Пад на фудбалската репрезентација на ФИФА листата, се најде на 136 место

Македонската фудбалската репрезентација забележа пад од три позиции на најновото издание на листата на Светската фудбалска организација, ФИФА. Во мај таа беше на 133 место за да од 1 јуни, "црвено-жолтите" се најдоа на 136.место на ранг листата. Причината е зошто Македонија не беше активна и нема никаква средба со противничка репрезентација. Од нашата квалификациска група за Светското првентство 2018 во Русија, Шпанија, која ќе гостува во Скопје на 11 јуни, се наоѓа на десеттото место, додека две места подолу е Италија, а Израелците скокнаа осум позиции и сега се на 55-тата позиција. Селекцијата на Албанија е рангирана на 66.позиција, а Лихтенштајн е на 186.место. Нема промени во првата "десетка". Највисоко рангирана репрезентацијата на листата на ФИФА е Бразил, пред Аргентина и Германија, а потоа следуваат Чиле, Колумбија, Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија и Шпанија.
| | веќе видена | слични

Според најновиот годишен индекс на мир, Македонија е на 102 место од вкупно 163 земји во светот. Минатата година нашата земја беше на 94 место, а за 2017 година бележи пад од седум места и се наоѓа по Узбекистан и пред Белорусија. Најмирољубива земја е Исланд, а по неа следуваат Нов Зеланд, Португалија, Австрија, Данска, Чешка, Словенија, Канада, Швајцарија и Ирска. Според резултатите од годишната анализа на Институтот за економија и мир, нивото на мирот во светот е пораснато за 0,28 проценти. Од друга страна, најмалку безбедни земји се Сирија, Авганистан, Ирак, Јужен Судан, Јемен, Сомалија, Либија, Судан, Централно Африканска Република и Украина. Целосната листа може да ја видите овде .
| | веќе видена | слични
5 копии

Најмирољубива држава во светот е Исланд, се вели во анализата на Светскиот индекс на мирот на Институтот за економија и мир. По Исланд следуваат Нов Зеланд, Португалија, Австрија, Данска и Чешка. Словенија е на седмото место, Канада на осмото, Швајцарија на деветтото и Јапонија и Ирска на десеттото место. На последното место е Сирија, а пред неа се Авганистан, Ирак и Јужен Судан и Јемен. Македонија е на 102 место, последна од државите во регионот. Бележи пад од седум места во однос на ланскиот извештај. Во регионот највисоко е рангирана Словенија на седмото место, на 31 место е Хрватска, 28 – Бугарија, 56 - Србија, 57 – Албанија, 67 – Црна Гора, 84 – БиХ. Исланд е на првото место од 2008 година. Класификацијата е направена за 163 држави каде живее 99,7 отсто од вкупното население во светот. лни држави – Сирија, Ирак и Јемен.
| | веќе видена | слични

По Исланд следуваат Нов Зеланд, Португалија, Австрија, Данска и Чешка. Словенија е на седмото место, Канада на осмото, Швајцарија на деветтото и Јапонија и Ирска на десеттото место. На последното место е Сирија, а пред неа се Авганистан, Ирак и Јужен Судан и Јемен. Македонија е на 102 место, последна од државите во регионот. Бележи пад од седум места во однос на ланскиот извештај. Во регионот највисоко е рангирана Словенија на седмото место, на 31 место е Хрватска, 28 – Бугарија, 56 – Србија, 57 – Албанија, 67 – Црна Гора, 84 – БиХ. Исланд е на првото место од 2008 година. Класификацијата е направена за 163 држави каде живее 99,7 отсто од вкупното население во светот. Вкупно 93 држави ги подобриле позициите во индексот на мир во спредба со минатата година, а 68 ги влошиле. Политичката стабилност во САД е намалена за 11 места откако претседателската кампања на Доналд Трамп покажала длабоки поделби во општеството. Австрија Данска, Финска. Шведска и Белгија имаат влошени позиции поради засилување на ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација иако немаше обврски меѓу двете рангирања на ФИФА рејтинг-листата падна за три места подолу и сега во пресрет на двата домашни јунски натпреварa, пријателскиот со Турција на 5 јуни и шест дена подоцна квалификацискиот за СП 2018 со Шпанија, се наоѓа на 136. позиција во конкуренција на 211 селекции во светот. Македонската репрезентација има 218 бодa. Токму наредниот гостин во квалификациска група за СП 2018, Шпанија, во Скопје на 11 јуни, ќе пристигне како дел од десетте најдобри селекции во светот. Шпанија се задржа на 10. позиција, која сега ја дели со Полска, селекцијата која е меѓу двата фаворитa во квалификациската група за СП, Италија која остана на 12. место. Израел скокнаа осум позиции и сега е на 55. место, а Албанија на 66. позиција. Најслабо рангиран во групата е аутсајдерот Лихтенштајн на 186. место. Во однос на мајското рангирање меѓу надобрите десет селекции се најде Полска, која се изедначи со Шпанија и го делат 10. место. Лидер останува петкратниот светски ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија е на 136.то место на јунската ФИФА ранг листа. Пад за три места за селекцијата предводена од Игор Ангеловски која во минатиот месец немаше ниту една активност, оттаму доаѓа послабото рангирање. Од нашата квалификациска група за пласман на мундијалот, Шпанија е 10-та, Италија 8-ма, Израел на 55-та позиција, Албанија 66-та и Лихтенштајн 186-ти. На врвот се Бразил, Аргентина и германија во првите три. Инаку нашата селекција во следната недела ја очекуваат два натпревари - пријателски со Турција и квалификациски со Шпанија. Во тек се подготовките на сениорите, во некомплетен состав, кој треба деновиве да се екипира. Контролата со Турција се игра в понеделник oд 19.45 часот, ќе биде увертира пред дуелот со Шпанија в недела на 11 јуни од 20.45 часот. Во квалификациите досега имаме шест одиграни, пет порази и една победа. Информација и за билетите, денеска почна продажбата на влезници. За Македонија – Турција билетите се продаваат по цена од 100, 200 и 400 денари, а за ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Македонија дуелите против Турција и Шпанија ќе ги дочека од нова позиција Фудбалската репрезентација на Македонија забележа пад од три места на најновата листа на ФИФА. При најновото рангирање се наоѓа на 136. место со 218 поени, а тоа значи губење на неколку позиции. Сепак, ова не мора да значи ништо и се очекува со добри игри против Турција и Шпанија да се дојде до нови бодови. Турција в понеделник во Скопје доаѓа со пласман на 25. позиција со 844 бода
| | веќе видена | слични
3 копии

Во пресрет на пријателскиот дуел со Турција и квалификацискиот со Шпанија, фудбалската репрезентација на Македонија назадуваше за три позиции на ФИФА листата. Во дуелите со овие две репрезентации Македонија ќе влезе од 136. позиција на ФИФА листата. Од противниците на Македонија во квалификациите за пласман на Мундијалот во Русија, најдобро е рангирана Шпанија, на десеттото место, а потоа следуваат Италија (12), Израел (55), Албанија (66) и Лихтенштајн (186). Кога станува збор за селекциите кои се во Топ 10, лидер е Бразил, а по него следуваат Аргентина, Германија, Чиле, Колумбија, Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија и Шпанија. „Макфакс“
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија е помалку мирољубива земја од лани и пониско котира. Земјава е позиционирана на 102 место, последна од државите во регионот. Нашата земја бележи пад од 7 места во однос на минатата година. Во регионот највисоко е рангирана Словенија на 7 место, на 31 место е Хрватска, на 28 е Бугарија, на 56 е Србија, на 57 е Албанија, на 67 е Црна Гора, и на 84 е БиХ. Најмирољубива земја на светот е Исланд, стои во анализата на Светскиот индекс на мирот на лондонскиот Институт за економија и мир. Зад неа е Нов Зеланд, Португалија, Австрија, Данска и Чешка. Словенија е на седмото место, Канада на осмото, Швајцарија на деветтото и Јапонија и Ирска на десеттото место. На последното место е Сирија, а пред неа се Авганистан, Ирак и Јужен Судан и Јемен. Исланд е на првото место од 2008 година па наваму. Класификацијата е направена за 163 држави каде живее 99,7% од вкупното население во светот. Вкупно 93 држави ги подобриле позициите во индексот на мир во спредба со минатата година, а 68 ги влошиле. Политичката ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската фудбалска репрезентација бележи пад од три позиции на најновата рејтинг листа што денеска ја објави Светската фудбалска асоцијација (ФИФА). „Црвено-жолтите“ со 218 бодови се наоѓаат на 136.место. Од нашата квалификациска група за пласман на Светското првенство 2018, најдобро котира Шпанија (10.место), пред Италија (12), Израел (55), Албанија (66) и Лихтенштајн (186). Во однос на мајското рангирање во ТОП 10 влезе Полска која се изедначи по освоени бодови со Шпанија и сега го делат 10.место. Лидер е Бразил, а по него следуваат: Аргентина, Германија, Чиле, Колумбија, Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија. Следното рангирање ФИФА ќе го изврши на 6 јули
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 249 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 569 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пад на фудбалската репрезентација на ФИФА листата, се најде на 136 место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: