Вонредна биометеоролошка прогноза на метеорологот Попоски: следуваат многу тешки денови

Во текот на новата недела како што претходно најавивме ќе ги имаме највисоките температури ова лето кој ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени, од друга страна пак поради релативно високата влажност во воздухот истите ќе се чувствуваат како да се повисоки од реално измерените. Биометеоролошките услови ќе бидат доста неповолни за голем дел од граѓаните па токму поради релативно спарното време и влагата во воздухот кај граѓаните ќе се јавуваат следните здравсатвени проблеми: Главоболки, тежина на главата и телоко како и болки во коските и на местата од старите рани, несоница додека кај дел од граѓаните и поспаност, повремена нервоза и проблеми со притисокот кај оние граѓани кој имаат проблем од истиот. УВ ИНДЕКСОТ ќе има висока до многу висока вредност и ќе има коефициент некаде помеѓу 8 и 9. Во вторник веќе ќе имаме нешто повеќе облачност па така времето ќе биде умерено облачно со сончеви периоди додека доцна попладне и навечер ќе има услови за локална нестабилнот проследена со пороен дожд, грмежи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на овој ден под влијание на циклонот Глорија локално ќе има поизразена нестабилност проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, објави Метомакс. Во зоната на позначителната нестабилност ќе има услови и за позначително количество на воден талог за кратко време. Во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја додека уредите во домаќинствата да се исклучуваат од штекер со цел да не дојде до некоја несакана штета односно расипување на истите. Инаку циклонот Глорија влијае на времето и ширум Балканот и условува локално невреме и интензивни врнежи и електрични празнења.
| | веќе видена | слични

Во текот на денешното понеделничко претпладне времето во државава ќе биде претежно сончево и топло со мала локална облачност. Сепак влијанието на циклонот Глорија сеуште е присутно па токму поради тоа во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност прослчедена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално не се исклучува можноста и за ретка појава на град. И натаму ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен и од североисточен правец додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Од утре (вторник) па во следните неколку денови услови за нестабилност ќе има претежно на планините и во оние населени места кој се во близина на планините.
| | веќе видена | слични

Денес (недела) како и на самиот почеток од новата работна недела која што ни претстои времето во државава ќе биде сончево и топло преку ден со умерена локална облачност.Локално од пладне па натаму ќе има локален развој на нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот, а не се исклучува можноста и за ретка појава на град.Максимумот на температурите на воздухот ќе се искачува во интервалот од 27 до 35 степени, додека наутро како што претходно најавивме ќе биде значително посвежо, а новата работна недела по одделни котлини како и по планинските превои има услови за појава на рано – утринска магла.За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – Славчо Попоски!
| | веќе видена | слични

Иако висинскиот циклон Глорија ослабна сепак на времето кај нас ќе влијае и понатаму, стои во временската на Славчо Поповски. Овој викенд времето во државава ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец. Во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за редок град. Ваквата појава особено е можна на планинските места но и во оние населени места кој се во близина на планините. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.
| | веќе видена | слични

До крајот на денов претежно во северните предели, северозападните локално и во западните и југозападните предели но и во Скопскиот регион локално ќе има краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер а не се исклучува можноста и за сосема редок град додека навечер и во текот на ноќта кон утрешниот саботен ден ќе настапи стабилизирање на атмосферата, стои во временската на Славчо Поповски. Утре (сабота) времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност додека попладнето локално ќе има умерена облачност а на планинските места има услови за сосема краткотраен дожд проследен со ретки грмежи. Слична ситуација ќе имаме и во недела но со тоа што во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.
| | веќе видена | слични

Во следните 48 часа циклонот ГЛОРИЈА ќе условува многу нестабилно време над нашата територија па така времето ќе биде променливо и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. Денес (втоник) доцна попладне, навечер и во текот на ноќта кон утрешниот ден (среда) повеќе услови за вакви појави ќе има во северната и во источната половина на државава додека утре (среда) особено доцна попладне и навечер во југозападните и западните предели од државава. НАПОМЕНА: Во текот на следните 48 часа локално особено во источната, северната како и во западната половина од државава се очекува да наврне значително количество на воден талог (над 20, 30 л/м2) па токму поради тоа добро е да се предупреди на локални поројни поплави. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на електрични празнења и силен ветер на граѓаните ги советуваме да не ...
| | веќе видена | слични

Страшно невреме проследено со интензивен пороен дожд, силни грмежи и громови, силен ветер и појава на град услови во текот на вчерашното вторничко попладне циклонот во Штип како и во раните вечерни часови. Силното невреме за кратко време услови да наврне воден талог дури до околу 50 л.м2. Барем засега нема информации за евентуални штети или поплавени домови од силното невреме кој го зафати овој град. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – СЛАВЧО ПОПОСКИ! За потсетување, попладнево и вечерва како и утре особено попладнето и рано вечерта особено во западните, југозападните, локално во јужните и во источните предели како и во Скопскиот регион ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите можно е да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и повторно застапени во форма на невреме проследено со интензинзивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за појава на ...
| | веќе видена | слични

До самиот крај на овој четврточен ден во западните, југозападните како локално и во јужните предели ќе има поројни врнежи од дожд, грмежи и засилување на ветерот на повеќе места а локално не се исклучува можноста и за редок град но и за електрични празнења (громови). Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од променлив правец додека температурите на воздухот поради продор на посвеж воздух од север ќе бележат тенденција на опаѓање и ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени додека на запад и на југозапад ќе бидат значително пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 25 степени што значи повеќе времето ќе прилега на есен од колку на лето поради под просечните температури за овој летен период од годината. Локално се очекува да наврне поголемо количество на воден талог за релативно кратко време (околу по и над 20 л/м2). Потоа во следните неколку денови ќе икма пораст на максималните дневни температури на воздухот и истите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени. За подетални информации ...
| | веќе видена | слични

Од денеска, па за време на овој викенд поради продор на потопол воздух од југ повторно температурите на воздухот ќе бележат тенденција на покачување и ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени, вели метеорологот Славчо Попоски. Циклонот Глорија ќе ослабе по интензитет па така атмосферата ќе биде нешто постабилна, но сепак во попладневните часови особено на планинските места но и во оние населени места кој се во близина на планините ќе има услови за локален краткотраен дожд и грмежи и тоа особено денес (петок) и на северозапад. Во недела попладне и навечер локално ќе има нестабилност проследена со дож и грмежи. УВ индексот ќе има умерено висока до висока вредност и ќе има коефициент од 6 до 8. За време на овој викенд ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 440 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 117 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 130 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вонредна биометеоролошка прогноза на метеорологот Попоски: следуваат многу тешки денови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: