Глобален протест против климатските промени


2 копии

Швеѓанката Грета Тунберг (16) започна протест против климатските промени во август пред зградата на шведскиот парламент. Нејзините родители, мајката Малена ...
| | веќе видена | слични

Шведската тинејџерка Грета Тунберг (16), иницијатор и организатор на младинскиот штрајк за климатски промени и номинирана за Нобеловата награда за мир, ...
| | веќе видена | слични

Според извештаите на повеќе медиуми, околу 45.000 активисти загрижени за климатските промени маршираа во саботата во Париз со цел да ја осудат неактивноста на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Демонстрантите кои вчера маршираа мирно од плоштадот на Операта до плоштадот на Републиката во Париз, бараа „одговори на големината на еколошките влогови“, ...
| | веќе видена | слични
3 копии
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев останува оптимист за добивање позитивна одлука од Европскиот совет за датум за преговори и верува дека на 17 и 18 октомври ќе има конечен ...
сите 533 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева по четири дена болничко лекување во клиниката „Жан Митрев“ денеска треба да биде вратена во притвор во ...
сите 360 | | | веќе видена

Со заедничко отворено писмо насловено „Да го придвижиме Западен Балкан напред“, шефовите на дипломатиите на Чешка, Полска, Словачка и Унгарија, бараат ЕУ да ...
сите 245 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 58 | | | веќе видена

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 186 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Глобален протест против климатските промени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: