Нездравите епизоди со лутина како експлозивен излив на бес или пренасочување на истиот тој бес на самиот себе го уништува организмот. Оние кои се често лути или тешко го контролираат чувството на бес, покрај тоа што се непријатни за околината и им создаваат стрес, го уништуваат и своето тело. Во физичка смисла, неконтролираниот бес најмногу влијае на кардиоваскуларниот систем. Покрај тоа што двојно се зголемуваат шансите за срцев удар, бесот и лутината кај кои се вложува голем напор да се контролира има блиска поврзаност со срцевите болести и го удвојува ризикот од болести на крвните садови. Од друга страна конструктивниот бес, оној во кој разговарате со некој кој Вас Ве налутил па со сталожен и рационален начин ги решавате проблемите, нема никаква поврзаност со заболените лица од срце туку е нормална и здрава емоција. Кај луѓето кои имаат аневризма (проширување на артериите), после изливот на бес шансата е 6 пати поголема дека таа ќе пукне. Лутината го ослабува имунитетот, па оние кои се нервозни и лути ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Луѓето кои се несреќни во бракот имаат поголем ризик од срцеви болести, покажуваат податоците собрани од 1.200 луѓе, на возраст од 57 до 85 години. Научниците додаваат дека овој ризик бил значајно изразен кај жените. Според нивните зборови, причина за тоа е што тие често во себе ги задржуваат негативните чувства, па затоа имаат поголеми "шанси" за незадоволство и депресија, кои се тесно поврзани со здравјето и кардиоваскуларниот систем. Во 5-годишното истражување, се покажало и дека ризикот за срцеви болести дополнително расте кај оние кои се во долготраен лош брак. Лекарите утврдиле дека проблемите во врската, без разлика дали се работи за мали или големи, го зголемуваат ризикот за срцев удар, за дури 43%. Еве уште некои фактори, поради кои срцето страда : 1. Напорна работа Студијата покажува дека незадоволството на работа и секојдневниот претеран стрес поврзан со тоа, го зголемува ризикот од појавување на аритмија, па дури и срцев удар, но и други кардиоваскуларни болести. Некои истражувања покажале дека ...
| | веќе видена | слични

1. Замор Ако артериите се затворат, срцето добива помалку крв отколку што се користи, со што работи послабо. Затоа се чувствувате уморни и поспани цело време. 2. Краток здив Ако срцето добива помалку крв, тоа значи дека вашите бели дробови ќе добијат помалку кислород од нормалното. Ако имате проблем со дишењето, веднаш посетете го вашиот лекар бидејќи тоа може да значи приближување до срцев удар. 3. Слабост Ако телото ослабне, односно се чувствувате слабо, тоа е затоа што артериите одеднаш стануваат тесни и не дозволуваат крвта да циркулира правилно. Тогаш мускулите не го добиваат она што им треба и може да ги изгубите. 4. Вртоглавица и ладна пот Лошата циркулација е исто така одговорна за фактот дека протокот на крв во мозокот е ограничен и ова е многу опасно за животот. Во таква ситуација, ќе се чувствувате вртоглави и збунети. 5. Притисок во градите Ако имате симптоми на почетокот на срцев удар, веројатно ќе почувствувате анксиозност во градите, помалку болка или висок крвен притисок. Ова ќе биде сè ...
| | веќе видена | слични

Самите можете да си помогнете ако имате срцев удар, велат лекарите. Тие велат дека имате само 15 секунди да си помогнете пред да ја изгубите свеста. Прв симптом на срцев удар е остра болка во градите што се шири кон рацете и вилицата. Кога ќе почувствувате дека доживувате инфаркт, кашлајте константно и силно. Дишете длабоко пред секое искашлување. Кашлањето мора да биде длабоко и продолжено. Длабоко вдишете и тешко кашлајте на 2 секунди за срцето да почне да работи правилно. Длабокото дишење носи кислород во белите дробови и движењата на телото во текот на кашлањето го стегнуваат срцето и ја одржуваат циркулацијата на крвта. Понекогаш симптомите почнуваат полека и траат подолго, што значи дека имате време да стигнете до најблиската болница или да повикате помош. Во меѓувреме не престанувајте со кашлањето. Според лекарите, луѓето кои го практикуваат овој метод успешно стигнуваат во болница. Овој метод не е научно докажан, но испитувањата покажале дека им помогнал на многу луѓе. Истражувањата покажале и дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 345 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 160 | | | веќе видена

Распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој додаде дека ...
сите 420 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена

Европскиот првак победува и кога не игра најдобро цел натпревар. Порто одолеа едно полувреме, но потоа проработе „црвено-црниот“ тајфун и гостите дознаа како ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лутината го слабее имунитетот, а виновна е и за мозочен и срцев удар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: